5+1 zaujímavostí, ktoré ste o žuvačkách (pravdepodobne) netušili
26.08.2021 | Zaujímavosti o žuvačkách | Redakcia
Žuvačky pomáhajú nielen udržať vaše zuby zdravé a šetria výdavky na dentálnu starostlivosť, no dokážu ovplyvniť náladu, zvýšiť produktivitu, znížiť stres, ale dokonca aj zbaviť vás otravnej pesničky, ktorá vám neustále hučí v hlave.
Pri príležitosti 130. výročia ich vzniku vám prinášame 5+1 menej známych faktov o žuvačkách, a taktiež letmý pohľad na históriu produktu, ktorý je tu s nami viac než storočie.
Pohľad do histórie
Prvú žuvačku, ktorá je do dnešného dňa jedným z najobľúbenejších výrobkov spoločnosti Mars Wrigley, vytvoril William Wrigley Jr. už v 90. rokoch 19. storočia. William v čase založenia Wm. Wrigley Jr. Company ani netušil, že žuvačky bez cukru prospievajú starostlivosti o zdravie ústnej dutiny. Tento fakt v súčasnosti uznávajú a potvrdzujú regulačné orgány, svetová organizácia zubných lekárov FDI a takmer 20 národných asociácií zubných lekárov na celom svete.
Dnešné žuvačky sa starajú o krásu každého úsmevu a udržiavajú svieži dych. Žuvačka je doplnkový produkt v starostlivosti o zubnú hygienu, súčasť imidžu a taktiež ikonický doplnok, s ktorým sa stretávame na stránkach svetovej literatúry. Počas svojej histórie sa žuvačka pozrela do vesmíru, zúčastnila sa na súťažiach, získala tie najnezvyčajnejšie chute i uznanie medzi zubnými lekármi. Okrem toho má mnohé ďalšie, medzi ľuďmi však menej známe pozitíva.
Ktoré sú to?
Pomáha udržiavať hmotnosť a znižuje chuť maškrtiť
Ak ste na nízkokalorickej diéte alebo sa snažíte zdravo stravovať, žuvačka bez cukru môže byť vaším dobrým spojencom. Energetická hodnota dvoch dražé je len 4 kcal, zatiaľ čo bežná malá sladkosť zvyčajne obsahuje 25 až 40 kcal. Výskumy tiež potvrdili, že žutie žuvačky pomáha uspokojiť túžbu po maškrtení. Britskí vedci pred niekoľkými rokmi zistili, že žutie žuvačky dokáže potlačiť apetít a znižuje pravdepodobnosť, že medzi hlavnými jedlami dostanete chuť „na čosi malé pod zub“.
Mali ste niekedy plnú hlavu otravnej pesničky?
Až 90% ľudí trpí tzv. syndrómom „ušného červa“, tiež známym ako syndróm poslednej piesne. Existuje ale jednoduchý spôsob, ako sa zbaviť otravnej melódie v hlave – stačí, aby ste aspoň 10-15 minút žuli žuvačku. Podľa britských vedcov z univerzity v Readingu žutie žuvačky má schopnosť ovplyvniť niektoré oblasti nášho mozgu a potlačiť mozgové centrá, zodpovedné za krátkodobú sluchovú pamäť. Jednoducho povedané, mozog presunie pozornosť na nový monotónny proces miesto toho, aby vám v hlave dookola prehrával tú istú melódiu.
Posilňuje zubnú sklovinu a zmierňuje citlivosť zubov
Zubná sklovina môže byť veľmi citlivá na jedlá, ktoré konzumujeme. Citrusové ovocie, ovocné šťavy a sýtené nealkoholické nápoje obsahujú veľa kyselín a cukru. Tieto kyseliny narúšajú alkalické pH prostredie vo vašich ústach a poškodzujú sklovinu, pretože spôsobujú úbytok minerálov, ktoré obsahuje. Ak ste si všimli, že máte citlivejšie zuby, môže to byť signál, že vašej zubnej sklovine chýbajú dôležité minerály, najmä vápnik a fosfáty. Sliny dokážu obnoviť rovnováhu minerálov vo vašich ústach v priemere za 60 minút, no žutie žuvačky vie tvorbu slín urýchliť. Štúdie preukázali, že žuvačky bez cukru pomáhajú zmierňovať citlivosť zubov po ich profesionálnom bielení.
Mávate pri vzlietaní alebo pristávaní lietadla zaľahnuté v ušiach?
Rozdiel tlaku vzduchu v ušiach často vedie k nepríjemným pocitom najmä na palube lietadla pri vzlietaní a pristávaní, pri stúpaní vo výťahu či počas jazdy autom po kľukatých horských cestách. Žuvaním plátku žuvačky tieto neželané symptómy zmiernite. Súčasťou našej sluchovej sústavy je špeciálna trubica, spájajúca dutinu stredného ucha s nosohltanom, tzv. Eustachova trubica. Žutie žuvačky vedie k mimovoľnej produkcii slín. Prehĺtací reflex otvára Eustachovu trubicu, čím dochádza k vyrovnaniu tlaku v ušiach s tlakom vo vonkajšom prostredí.
Dokáže uvoľniť napätie a stres
Podľa záverov výskumu univerzity v Cardiffe, na ktorom sa zúčastnilo 101 dobrovoľníkov, pravidelné žutie žuvačky pomáha zmierňovať stres. Výsledky štúdie preukázali, že žutie žuvačky u jej účastníkov znížilo stres (v práci aj mimo práce), zmiernilo únavu či pocity úzkosti, a tým podporilo ich pozitívnejšiu náladu. Žutie žuvačky spájali tiež s pocitmi zlepšenej výkonnosti.
A záverom - žuvačka pomáha zlepšovať pamäť a kognitívne funkcie
Je preukázané, že žutie žuvačky zvyšuje prítok krvi do mozgu o 25 až 40 percent. Lepšie zásobovanie mozgu krvou vedie k zvýšenému prísunu kyslíka do mozgu, ktorý zvyšuje jeho výkonnosť. Žutie žuvačky zlepšuje kognitívne funkcie, ako sú pamäť, koncentrácia a reakčný čas. Pre mladých ľudí býva dobrým pomocníkom počas skúškového obdobia.