Kto bol svätý Mikuláš a ako vznikol adventný kalendár?

Kto bol svätý Mikuláš a ako vznikol adventný kalendár?

06.12.2021 | Šiesty december | Milan Cigánik

Šiesteho decembra oslavujeme sviatok svätého Mikuláša, patróna všetkých detí, ktoré nedočkavo čakajú na sladkú nádielku, uloženú do ich starostlivo vyčistených čižmičiek.

Mnohé z nich tam dnes našli aj adventný kalendár, symbol obdobia príprav na Vianoce.

Legenda o troch dcérach

Mikuláš sa narodil do kresťanskej rodiny na južnom pobreží Malej Ázie v gréckom meste Patara, pravdepodobne niekedy medzi rokom 270 až 286.

Azda najznámejšia legenda o ňom pochádza z obdobia, keď bol ešte mladým mužom. Po smrti svojich rodičov vraj zdedil obrovský majetok a mal v úmysle ho rozdať chudobným. Dopočul sa o mužovi, ktorý prišiel o všetky svoje peniaze a neostávalo mu nič iné, než urobiť zo svojich troch dcér neviestky. Nevedel im totiž iným spôsobom zabezpečiť živobytie, nemal pre nich žiadne veno, a preto sa nemohli vydať. Mikuláš chcel zabrániť tomuto zúfalému kroku, preto vzal mešec zlata a položil ho v noci do okna domu pre najstaršiu dcéru. To isté zopakoval ešte dvakrát a obdaroval aj ostatné dve dievčatá. Keď kládol do okna tretí mešec, muž ho zbadal a chcel mu vyjadriť svoju vďačnosť. Tešil sa, že jeho dcéry budú mať veno a môžu sa vydať. A hoci Mikuláš muža zaprisahal, aby tajomstvo darov nevyzradil, ten o ňom porozprával  všetkým naokolo a takto sa legenda o Mikulášovi dochovala dodnes.

Ako vyzeral?

Mikuláš bol údajne nižšej postavy, mal tmavú pokožku, hnedé oči, širokú bradu a výrazné obočie. Pôvodne chodil oblečený v biskupskom rúchu, na hlave nosil biskupskú čiapku a v ruke držal barlu. Neskôr svoj odev vymenil za červený kabát alebo plášť, červenú čiapku a nechal si narásť dlhú bielu bradu.

Svätý Mikuláš sa považuje za patróna detí, preto je tento sviatok výnimočný najmä pre ne. V našich zemepisných šírkach je neodmysliteľnou súčasťou jeho sprievodu anjel, ktorý poslušným drobcom rozdáva ovocie a sladkosti, a čert, ktorý tie neposlušné obdarúva čiernym uhlím. Jeho typickými rekvizitami sú reťaz, zvon a zväzok prútov. V predvečer tohto sviatku kladieme do okien vyčistené čižmy, aby nás mohol v noci Mikuláš so svojim sprievodom obdarovať sladkosťami a drobnými darčekmi.

Adventný kalendár

Adventný kalendár slúžil na odpočítavanie dní, ktoré ešte zostávajú do príchodu Štedrého dňa. Deti ťažko chápu merateľnosť času, preto pre nich rodičia vymýšľali rôzne spôsoby, ako im priblížiť čas, zostávajúci do Vianoc. Niektorí vešali na stenu alebo do okien obrazy s vianočnou tematikou, iní kriedou nakreslili 24 čiarok na dvierka skrinky alebo na zárubeň. Nedele označili dlhšou alebo farebnou čiarkou a každý deň zotreli jednu z nich.

Jedným z prvých písomných prameňov, ktorý sa zmieňuje o adventnom kalendári je detská kniha spisovateľky Elise Averdieckovej, vydanej v roku 1851. V nej opisuje, ako spolu s dcérou trávili decembrové večery – rozprávali si vianočné príbehy, spievali koledy a malá Elisabeth každý deň pridala na stenu jeden obrázok. Keď ich bolo dvadsaťštyri presne vedela, že Vianoce konečne prišli.


Kto stojí za prvým výtlačkom?

História adventného kalendára siaha do Nemecka na konci 19. storočia. Za vynálezcu jeho tlačenej podoby sa oficiálne považuje Gerhard Lang, ktorý ho vytlačil na švábskej fare v Maulbornn. Ako malý chlapec dostával od svojej mamy každý rok na svätého Mikuláša dvadsaťštyri sušienok vo vrecúškach, prišitých na vrchnák škatule z kartónu. Každý deň smel zjesť jednu z nich. Tento nápad sa Langovi podarilo v spomienkach na detstvo oživiť a v roku 1904 vyrobil svoj prvý adventný kalendár.

Titulnú stranu tvorila papierová vystrihovačka s obrázkami, tie mali deti prilepovať na jednotlivé políčka. Na druhej strane boli okienka s básničkami a za nimi sa ukrývali čokoládové cukríky. Obrázky znázorňovali biblické motívy významného ilustrátora Ernsta Keplera, vďaka ktorému sa kalendár rýchlo dostal do povedomia ľudí. Prvýkrát vyšiel ako príloha novín Stuttgarter Zeitung. Lang vymýšľal nové kalendáre s veľkým nadšením a jeho výtvory vynikali vysokou kvalitou a zmyslom pre detail.

Výrobky tisícich podôb

Adventné kalendáre začali postupne vydávať aj iní editori, skutočný rozmach však zažili až po prvej svetovej vojne. Prvý špeciálny kalendár po druhej svetovej vojne vytlačil v roku 1946 Richard Sellmer pod názvom Malé mesto. V tom čase sa už predávali v rôznych veľkostiach a farebných prevedeniach, s rôznymi sladkosťami vo vnútri.

Niektorí rodičia zhotovujú pre svoje deti originálne, vlastnoručne vyrobené kalendáre z vrecúšok, alebo škatuliek, do ktorých môžu ukryť, okrem sladkostí, aj drobné darčeky. V súčasnosti sú na trhu rozličné druhy kalendárov, a to nielen jedlé s chutnými čokoládkami, ale aj špeciálne určené pre ženy alebo mužov, obsahujúce vzorky kozmetiky, alkoholu, bižutériu, drobné suveníry z filmov či seriálov alebo zľavové kupóny. Treba spomenúť aj internetové online adventné kalendáre, prostredníctvom ktorých môžete súťažiť a vyhrať zaujímavé ceny.