Do Radole prichádzajú čarodejníci. V kaštieli uvidíte výstavu o Harrym Potterovi

Do Radole prichádzajú čarodejníci. V kaštieli uvidíte výstavu o Harrym Potterovi

19.01.2022 | Výstava Harry Potter | Iveta Hricková

Najstaršia obec na Kysuciach Radoľa pripravila pre fanúšikov legendárneho čarodejníka Harryho Pottera zaujímavú akciu. Počas najbližších týždňov môžu navštíviť výstavu pod názvom Svet Harryho Pottera, inštalovanú v najvýznamnejšom historickom objekte obce - v renesančnom kaštieli Radoľa zo 16. storočia.

Pripravte si metly alebo hopšup prášok, pribaľte si do tašky Záškodnícku mapu a vydajte sa na ďalšie rockfortské dobrodružstvo.

Svet Harryho Pottera

Nová výstava bola otvorená 27. decembra minulého roka. Uvidíte na nej rôzne predmety, spojené so samotnými knihami alebo s ich filmovým spracovaním. K najobľúbenejším exemplárom patrí napríklad zámok Rockfort, poschodový autobus, zakliata vŕba alebo trojhlavý pes, všetko makety, postavené zo stavebnice lego. Fanúšikov čarodejníka s jazvou na čele iste potešia rôzne hry s touto tematikou, figúrky hlavných hrdinov i vedľajších postáv a zberateľské kartičky s podobizňami známych osobností čarodejníckeho sveta. Môžete nazrieť do Záškodníckej mapy, ktorú Harry používal so svojimi priateľmi Ronom a Hermiónou počas tajných výprav do zakázaných miest rockfortského zámku. Súčasťou výstavy sú napodobeniny čarodejníckych paličiek hlavných hrdinov, ženskú časť návštevníkov iste zaujmú šperky, nadväzujúce na symboliku týchto príbehov.

Magický svet uzavrie svoje brány na konci februára

Výstava v Kysuckom múzeu Svet Harryho Pottera mohla vzniknúť vďaka nezištnej pomoci Jaroslava Jablonského a Jaroslava Masnicu. Títo dvaja páni sú nadšenými obdivovateľmi Harryho Pottera a do kaštieľa zapožičali veľkú časť vlastnej zbierky. Ak ste teda doteraz nedostali oficiálny pozývací list z Rockofortu, preneste sa do čarodejníckeho sveta aspoň prostredníctvom spomínanej expozície. Jej návštevu si môžete naplánovať už na blížiace sa jarné prázdniny. Pre návštevníkov bude otvorená do 27. februára 2022.

O výstave sme sa porozprávali s historičkou a kurátorkou Andreou Paráčovou z Kysuckého múzea:

Prečo ste sa rozhodli práve pre tému Harryho Pottera?

Harry Potter je fenomén, ktorým žili a ešte žijú deti i dospelí. Keďže sme v rámci prípravy výstavy Retrocom 2. nadviazali spoluprácu so zberateľmi Jaroslavom Jablonským a Jaroslavom Masnicom, slovo dalo slovo a my sme sa dozvedeli o ich ďalších zberateľských aktivitách, aj ohľadom tejto knižnej a filmovej série. Pripadalo nám zaujímavé vystaviť lego a iné predmety s touto tematikou. A to aj z dôvodu, že výstavy stavebnice lego patria k najviac navštevovaným. Malo to byť akési vianočné prekvapenie alebo darček múzea deťom.

Vystavené kúsky sú len zo súkromných zbierok spomínaných pánov? Ako ste sa k ním dostali?

Predmety sú majetkom oboch zberateľov. Niekoľkými kúskami prispeli aj pracovníci kaštieľa, ktorí ich majú doma alebo ich zapožičali od známych.

Aké najzaujímavejšie exponáty možno vidieť na výstave?

Každý, kto už niekedy staval lego, istotne ocení Rockfortský hrad.

Má výstava aj nejaké interaktívne prvky? Smú sa deti s niektorými vecami zahrať?

Bohužiaľ, s exponátmi sa hrať nedá. Navyše súčasné protipandemické opatrenia v podstate aj takéto aktivity vylučujú. No počas vianočných prázdnin deti, ktoré prišli prezlečené za čarodejníkov, dostali filmovú kartičku podľa vlastného výberu.

Plánujete do budúcnosti nejaké ďalšie výstavy, ktoré by sa venovali zaujímavým filmom a seriálom?

Vylúčiť to nemôžeme, ale skôr veríme, že nadviazaná spolupráca s pánom Jablonským a Masnicom vydrží a my budeme môcť realizovať ďalšie výstavy zo sveta multimédií.

Zaujímavosti o Harrym Potterovi:

Minulý rok uplynulo dvadsiate výročie od premiéry prvého dielu filmovej série pod názvom Harry Potter a kameň mudrcov.

Z trojice hlavných hercov sa stali veľkí kamaráti. Spolu s predstaviteľmi Draca a Nevilla majú dodnes na sociálnych sieťach chatovaciu skupinu, kde sa pravidelne stretávajú a rozprávajú.

Predstaviteľ Voldemorta Ralph Fiennes pred natáčaním príbeh malého čarodejníka vôbec nepoznal. Keď prezradil svojej sestre, akú postavu mu ponúkajú, tá ho s nadšením presvedčila, aby ju okamžite prijal.

Dôležitú úlohu v celej sérii zohral profesor Snape. Tajomstvo o tom, že bol po celý čas zamilovaný do Harryho mamy a kvôli tomu chlapca úzkostlivo chránil, nevedel na začiatku nakrúcania vôbec nikto, okrem samotného Alana Rickmana. Ten na žiadosť spisovateľky tento detail neprezradil, aby vo filmoch udržal potrebné napätie.

Joane K. Rowling bola na začiatku písania týchto kníh chudobnou slobodnou matkou. Základ Harryho Pottera vymyslela v štýlovej kaviarni v Porte, ktorá sa odvtedy stala pre fanúšikov tejto série kultovým miestom.

V Londýne sa nachádzajú štúdiá s originálnymi rekvizitami a kulisami zo všetkých filmov o Potterovi. Návštevníci sa tak vďaka nim dostávajú priamo do deja čarodejníckeho príbehu.

Ani po vydaní poslednej časti Harryho Pottera sa Rowling nevzdala písania. Pod pseudonymom Robert Galbraith tajne vydala úspešnú detektívku Volanie kukučky. Až pred predajom ďalších častí vydavateľstvo odhalilo skutočnú identitu autorky.