Čo nám symbolizuje adventný veniec? Zaujímavosti, ktoré vás prekvapia!

Čo nám symbolizuje adventný veniec? Zaujímavosti, ktoré vás prekvapia!

02.12.2021 | Adventný veniec | Milan Cigánik

V nedeľu sme zapálili prvú sviečku na adventnom venci, ktorá nám pripomenula príchod adventu a blížiace sa najkrajšie sviatky roka.

Mnohí na ňom budú počas najbližších štyroch týždňov postupne rozsvecovať sviečky, pričom možno ani netušia, odkiaľ sa tento zvyk vzal, a kto adventný veniec vymyslel.

Znamenie svetla i nádeje

Počiatky vzniku adventného venca nájdeme v škandinávskych krajinách, kde ľudia v zime zapaľovali sviečky do kruhu a modlili sa k bohu svetla za predĺženie dní a návrat tepla. Podobné rituály praktizovali aj predkresťanské germánske kmene, ktoré vencom so sviecami takisto vyjadrovali nádej v skorý príchod jarných dní. Až v stredoveku prevzali túto tradíciu kresťania a začali ju využívať ako súčasť duchovnej prípravy na Vianoce. S týmto symbolom si Vianoce nepochybne spájajú aj ateisti.

Úplne prvý moderný adventný veniec, vystavený na verejnosti, vytvoril evanjelický pastor Johann Hinrich Wichern v Hamburgu v 19. storočí. Drevené koleso ozdobil ihličnatými vetvičkami a pripevnil naň dvadsaťtri sviečok. Štyri biele- najväčšie, symbolizovali štyri nedele v mesiaci a ostatné - červené predstavovali všedné dni. Veniec vystavil v škole Rauhes Haus, každý večer jednu sviečku zapálil a vďaka tomu deti vedeli, za koľko dní prídu Vianoce. Postupom času sa adventný veniec menil, až napokon nadobudol podobu, v akej ho poznáme dnes.

Skrytá symbolika

Štyri sviece predstavujú štyri nedele, ktoré zostávajú do Vianoc. Adventom sa zároveň začína nový cirkevný rok. Počas tohto obdobia kresťania držia prísny pôst a pripravujú sa na blížiace sa sviatky a oslavu narodenia Ježiša Krista. Slovo advent pochádza z latinského „adventus", čo v preklade znamená príchod. Kruhový tvar sa spája s večným životom, teda s nekonečnom. V predkresťanských tradíciách išlo o cyklus striedajúcich sa ročných období. Veniec bez začiatku a konca má predstavovať nesmrteľnosť duše a večnosť Boha, svetlo sviečok zas svetlo sveta v podobe Krista. Šišky, orechy a semienka, ktorými sa veniec zdobí, sú symbolom života i vzkriesenia. V tradičnej podobe mával tri fialové sviečky, ako znak pokánia a jednu ružovú, ako znak nádeje a radosti. Niektoré verzie majú uprostred aj piatu sviečku bielej farby, ktorá sa zapaľuje na prvý sviatok vianočný, v deň Božieho narodenia, a je znakom Kristovej čistoty.

Dekorácia na tisíc spôsobov

U nás sa používanie adventného venca rozšírilo hlavne po druhej svetovej vojne. V období socializmu sa jeho symbolika interpretovala tak, aby obchádzala náboženský význam. V súčasnosti ale má, okrem náboženského, i dekoratívny charakter a ľudia si ním skrášľujú vlastné príbytky.

Ak máte v sebe kreatívneho ducha, môžete si adventný veniec vyrobiť svojpomocne. Fantázii sa v tomto prípade medze nekladú. Môžete ho zhotoviť v rôznych tvaroch a farebných odtieňoch. Neváhajte použiť voľne dostupný, prírodný materiál, akým je povedzme kmeň stromu, šišky, mach, halúzky, čečina, vlašské orechy či sušené ovocie. Vytvoriť ho môžete aj čisto iba z vianočných gúľ rozličných veľkostí a farieb. Modernejšie sú vence aranžované na tanieroch alebo podnosoch, v sklenených pohároch i šálkach, originalitou vynikajú tiež výtvory z črepníkov a kvetináčov. Šikovné gazdinky si môžu adventný veniec prekvapivo upiecť napríklad z medovníkového cesta.