Už ste ju počuli? Toto je neoficiálna hymna českých a slovenských záchranárov

Už ste ju počuli? Toto je neoficiálna hymna českých a slovenských záchranárov

22.04.2021 | Hymna záchranárov | Naďa Trenčanská

Nevyhnutnosť alebo potrebu niečoho si najčastejšie uvedomíme vtedy, keď to sami najviac potrebujeme. Je to jedna z vecí, v ktorej nás neúprosne utvrdzuje aj súčasná doba, spojená s pandémiou koronavírusu.

Najvyťaženejšími profesiami sú dnes naši lekári, zdravotné sestry, ošetrovatelia a v neposlednom rade i záchranári. Ich ťažkú a nenahraditeľnú prácu si všetci vážime a v prípade potreby sa spoliehame práve na ich včasný zásah.

Preto nás v redakcii potešilo osobné poďakovanie, adresované záchranárom od obľúbenej speváčky Hany Zagorovej a jej kolegov Stanislava Hložka a Petra Kotvalda, ktorí sa rozhodli oživiť ich legendárny hit „Můj čas“. Jeho comeback nemohol prísť v lepšom čase a dnes je právom považovaný za neoficiálnu hymnu českých, ale tiež slovenských záchranárov.

Ako na vás táto pieseň pôsobí aj po tridsiatichsiedmich rokoch? My sme mali zimomriavky.

Nová verzia hitu po prvýkrát zaznela v Českej televízii. Hneď v úvode sa zdravotníkom v prvej línii prihovorila Hana Zagorová. Tá minulý rok prekonala Covid-19, takže vychádza z osobnej skúsenosti. „Chceli by sme vám poďakovať touto pesničkou. Záchranárom, všetkým v prvej línii, ktorí ste takí skvelí a obetaví. Verte mi, že to môžem posúdiť, pretože ste ma viezli tiež,“ uviedla.

Pre tých, neskôr narodených

Pieseň „Můj čas“ sa stala soundtrackom k úspešnému česko-slovenskému televíznemu seriálu Sanitka. Scenár napísal Jiří Hubač , réžie sa ujal Jiří Adamec a na obrazovkách sa prvý raz objavil v roku 1984.

Hlavným hrdinom bol uznávaný chirurg Vojta Jandera, ktorého stvárnil Jaromír Hanzlík, v tom čase jeden z najúspešnejších českých hercov. Okrem neho si v ňom zahrali aj ďalšie herecké hviezdy ako Zlata Adamovská, Eva Hudečková, Ivana Andrlová či Jiří Bartoška. Už samotný názov napovedá, že dej sa odohrával v prostredí záchrannej služby. Starším divákom ho určite netreba predstavovať. Seriál sa po takmer troch desaťročiach, teda v roku 2013,  dočkal pokračovania. Dnes ho môžeme právom označiť za kultový.

Pieseň diváci mohli počuť vždy v závere jednotlivých častí. Bola poznačená silnou emóciou a umocňovala príbehy doktorov a aj osudy pacientov. Hudbu k pesničke v roku 1983 zložili Petr a Pavel Ormovci, o nádherný nadčasový text sa postaral Zdeněk Borovec.

A takto si na jeho úvodnú i záverečnú pieseň pamätáme aj my:  :-)