Tomáš Baťa by oslávil 145 rokov. Poznačil dejiny Slovenska i Čiech

Tomáš Baťa by oslávil 145 rokov. Poznačil dejiny Slovenska i Čiech

03.04.2021 | Tomáš Baťa | Iveta Hricková

Patril medzi najúspešnejších českých podnikateľov a až dodnes sa jeho úspechy podarilo prekonať iba pár krajanom. Tomáš Baťa by 3. apríla oslávil 145. narodeniny.

Pri tejto príležitosti na ňho spomínajú nielen v Čechách, ale aj v podtatranskom meste Svit.

Z rodinného obuvníctva sa stala medzinárodná firma

Tomáš Baťa sa dožil iba veku 56 rokov. Nešťastne zahynul pri leteckej nehode, ktorá zastavila jeho veľké plány, ktoré mal s vlastnou firmou a rozširovaním do sveta. K výrobe topánok sa dostal ešte ako tínedžer, keďže pochádzal zo slávnej obuvníckej rodiny. No už v tom čase chcel dosiahnuť viac a kvôli tomu sa zamestnal vo firme, ktorá sa špecializovala na výrobu obuvníckych strojov. Jeho otec, ako zástanca tradičného šitia obuvi, z toho nebol nadšený. Baťa v roku 1894 založil spolu so súrodencami malú rodinnú firmu, ktorá začala vyrábať topánky. Už v tých časoch sa stali jedným z najvyhľadávanejších podnikov v Rakúsko-Uhorsku. Neskôr sa im podarilo expandovať na ďalšie štyri kontinenty, čo bol v tom čase enormný úspech. Z malej firmy Tomáš Baťa vytvoril obrovský podnik, ktorý funguje dodnes.

Nezabudnuteľné „baťovky“

Jeho podnikanie sa stretávalo s viacerými úskaliami. Hneď v začiatkoch sa musel popasovať s krízou, ktorú vyriešil jedným z jeho najznámejších nápadov. Topánky vtedy nevyrábal z kože, no z lacnejšej textílie, vďaka čomu výrazne znížil ich cenu. Táto obuv dostala špeciálne pomenovanie „baťovky“, ktorým sa modely firmy označujú aj v súčasnosti. Tomáš Baťa sa okrem iného preslávil výbornou starostlivosťou o zamestnancov, od ktorých vyžadoval precízne výkony, za čo ich už v tých časoch odmeňoval hodnotnými benefitmi. No a v neposlednom rade zaviedol i pojem „baťova cena“. Takto sa označovali sumy končiace deviatkami, takže na kupujúceho pôsobili z psychologického hľadiska lacnejšie. Čiže, miesto 50 korún pýtal za topánky 49,90.

Svit postavil na bývalých močiaroch

S Tomášom Baťom sa spájajú aj dve významné mestá, pričom jedno z nich nájdeme u nás na Slovensku. Svit vznikol len vďaka tomuto úspešnému podnikateľovi. Na krásnom mieste s úžasným výhľadom na Vysoké Tatry chcel postaviť slovenskú fabriku. No pôda tam nebola dobrá a vyskytovali sa tam močiare. Tie nechal vysušiť a okrem svojej firmy začal okolo nej budovať mesto. Po skúsenostiach z USA sa naučil, že pre zamestnancov musí vytvoriť dobré podmienky pre život, aby mu vo fabrike odviedli čo najlepšie výkony. Vďaka tomu vznikli prvé tehlové štvorcové domčeky, ktoré tu stále nájdeme. Postavené boli na anglický štýl a viaceré z nich majú už upravenú fasádu. Tento trend sa podarilo zastaviť novou pamiatkovou vyhláškou a preto si v meste možno naďalej pozrieť viacero pôvodných stavieb s červenými tehlami.

Múzeum v nádhernej budove stanice

Podtatranské mesto nezabúda ani po toľkých rokoch na človeka, ktorému vďačí za svoj vznik. V jeho centre - v parku, neďaleko súčasnej veľkej spoločnosti Chemosvit, sa nachádza Baťova socha a vo Svite si možno pozrieť aj bustu tohto úspešného podnikateľa. Zaujímavosťou je Baťovo múzeum, ktoré sídli v ďalšej nádhernej budove vlakovej stanice. V nej sa nachádza vzácna farebná vitráž. Okrem pútavých faktov zo života tohto podnikateľa sa tam dozviete i podrobné informácie o vzniku samotného mesta.

Ovplyvnil súčasnú tvár Zlína

Múzeum o Baťovi stojí aj v českom Zlíne. Práve tam vznikla jedna z prvých veľkých fabrík a tiež tu začal budovať prvé tehlové domčeky pre zamestnancov. Štvrť s typickými tehlovými stavbami patrí medzi dôležité kultúrne a historické oblasti. V Zlíne môžete navštíviť jeho pamätník a pozrieť si maketu lietadla, v ktorom zahynul. Ešte počas svojho života sa zaslúžil o vznik Baťových ateliérov a náväzne filmového festivalu, keďže bol veľkým fanúšikom kinematografie. Baťova rodina dala neskôr vystavať Baťov kanál, využívaný na rekreačné účely, či mrakodrap. Ten nechal postaviť jeho nevlastný brat, pričom v tom čase bol druhou najvyššou budovou v Európe.

 

Zdroj foto: Czech Tourism