„Slnečný“ vitamín D je dôležitejší, než by ste čakali. Máte ho dostatok?

„Slnečný“ vitamín D je dôležitejší, než by ste čakali. Máte ho dostatok?

28.06.2022 | Slnečné dni a vitamín D | Redakcia

V ostatných dňoch si naplno vychutnávame slnečné lúče a inak tomu nebude ani v tých nasledujúcich. Mnohými očakávané leto (konečne) udrelo v plnej sile.

Vitamínom D sa nazýva skupina niekoľkých vzájomne príbuzných látok, medzi ktoré patria najmä vitamín D2 a vitamín D3. Pre náš organizmus je dôležitý predovšetkým vitamín D3, známy tiež ako cholekalciferol. Ten vzniká pôsobením slnečného žiarenia priamo v pokožke. Vitamín D udržiava kožné bunky aktívne a mladé. Dalo by sa tak povedať, že ide o cenný poklad, ktorý dodávame nášmu organizmu zadarmo.

Odkiaľ ho získať?

Najlepším zdrojom pre získanie vitamínu D je nepochybne slnečné žiarenie, na jeseň a počas zimy je ale potrebné dodávať ho organizmu prostredníctvom vhodných potravín. Medzi také patria vajíčka, mliečne výrobky, sardinky, losos, tuniak či rybí tuk. Vitamín D, ako jeden z mála vitamínov, nie je obsiahnutý v rastlinách a listovej zelenine, preto jeho nedostatok pociťujú najmä striktní vegetariáni. V ich prípade je dôležité siahnuť po vitamínových doplnkoch, pretože deficit vitamínu D sa dokáže ľudskému organizmu nepekne vypomstiť.

Takto sa prejaví jeho nedostatok

Na dostatočný prísun vitamínu D je potrebné dbať najmä v detstve, v opačnom prípade deti bývajú náchylné na vznik ochorení, súvisiacich s poruchou rastu chrupaviek, zubov a kostí. Tie sú potom mäkké a lámavé, neraz deformované váhou vlastného tela. S nedostatkom vitamínu D bojujú i vážne chorí pacienti, ktorí sú dlhodobo pripútaní na lôžko, rovnako tak ženy v menopauze a na prísun vitamínu D nemožno zabúdať ani počas tehotenstva či dojčenia.

Koľko je dosť?

Zrejme i vy ste si už položili otázku, koľko vitamínu D je pre náš organizmus postačujúce množstvo. Odporúčaná denná dávka je 5 mikrogramov denne, tehotné a dojčiace ženy môžu užívať až 7 mikrogramov denne. V období gravidity je však nutné myslieť na správne dávkovanie, predávkovanie vitamínom D môže spôsobiť mäknutie kostí a mäknutie panvy, čo spôsobuje problémy, napríklad neskôr pri pôrode.

Vo všeobecnosti sú za klasické symptómy predávkovania považované:

*hnačky, pocit na zvracanie, podráždenosť, časté močenie, kruhy pod očami i svrbenie pokožky.

Vedeli ste, že?

*podľa odborných štúdií trpí nedostatkom vitamínu D až polovica populácie,

*používanie opaľovacích prostriedkov s ochranným faktorom zhoršuje tvorbu vitamínu D zo slnečných lúčov,

*pre postačujúcu tvorbu vitamínu D by mal dospelý človek a s odkrytou hlavou a hornými končatinami tráviť na slnku aspoň 20 - 30 minút, a to dva až trikrát týždenne,

*nedostatok vitamínu D v ľudskom organizme výrazne zvyšuje riziko vzniku ochorení, akými sú osteoporóza a svalová slabosť,

*dospelý človek má tendenciu získať zo slnka až 95% potrebnej dennej dávky vitamínu D, zvyšných 5% potom z potravín.