Novoročné zvyky a tradície našich predkov nie sú raritou ani dnes. Ktoré z nich poznáte?

Novoročné zvyky a tradície našich predkov nie sú raritou ani dnes. Ktoré z nich poznáte?

01.01.2022 | Novoročné zvyky | Milan Cigánik

Nielen počas Vianoc, ale aj na Nový rok, sa praktizovalo množstvo zvykov a tradícií, ktorými si ľudia chceli ďalšie mesiace udržať zdravie, šťastie a bohatstvo a mali ich taktiež chrániť pred nepriazňou osudu.

Verili, že pokiaľ ich budú poctivo vykonávať a dodržiavať, stretne ich šťastie. Poznáte tieto úkony z obdobia našich prastarých materí?

Šťastie nosí prasiatko

Na Slovensku je zaužívaný zvyk, že na novoročnom stole sa nesmie objavovať hydina, aby nám v novom roku neodletelo šťastie a majetok. Aj preto sa podľa prastarej povery väčšinou pripravuje predovšetkým bravčové mäso, verilo sa, že šťastie prináša práve prasiatko. Okrem toho sa pripravovali jedlá s makom alebo šošovica, ktoré mali zabezpečiť hojnosť a priniesť do rodiny peniaze. Niektoré domácnosti varili v tento deň halušky, aby obilie malo veľké klasy. Sviatočné menu bývalo bohaté, nech rodina ďalšie mesiace nehladuje. V podaktorých oblastiach piekli vianočku, do tej ukryli a zapiekli jeden hrášok. Ten, kto ho prvého januára našiel vo svojom kúsku sladkého pečiva, mal mať po celý rok šťastie a bohatstvo. Gazdiné si museli dávať pozor na svoje hrnce, ak by sa im nejaký rozbil, čakali by ich problémy.

Ako to bolo s návštevami?

Počas tohto sviatku nesmela do domu vstúpiť ako prvá žena, čo malo rodinám zabezpečiť prosperitu a úrodu. Ak doň prišlo mladé dievča, bolo to dobré znamenie. Naopak stará žena, ktorá vošla cez prah, mohla priniesť nešťastie. Zlým znamením bol aj príchod starého chlapa oblečeného v kožuchu. Vítanými hosťami boli koledníci, tí chodili od domu k domu a vinšovali rodinám k sviatkom. Za to ich odmenili jedlom a alkoholom. Pokiaľ prišiel cudzí hosť, nesmel dôjsť naprázdno, no aspoň s koláčmi či peniazmi, keďže symbolizovali hojnosť. Ľudia si nepožičiavali od návštevníkov peniaze, pretože by tak robili po celý rok. To isté platilo aj naopak, peniaze nesmeli ani nikomu požičiavať, v opačnom prípade by ich ktosi dvanásť mesiacov okrádal.

Vyháňanie zlých duchov

Búchanie ohňostrojov je starou tradíciou, naši predkovia nimi vyháňali zlých duchov, panujúcich v zimnom období. Na ich odplašenie zvykli praskať bičom. Existoval aj ďalší spôsob - nabrali soľ do dlaní a vytvorili ňou okolo vlastného príbytku pomyselný, ochranný kruh. Ten ich mal chrániť pred zablúdenými dušami. Iní vyliali z balkóna vedro alebo ich vyháňali z kútov pomocou zvončeka, ktorým v nich zvonili.

Čistý dom, čisté myšlienky

Domácnosť sa na Silvestra upratala, nech je čistá po celý rok. Všetko muselo byť na svojom mieste. Ľudia sa vyhýbali hádkam, zlej nálade aj intrigám, priali si medzi sebou všetko len to najlepšie a snažili sa udržiavať v dobrej nálade. V tento deň nik nepracoval, aby nehrozilo, že budú musieť celoročne pracovať bez oddychu. Nemohlo sa ani prať, vešať bielizeň a šiť. Ak by niekto predsa len šil, sliepky by mu mohli zle znášať vajíčka. Nevyhadzovali sa odpadky, pretože by zmizlo z domu šťastie, no mohli ste si aj privolať chorobu, smrť alebo spôsobiť odchod milovanej osoby z rodiny.

Novoročné porekadlá a pranostiky

Ako na Nový rok, tak po celý rok.

Na Nový rok o slepačí krok.

Na Nový rok blato, na Veľkú noc sneh.

Na Tri krále zima stále.