Inšpirujte sa: TOP tipy na efektívne využitie voľného času počas pandémie

Inšpirujte sa: TOP tipy na efektívne využitie voľného času počas pandémie

04.12.2020 | Voľný čas počas pandémie | Milan Cigánik

Od marca celý svet bojuje s pandémiou, ktorá ľuďom zo dňa na deň zmenila život. Pre seba máme viac času než kedykoľvek predtým. Čas, o ktorom sme si nikdy nemysleli, že by sme ho raz mohli mať. 

Prinášame vám niekoľko tipov na aktivity, ktoré inokedy - počas roka, zanedbávame. Keď sa život opäť vráti do normálu, budete radi, že ste sa im venovali.

Buďte v kontakte s rodinou, priateľmi a bývalými kolegami

Hoci sme nútení obmedziť kontakty s blízkymi ľuďmi, stále s nimi môžeme byť v spojení prostredníctvom telefonických hovorov alebo internetu. Existuje niekoľko druhov sociálnych sietí a aplikácií, vďaka ktorým možno uskutočňovať videohovory. K dispozícii sú tiež rôzne mobilné aplikácie, napríklad WhatsApp, Viber a podobne. Komunikácia prostredníctvom nich býva zväčša zadarmo. Dajte si virtuálny drink s priateľmi, alebo zavolajte príbuzným, s ktorými ste sa dlho nevideli. Skúste prekvapiť svojich bývalých kolegov a spojte sa aspoň s tými, ktorí boli na rovnakej pracovnej pozícii ako vy.

Prečítajte si knihu

Určite máte na poličke niekoľko kníh, ktorých čítanie ste dlho odkladali, a ku ktorým ste sa doteraz nedostali. Možno ste mali problém sa v tejto hektickej dobe sústrediť na dej či na hlavného hrdinu. Teraz nastal čas to zmeniť. Nielenže si precvičíte mozog, obohatíte slovnú zásobu, ale rozviniete i vlastnú predstavivosť. 

Píšte si denník alebo blog

Zaznamenávajte si všetky myšlienky, nápady, aktivity a informácie, ktoré ste nadobudli, prostredníctvom denníka alebo svojho osobného blogu. Neskôr sa môžete obzrieť v čase a oživiť dávnejšie spomienky. Naplánujte si svoj život, spíšte si svoje životné ciele. Ak radi cestujete, môžete si urobiť poriadok vo fotografiách a zaznamenávať zážitky z ciest formou cestovateľského blogu. Fantázii, v súvislosti s obsahom vášho nového blogu, sa medze nekladú.

Sledujte dokumentárne filmy

Pokiaľ radi pozeráte televíziu, filmy a seriály, určite ste sa už pristihli pri sledovaní programu, ktorý vám nič nedáva a zbytočne ste pri ňom strácali čas. Skúste si pozrieť dokumentárne filmy. Vďaka nim získate zaujímavé informácie o fungovaní sveta a mnoho cenných poznatkov, ktoré už nemusíte hľadať na internete.

Meditujte

Získajte trochu pokoja v tejto neistej dobe. Vhodná je meditácia, pretože sa uvoľníte a zrelaxujete. Nájdite si pokojné miesto, zapáľte sviečky a vyčistite si myseľ terapeutickou, meditačnou hudbou. Meditácia je jednou z najlepších vecí, ktorú môžete urobiť, aby ste odbúrali stres a zlepšili psychickú pohodu.

Zahrajte si spoločenské hry

V prípade, že vašu domácnosť zdieľa viacero členov, vytiahnite svoju zbierku spoločenských hier, popustite uzdu fantázii a zabavte sa s celou rodinou. V dnešnej dobe nájdete na trhu množstvo nových, originálnych hier. Stačí si vybrať.

Absolvujte online kurz

Pridajte sa do početnej skupiny prívržencov online kurzov. Vzhľadom k obmedzeniam a bezpečnostným opatreniam prebieha výučba prostredníctvom online spojenia. Vylepšíte si tak svoj životopis a urobíte aj niečo pre seba. V ponuke nájdete široké spektrum online kurzov zdarma, respektíve si vyberiete a zaplatíte ten, ktorý najlepšie vyhovuje vašim požiadavkám.

Naučte sa novým zručnostiam

Už dlho ste sa chceli naučiť hrať šachy alebo hrať na gitaru, no chýbal vám čas? Teraz sa môžete konečne venovať akejkoľvek záľube. Vyberte si hobby, ktoré vás bude baviť i vzdelávať. Máte možnosť zdokonaliť si počítačové zručnosti a zlepšiť prácu s programami. Na internete nájdete inštruktážne videá s manuálom k rôznym činnostiam. Je len na vás, ako túto ponuku zúročíte.

Hýbte sa a cvičte

Ako dlho ste hľadali výhovorky, že nemôžete cvičiť alebo sa venovať iným pohybovým aktivitám? Dnes vaše argumenty neobstoja. Vyčleňte si na začiatok aspoň polhodinu denne, neskôr hodinu na akúkoľvek pohybovú aktivitu. Začnite ľahšími cvikmi v krátkych časových intervaloch a postupne pridávajte náročnejšie. Zmeníte svoje myslenie a váš život sa začne, aspoň v oblasti zdravia, uberať správnym smerom.

Urobte si poriadok vo veciach

Ak už niekoľko mesiacov odkladáte upratanie šatníka, potrebujete vytriediť staré a nepotrebné oblečenie, urobte tak teraz. Vytriedené kúsky môžete darovať známym, predať na inzerát alebo odložiť do kontajnerov, určených na zber oblečenia. Poriadok si urobte aj v komore alebo v poličkách na potraviny.

Precvičujte si myseľ a pamäť

Ďalší spôsob zdokonalenia fungovania mysle je riešenie hádaniek a lúštenie krížoviek. Táto činnosť zlepšuje pamäť, prehlbuje zručnosti pri riešení problémov a zvyšuje IQ. Mozog stimulujú aj mobilné hry, ktoré sú dostupné v aplikácii vášho smartfónu.

Venujte sa umeniu

Ste umelecky založený človek? Potom neváhajte povoliť uzdu svojej fantáziu a tvorte. Maľujte, kreslite, píšte, modelujte, komponujte a dostaňte všetky vaše pocity von do výsledného umeleckého diela. Umenie i remeslá sú skvelým spôsobom, ako sa prejaviť. Pomôžu vám vidieť bežné veci novou optikou a usmernia vašu kreativitu.

Píšte recenzie

Navštívili ste miesta, o ktorých by sa mali dozvedieť aj iní? Boli ste spokojní, alebo naopak nespokojní so servisom v bare či reštaurácii? Podeľte sa o poznatky s ostatnými. Spomeňte si na situácie spojené s návštevou daného miesta a píšte recenzie, hodnoťte a komentujte. Ľudia ocenia skúsenosti iných, ktorí vyskúšali rovnaké služby alebo zakúpili totožné výrobky.