V hlavnej úlohe kostýmy! Jedinečná výstava v Bratislave vás vráti späť v čase

V hlavnej úlohe kostýmy! Jedinečná výstava v Bratislave vás vráti späť v čase

12.03.2022 | Výstava kostýmov | Redakcia

Vráťme sa trošku do minulosti. Tretieho novembra 1956 sa uskutočnilo prvé vysielanie Televízneho štúdia Bratislava, odvtedy uplynulo 65 rokov. Pri príležitosti tohto významného výročia máme pre vás zaujímavý tip na voľný čas.

RTVS totiž pripravila jedinečnú výstavu kostýmov vo svojich priestoroch v Mlynskej doline v Bratislave. Keďže kvôli nepriaznivej pandemickej situácii nebolo možné výstavu sprístupniť verejnosti skôr, k dispozícii bude po predchádzajúcej telefonickej alebo mailovej dohode počas celého roka 2022.

Záujemcom bude výstava kostýmov k dispozícii až do 31. decembra 2022, pričom prezrieť si môžu kostýmy z viacerých inscenácií. Najstaršími pútavými exponátmi výstavy sú kostýmy z diela Vivat, Beňovský! z roku 1975, pri ktorom bol kostýmovým výtvarníkom Milan Čorba. Nasledujú kostýmy z roku 1979 z inscenácie Sesternica Beta z rúk toho istého výtvarníka. Milan Čorba prispel aj kostýmami z inscenácií Ideálny manžel z roku 1985 a Útrapy z rozumu z roku 1991. Ideálne retro pre pamätníkov i fanúšikov kinematografie, čo poviete? :-)

„Televízia je záležitosťou audiovizuálneho vnemu, pričom to vizuálno tu plní zásadnú funkciu. Ide o kostýmy, ktoré diváka prenesú do konkrétnej doby či konkrétneho priestoru. Ako diváci ich vnímame ako prirodzenú súčasť televíznych diel a často si ani neuvedomíme, koľko práce stojí za ich vytvorením. Keďže televízia oslávila v minulom roku veľké jubileum, rozhodli sme sa poukázať aj na túto profesionálnu zložku televízneho vysielania a venovať pozornosť kostýmom a kostýmovým výtvarníkom, ktorí stáli pri tzv. bratislavských pondelkoch. Tieto televízne inscenácie boli súčasťou pondelkového televízneho vysielania celé tri desaťročia,” uviedol generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Kurátorkou výstavy je kostýmová výtvarníčka Ľubica Jarjabková. „Od začiatku vzniku filmu, keď sa vytvorí realizačný tím počnúc režisérom, scenáristom, kameramanom a dramaturgom, sa uvažuje o obsadení kostýmového výtvarníka. Zvolené výrazové prostriedky kostýmov vychádzajú z diskusií o zámere filmu a jeho zameraní, pričom je potrebné zohľadniť mnohé faktory, ktoré vstupujú do realizačného procesu, ako je prostredie či herci“, približuje tiež proces vzniku filmových kostýmov.

Najväčšie zastúpenie na výstave majú 90. roky. Kostýmy z rodinnej drámy Staroružová dáma sú dielom Zdeněka Šánského z roku 1990. Šánský sa podieľal aj na kostýmoch k dielu Plukovník Chabert z roku 1994 a zo známeho Dnes večer hrám ja s Božidarou Turzonovou v hlavnej úlohe. Na kostýmovú tvorbu Ľubice Jarjabkovej si návštevníci výstavy zaspomínajú kostýmami z diel Prstene pre dámu (2000), Zlatý kolovrátok (1995) a O hlúpej žene (1996), kde spolupracovala s kostýmovou výtvarníčkou Helenou Jurikovičovou. Tá bude na výstave prítomná i kostýmami z rozprávky Čaro múdrosti a lásky (2000).

Výrazné kostýmové zastúpenie bude mať na výstave výtvarníčka Ľudmila Várossová, a to z inscenácií Piata pečať (1990), Letiace tiene (1990), Jakubov rebrík (1994) a Z môjho denníka (1995), kde si svoju poslednú televíznu rolu zahral herec Elo Romančík. Spomedzi pánov výtvarníkov si návštevníci budú môcť pozrieť taktiež tvorbu Milana Čorbu k Heloise (1994) a Petra Čaneckého k adaptácii poviedky Dvaja muži pod posteľou (1994).

Výstavu v priestoroch RTVS v Mlynskej doline v Bratislave je možné navštíviť výlučne po predchádzajúcom dohovore pre skupiny minimálne 5 návštevníkov, a to buď na mailovej adrese galeria@rtvs.sk alebo na telefónnom čísle +421 2 3250 5751.