5 tipov, ktorými sa pri budovaní kariéry inšpirujte od veľkých firiem

5 tipov, ktorými sa pri budovaní kariéry inšpirujte od veľkých firiem

16.05.2021 | Kariérne tipy | Iveta Hricková

Mali ste o svojom profesijnom živote celkom iné predstavy? Prestaňte sa pozerať na svoju prácu z pohľadu zamestnanca, ale ponímajte ju ako upevňovanie vlastnej pozície a značky.

Veľmi vám to pomôže najmä počas pohovorov, keď sa viete lepšie predať a zaujať v ťažkej konkurencii. Inšpirujte sa krokmi veľkých firiem, pretože tie vám napovedia, ako by ste mali postupovať.

Buďte gravitační

Vďaka gravitácii Zem k sebe priťahuje všetky predmety a živé bytosti, takže práve kvôli nej svet funguje ako dokonalý stroj. Presne to potrebujete v novom zamestnaní dosiahnuť aj vy. Mali by ste sa čo najskôr včleniť do nového kolektívu a primäť k sebe nových spolupracovníkov. Základom je vnášať do kolektívu dobrú náladu a byť stále tou osobou, ktorá je večne usmiata a uvoľňuje všade napätie. Nesnažte sa iba rozprávať, treba vedieť aj počúvať, pretože pre ľudí ide o vzácny dar. Potlačte agresívne i príliš dravé správanie. Vy teraz musíte zapadnúť do dobre rozbehnutého kolobehu a nie z neho vytŕčať. A presne to robí na začiatku kariéry každá úspešná firma.

Buďte odvážni

Pri budovaní novej značky treba častokrát zariskovať. Teraz nie je vhodný čas, aby ste ticho sedeli v kúte a snažili sa byť nenápadní. Najmä počas pohovorov nemajte strach. Vstúpte do hry s novými kartami, ukážte i veci navyše, ktoré ovládate a sú vašou devízou. Zanechajte v ľuďoch silný dojem, aby na vás nezabudli a na vašu tvár si spomenuli aj po odchode z miestnosti.

Buďte autentickí

Nikdy sa neštylizujte do polohy, ktorá vám nie je vlastná. Za každých okolností zostávajte sami sebou. Možno nebudete neustále úspešní, avšak napokon zakotvíte v práci, pre vás ako stvorenej, uvidíte. :-) Keď sa budete novým kolegom alebo nadriadeným pozdávať vo svojej prirodzenej polohe, je viac než isté, že presne takého človeka hľadajú. Vy sa zas nemusíte pretvarovať a vďaka tomu získate podstatne lepšie výsledky na pracovnej pozícii.

Buďte spoľahliví

Veľkým problémom podaktorých značiek i zamestnancov býva ich (ne)stabilita. Novú firmu neočaríte tým, ak v jeden mesiac prídete so skvelými nápadmi a do práce vložíte všetko, no na ten ďalší už stagnujete a považujete sa za neohroziteľného majstra sveta. Pracujte konštantne a ukážte vo všetkých smeroch spoľahlivosť i zodpovedný prístup.

Buďte predvídateľní

Možno v iných smeroch nie je predvídateľnosť vhodná, no pri hľadaní novej práce býva jednoznačne požehnaním. Presne vtedy si vaši potenciálni šéfovia povedia, že môžu s istotou vedieť, čo od vás čakať. Nikomu nevyhovuje, ak má po boku kolegu s chaotickým správaním, keď nikdy nevie, čo od neho čakať. Následkom je postupné vzďaľovanie sa kolegov a vznik pracovného problému, ktorý možno nebudete vedieť vyriešiť.