Zrúcaninu Katarínku milujú všetci v jej okolí. Zaujala aj dobrovoľníkov

Zrúcaninu Katarínku milujú všetci v jej okolí. Zaujala aj dobrovoľníkov

14.05.2022 | Zrúcanina Katarínka | Iveta Hricková

Neďaleko Trnavy sa nachádza zrúcanina kláštora svätej Kataríny Alexandrijskej a kostola, ktoré v minulosti patrili františkánskemu rádu. Mnohí rodáci z obce Naháč a Dechtice sú pyšní na tento kus histórie a všemožne sa usilujú o jej záchranu.

Pomáha im v tom množstvo dobrovoľníkov, ku ktorým sa môžete pridať aj vy.

Svätostánok zrušili kvôli nariadeniu cisára

Kláštor svätej Kataríny bol postavený v roku 1618  na mieste prastarej gotickej kaplnky, ukrytej v lesoch Malých Karpát. Ku kaplnke sa chodievali pomodliť pastieri, ktorí pásavali na paši dobytok. Podľa legendy sa jednému z nich zjavila svätá Katarína a o niekoľko rokov neskôr zbadal túto sväticu aj roľník, obrábajúci pôdu. Zázrak zjavenia prispel k tomu, že už o rok neskôr bol na tomto mieste založený prvý kláštor františkánov a jeho súčasťou sa stal i malý kostolík.

V tom čase v kláštore žilo len 12 mníchov, no ich počet sa postupne zvyšoval. Jeho noví obyvatelia sa nielen modlili, ale aj vzdelávali. Vďaka tomu sa z niektorých stali vyhlásení mastičkári, ktorí nezištne pomáhali chudobným. V 17. storočí postihla kláštor séria nešťastných udalostí. Niekoľkokrát bol poškodený pri stavovských povstaniach, tureckých vpádoch i prepadoch cisárskych vojsk, no vždy ho opravili a život v ňom plynul ďalej.

Koniec kláštora svätej Kataríny, ľudovo nazývaného Katarínka, prišiel v roku 1786, keď cisár Jozef II., na základe nového nariadenia, nechal zatvoriť viac než 700 kláštorov, ktoré sa nevenovali vzdelávaniu alebo charitatívnej činnosti.

Fándlyho  inšpiroval na napísanie známeho diela

Kláštor sa nepodarilo zachrániť napriek tomu, že v 18. storočí bol obľúbeným miestom stretávania sa miestnej šľachty. Viacerí šľachtici ho finančne podporovali a niektorí z nich sa tam nechali pochovať.

To sa nepáčilo vysokým cirkevným hodnostárom a na mníchov sa kvôli tomu hnevali. Jedným z kritikov bol známy farár a spisovateľ Juraj Fándly. Svojich veriacich hrešil za to, že chodia radšej do Katarínky, než do farského kostola v Naháči. Možno práve tento spor Fándlyho inšpiroval k tvorbe diela Dúwerné zmlúvy medzi mníchom a diáblom. Bol to vôbec prvý spis v bernolákovčine.

Po svojom zrušení kláštor prepadol v prospech štátu. Vzácne sochy svätcov a ostatný inventár bol vzatý preč a odvtedy objekt pustol. Nejaký čas v ňom bývalo sedem vojenských invalidov z Trnavy, no po ich odchode sa stal terčom zlodejov, ktorí budovy postupne rozoberali na stavebný materiál.

Prihláste sa k letným dobrovoľníkom

Projekt na znovuobnovenie Katarínky vznikol v roku 1995. Odvtedy sa každý rok desiatky dobrovoľníkov venujú obnove tejto zrúcaniny. Pri rekonštrukčných prácach nachádzajú pozostatky historických artefaktov, pričom tie prispievajú k odhaľovaniu pôvodnej podoby stavby a pomáhajú im pri opravách.

Aj tento rok v lete sa môžete prihlásiť do jednej z piatich skupín dobrovoľníkov, pracujúcich na obnove kláštora. Do prvej skupiny sú tradične zaradení skúsení ľudia s praxou, ktorí sa na projekte zúčastnili už v minulosti.

Turnusy sú dvojtýždňové, posledný sa končí päť dní pred koncom letných prázdnin. Do obnovy sa môžu zapojiť záujemcovia od 17-tich rokov a musia zotrvať celé dva týždne.

Organizátori za odmenu ponúkajú skvelé prázdniny ďaleko od civilizácie, kde si účastníci oddýchnu od všetkých starostí, na krátku dobu sa prenesú do minulosti a vyskúšajú si život v lone prírody, rovnako ako pôvodní obyvatelia kláštora.

Viac informácií o podmienkach účasti nájdete TU.

Pri sonde objavili ďalšie archeologické nálezy

Súbežne s úpravou sakrálneho objektu sa uskutočňujú aj archeologické výskumy. Vďaka dvom sondám sa podarilo objaviť ďalšie zaujímavé predmety. Beáta Špaková z OZ Katarínka prezradila, že v prvej fáze skúmali vstup do nádvoria a schodisko. V druhej pozorovali ohradové múry a odvodňovací systém. Pri týchto prácach našli rôzne úlomky, pravdepodobne súčasti rámov okien, ale tiež pozostatky sklenených pohárov či keramiky.

Tento krásny projekt môžete podporiť aj vy, a to dvoma percentami zo svojich daní. Pomôžete tak združeniu „Rád svätej Kataríny“ pri obnove vzácnej historickej pamiatky i ďalších objavov.

Zdroj foto: Wikipedia, www.katarinka.sk