Spoznajte neobyčajné stromy v rôznych kútoch Slovenska. Viete, čím sú výnimočné?

Spoznajte neobyčajné stromy v rôznych kútoch Slovenska. Viete, čím sú výnimočné?

12.05.2022 | NAJ stromy na Slovensku | Milan Cigánik

Stromy sú najmocnejším symbolom ľudstva, no rovnako tak sily a rastu. Ich význam pre život človeka je nesmierne dôležitý.

...vedeli ste o nich? Posvietili sme si na niekoľko najzaujímavejších stromov, ktoré môžete v našej krajine vidieť na vlastné oči.

        prečítajte si tiež: https://instacks.sk/dnes-je-stredoeuropsky-den-stromov-naj-dovody-preco-su-v-nasom-zivote-take-dolezite

Borovica lesná, Bešeňová

Samostatne stojaca opustená borovica na lúke nad obcou Bešeňová už zďaleka púta pozornosť okoloidúcich. Pre svoj unikátny vzhľad je stabilne vyhľadávaným bodom turistov, fotografov, filmárov, mladomanželov i zaľúbených párov. Strom vyzerá ako ošľahaný vetrom, čo spôsobil vplyv okolitého prostredia a počasia. Charakterizuje ho nevšedný rast konárov, roztiahnutých do bokov. Borovica sa stala aj jedným z hlavných motívov videoklipu k piesni Čokoláda slovenskej speváčky Simy Magušinovej.

Dub letný, Dubinné

Za najstarší dub na Slovensku, a možno i v strednej Európe, sa považuje vyše 850-ročný dub letný z obce Dubinné. Presný vek mu však nemožno určiť, pretože vo vnútri je dutý a jeho najstaršia časť sa nezachovala. Nájdete ho pri krajnici cesty, ktorá prechádza obcou. História obce je úzko prepojená s týmto stromom. Založili ju totiž na okraji lesa a dub stál pri založení dediny v jej strede. Preto bol odjakživa jej ústredným bodom. Tento vzácny prírodný unikát sa stal za posledné roky lákavou atrakciou pre domácich i zahraničných turistov. Strom je v súčasnosti vyhlásený za chránený.

Brest Hrabolistý, Makov

V osade U Papaji v Makove sa nachádza takmer 500-ročný brest hrabolistý. Unikátny je obvodom kmeňa, ktorý dosahuje pri koreni rozmer viac než 11 metrov. Má výšku tridsať metrov a je najstarším a najmohutnejším svojho druhu v Európe. U nás rastie prevažne v údoliach a riečnych naplaveninách. V nížinách sa vyskytuje najmä v lužných lesoch a na suchších úrodných pôdach. Najčastejšie rastie v nadmorskej výške 400 až 500 metrov nad morom. Na Kysuciach to býva ešte vyššie. Z brestu sa bežne získava kvalitné, rezbárske drevo.

Gaštan jedlý, Častá

Viac než 500-ročný jedinec je najväčším a najstarším gaštanom na Slovensku. Vyrastá pri vinohradoch neďaleko hradu Červený Kameň. Patrí k najmohutnejším stromom s obvodom kmeňa 8,66 metrov a výškou 23 metrov. V roku 1998 bol vyhlásený za chránený. Dnes k nemu vedie aj turisticky označená cesta. Tú vytvorilo občianske združenie Červenokamenské panstvo. Značenie privedie turistov k nemu priamo z centra obce. Pri gaštane stojí tabuľa so základnými informáciami o ňom.

Lipa veľkolistá, Bojnice

Bojnická lipa je známa aj pod názvom Lipa Kráľa Mateja a patrí medzi najstaršie, ktoré na našom území rastú. Má totiž viac než 700 rokov a nachádza sa oproti vstupnej bráne do Bojnického zámku. Obvod kmeňa je 11, výška 9 a priemer koruny 5 metrov. Údajne ju vysadil Matúš Čák Trenčiansky a odvtedy vyrástla na nádherný, majestátny strom. Mimoriadny vzťah k lipám mal kráľ Matej Korvín, počas svojho pobytu v Bojniciach priamo pod nimi organizoval veľkolepé kráľovské hostiny a snemy. Presne preto jediná zachovaná z týchto líp dostala pomenovanie po ňom.

Lipa veľkolistá, Turá Lúka pri Myjave

Zaujímavým prírodným úkazom Myjavy je vyše 600 rokov stará lipa u Belanských. Rastie v Turej Lúke na ľavej strane cesty smerom na Bukovec, v osade Belanskovci, pri dome číslo 564. Patrí k najstarším u nás a je vyhlásená za chránenú prírodnú pamiatku. Upúta svojím vekom, rozmermi a taktiež tvarom kmeňa. Dosahuje výšku okolo 16 metrov, obvod koruny je 11 metrov a kmeňa 10,15 metra. Počas druhej svetovej vojny sa údajne v útrobách jej kmeňa skrývali partizáni pred nemeckými vojakmi.

Platan javorolistý, Komjatice

Najhrubší strom na Slovensku je vysadený v obci Komjatice v miestnom parku pri bývalom kaštieli, ktorý bol letným sídlom Grassalkovičovcov. Budova však bola zničená počas druhej svetovej vojny. Ide o platan javorolistý. Je približne 150 rokov starý a jeho kmeň dosahuje obvod vyše deväť metrov. Podľa podaktorých zdrojov patrí k siedmym najväčším zástupcom európskej flóry. Od obyvateľov obce dostal prezývku strom lásky, keďže v jeho kôre je vyrezaných veľa sŕdc na znak lásky, pochádzajúcich z čias dávnej minulosti. Vďaka majestátnosti sa stáva námetom aj pre maliarov, no i miestom spečatenia manželských zväzkov.

Sekvojovec mamutí, Dolná Krupá

Majestátny sekvojovec rastie v nádhernom anglickom parku v obci Dolná Krupá, v ktorom sa to vzácnymi drevinami iba tak hemží. Jeho mohutný kmeň podopiera pravidelnú kužeľovitú korunu. Vek sa odhaduje na 120 rokov a vysoký je 48 metrov. Miestni obyvatelia ho prezývajú mrkva. Vysadil ho vraj záhradník grófa Rudolfa Choteka, keď sa mu narodila dcéra Mária Henrieta. Na zozname chránených drevín figuruje od roku 2000.

V článku boli použité ilustračné obrázky.