Úspešné podnikateľky radia: Ako zvládnuť home office, domácnosť i kariéru?

Úspešné podnikateľky radia: Ako zvládnuť home office, domácnosť i kariéru?

22.03.2022 | Úspešné podnikateľky radia | Iveta Hricková

Z každej strany počúvame ponosy na to, aký je home office počas pandémie náročný. No predstavte si, čo prežívajú matky, ktoré okrem práce musia zvládnuť aj starostlivosť o rodinu. 

Osem úspešných podnikateliek prezradilo v rozhovore pre magazín Forbes, ako skĺbiť rodinu s prácou z domu.

  1. Organizujte rodinné porady

Margot Black, matka jedného 13-ročného dieťaťa

Počas home officu je veľmi dôležitá dobrá organizácia práce. Starostlivosť o domácnosť nemôže stáť iba na jednom človeku, ale povinnosti si musia rozdeliť aj ostatní členovia rodiny. Margot Black preto vymyslela rodinné porady, ktoré organizuje vždy v nedeľu. Najprv sa porozpráva s manželom a potom si už sadnú spoločne aj so svojím potomkom. Počas tohto posedenia zostavia harmonogram toho, čo ich budúci týždeň čaká a určia si presné rozdelenie prác. Harmonogram si vyvesia v kuchyni a potom sa už každý riadi vytvorenou schémou, ona sa môže sústrediť na prácu.

  1. Vymedzte si čas, keď sa nebudete venovať klientom

Deana Jean, matka troch detí vo veku 4, 9 a 11 rokov

Niektoré ženy majú situáciu skomplikovanú tým, že sa nemôžu spoľahnúť na pomoc manžela. Deanin partner je vojak z povolania, často chodí na misie. Preto si musela vymyslieť vlastný systém, ako zvládnuť prácu i starostlivosť o deti. Najrušnejším dňom z celého týždňa bývajú pondelky. Preto si zaviedla hlavné pravidlo - pondelky sú rezervované pre deti. V tomto čase dala klientom stopku a venuje sa im v iných dňoch. Občas si vypomáha babysitterkou a aj najstaršie dieťa sa už dokáže postarať o tie mladšie aspoň tým, že im pred spaním prečíta rozprávku. Zatiaľ sa ona môže venovať pracovným povinnostiam.

  1. Odstráňte televíziu

Marina Vaamonde, matka dvoch detí vo veku 5 a 7 rokov

Niekedy môže spôsobiť komplikácie i tak nenápadná vec, akou je televízor. Marina mala negatívnu skúsenosť, keď jej deti neustále prosíkali, aby si mohli zapnúť obľúbený program. Keď už podľahla ich nátlaku, začali sa hádať o ovládač alebo o to, čo sa bude pozerať. Preto sa rozhodla počas pandémie úplne odstrániť televíziu. Deti sa upokojili, venujú sa učeniu alebo si vymýšľajú vlastné zábavky. Vďaka tomu nastal v domácnosti pokoj a ona s manželom sa môžu venovať práci.

  1. Striedajte učiteľské a pracovné dni

Kayla Harvey, matka troch detí vo veku 2, 10 a 13 rokov

Vo všeobecnosti prevláda názor, že najviac práce a starostí je okolo najmladších detí. V rodine Harveyovcov to bolo inak. Najmladšie dieťa sa vedelo zabaviť aj samé a nebolo potrebné ho neustále kontrolovať. Horšia situácia nastala u starších súrodencov. Tí pre pandémiu koronavírusu museli prejsť na dištančnú formu vzdelávania. Kayla nemohla sama dohliadať na písanie úloh svojich ratolestí, pretože jej unikali mnohé povinnosti. S manželom sa dohodli, kedy bude na ne dozerať ona a kedy ju vystrieda manžel. 

  1. Zvážte presťahovanie sa

Lindsay Lockhart, matka dvoch detí vo veku 6 a 9 rokov

Ak ste už pred pandémiou zvažovali sťahovanie alebo kúpenie si vlastného domu, viac neváhajte. Aj pre Lindsay to bolo hotové vykúpenie. Dvojizbový byt im vyhovoval, kým nemuseli s manželom pracovať z domu a deti prestali chodiť do školy. Po pár týždňovom blázninci sa odhodlali urobiť zmenu. Kúpili si dom, v ktorom má každý vlastný pracovný priestor a všetky komplikácie boli razom vyriešené.

  1. Akceptujte, že toho urobíte menej

Cindy Kang, matka dvoch detí vo veku 10 a 12 rokov

Najdôležitejším momentom práce z domu je pochopiť, že na 100% plnenie svojich pracovných povinností jednoducho nemáte dobré podmienky, a že neodvediete rovnaký výkon ako v zamestnaní. Tam máte svoj pokoj, lepšie sa sústredíte a neodbiehate k domácim prácam. Cindy časom pochopila, že sa nemôže hnevať, ak niečo nestíha a namiesto toho sa naučila danú skutočnosť akceptovať.

  1. Držte sa harmonogramu

Aimee Grove, matka jedného trinásťročného dieťaťa

Bez pevného harmonogramu to jednoducho nepôjde. Aimee Grove preto zostavuje každodenný program nielen pre seba, ale aj pre rodinu. Vďaka tomu vie každý člen domácnosti, aké sú jeho povinnosti. Netápu a nestrácajú čas hľadaním riešenia nejakého problému či nečakanej, vzniknutej situácie. Na konci dňa sú pokojnejší, prácu majú splnenú na sto percent a ani sa zbytočne nehádajú.

  1. Dajte si prestávku

Mollie Krengel, matka troch detí vo veku 10, 13 a 13 rokov

Hneď ako máte pri plnení pracovných povinností voľnejšie okienko, zaraz si odbehnete k domácim prácam, je tak? Potom sa venujete deťom, zariaďujete im krúžky, stretnutia, prípade iný program a večer sa opäť vraciate k svojej práci. Chýba vám niečo v tomto zozname? Áno, je to prestávka na oddych, ktorú by ste podľa Mollie mali venovať výlučne sebe. Nemajte výčitky, každý deň si aspoň na 10 minút vyložte nohy, relaxujte a nevšímajte si okolitý svet.