Karáskova poézia vyplávala medzi ľudí, zakotví na Korze Zálesie

Karáskova poézia vyplávala medzi ľudí, zakotví na Korze Zálesie

06.07.2021 | Vernisáž v Zálesí | Redakcia

Korzo Zálesie bude hostiť multimediálne dielo Samovrava, ktoré vzniklo ako spoločný projekt medzinárodne etablovaného umelca Miloša Karáska, fotografa Michala Zajačka a grafickej dizajnérky Nory Nosterskej. Autori uvedú výstavu na vernisáži vo štvrtok 8. júla 2021 o 18:00 na Korze Zálesie.

Projekt Samovrava pozostáva z niekoľkých rovín – rovnomennej básnickej zbierky a zo sady 12 videí a fotografií. Priamou inšpiráciou bola pre Karáska japonská poézia, konkrétne žáner haiku. "Vzniká tam poloha, ktorá je podobná ako má haiga – spája haiku s obrazovým doprovodom. Vytvorili sme priestor, ktorý umožňuje, aby sa poézia udiala," hovorí Miloš Karásek o spoločnom projekte, ktorý označil za posun v tvorbe.

Texty v súlade s citlivými fotografiami a videami Michala Zajačka vytvárajú unikátny celok. Napriek previazanosti pôsobia jednotlivé prvky autonómne a zanechávajú hlbokú emóciu vyvolanú jemnosťou diela s odkazom na krásu i pominuteľnosť života.

Poézia je všade, aj tam, kde ju nečakáte

Zmyslom celého projektu je pokus o návrat poézie do bežného života – tam, kde sa dnes s poéziou nestretávame a nečakáme ju. Dielo bude inštalované na móle Korza Zálesie, ktoré sa nachádza v pravotočivom meandri Malého Dunaja v obci Zálesie, neďaleko Bratislavy.

Spoločný multimediálny projekt Samovrava bol prvýkrát inštalovaný v apríli v Galérii Martina Martinčeka v Stredoeurópskom dome fotografie v Bratislave. Jeho súčasťou boli od polovice mája aj citylighty v uliciach hlavného mesta. Poézia sa tak dostala skutočne medzi ľudí – tých, ktorí čakali na MHD alebo prechádzali rušným mestom. Bola k nim bližšie než kedykoľvek predtým.

"Na Korze Zálesie aktuálne vzniká Kultúrno-ekologické centrum, je nám preto cťou, že jedným z prvých umeleckých projektov, ktorý máme možnosť hostiť je práve Samovrava. Zároveň máme česť hostiť umelca Miloša Karáska," tvrdí Nikola Žišková z Občianskeho združenia Naše Zálesíčko, ktoré výstavu na Korze Zálesie zastrešuje. Prvou lastovičkou vznikajúceho centra bola inštalácia Kŕdeľ na Korze, ktorá vznikla ako komunitný projekt v spolupráci s Materskou školou v Zálesí.

Mólo na Korze Zálesie získalo v roku 2020 prestížne architektonické ocenenie CE ZA AR 2020 v kategórii Exteriér.

Kde ho nájdete?

Korzo Zálesie nájdete v chránenej oblasti Natura 2000. Odporúča sa pešia doprava, doprava bicyklom, prímestská autobusová doprava, alebo kombinovaná doprava vlakom a autobusom (na vlakovú stanicu do Ivanky pri Dunaji a z Ivanky pri Dunaji autobusom do Zálesia).