ROZHOVOR s mladou umelkyňou: "Ak sa rozhodnete ísť za svojím snom, musíte to robiť na 100 %."

ROZHOVOR s mladou umelkyňou: "Ak sa rozhodnete ísť za svojím snom, musíte to robiť na 100 %."

06.04.2022 | Deni Minar | Nikoleta Laškotiová

Denisku Minárovú (pseudonym Deni Minar) poznám osobne a môžem povedať, že je inšpiratívnym mladým človiečikom. Odhodlala sa ísť ťažšou, ale o to zmysluplnejšou životnou cestou. Našla v sebe umelecký talent, ktorý dokázala v mladom veku naplno zúročiť. Je usilovnou žienkou, ktorá vnáša do svojej tvorby maximum zo seba a každým dňom sa snaží plniť si svoje sny...  

O jej ceste k umeniu, tvorbe či odkaze pre mladých ľudí, sa dočítate v ďalšom inšpiratívnom rozhovore.

 

Tvoja kresba je veľmi zaujímavá. 
Povieš nám viac o štýle tvojej tvorby, o motívoch a inšpiráciách?

 

Za motívmi mojich kresieb stojí moja najväčšia umelecká a životná inšpirácia - príroda. Vyrastala som v krásnom vidieckom prostredí, kde ma neustále obklopovala. V podobe zvieratiek, rastlín a kvetov dohliadala na moje detské dobrodružstvá. Preto sa k nej vždy veľmi rada vraciam. Je súčasťou každého môjho obrazu a venujem jej dokonca celé kolekcie. Ďalšou veľkou inšpiráciou sú pre mňa ľudia - ich vlastnosti, vnútorná krása a jedinečnosť, a tiež vzdialené kultúry, ktoré si uctievajú prírodu, a ktoré nám ponúkajú pohľad na svet úplne inými očami. Pre moju tvorbu sú najtypickejšie symboly a detaily, ktorých úlohou je neustále nám pripomínať, že každý geometrický útvar, čiara či tá najmenšia bodka majú dôležitú úlohu, a to nielen v umení. Mojim nápadom vdychujú život jemné ťahy tenkých fixiek Micron a Posca, ktoré ma verne sprevádzajú na mojej umeleckej ceste. Som si plne vedomá, aký vplyv môže mať umenie na jednotlivca a spoločnosť. Všetky moje témy a kolekcie preto nesú skryté posolstvo a zameriavajú sa na pozitívny vzťah k okoliu alebo samému sebe. No a svojou tvorbou chcem v neposlednom rade tiež potešiť každého, kto miluje prírodu rovnako ako ja.

   

 

Kedy si sa kresleniu začala venovať?

 

Kresleniu som sa začala naplno venovať v roku 2017. No s kresbou ako koníčkom som začala už v mladšom veku. Najviac vtedy, keď som sa kvôli vysokej škole presťahovala do Bratislavy. Prvýkrát som sa vtedy cítila odtrhnutá od prírody, ktorá bola celý život doslova mojou súčasťou. Kreslenie mi pomáhalo preniesť sa v mysli domov, späť do malebného domčeka priamo pri lúke. Bola to veľmi spontánna a úprimná tvorba. Kreslila som veci, ktoré sa mi páčia a ktoré ma inšpirujú.

 

Okrem toho, že kreslíš, venuješ sa i tancu (street dance) pod vedením Laciho Strike-a. 
Kedy sa ti otvorili dvere, ktoré ďalej viedli umeleckými chodníčkami, či už čo sa týka tanca, alebo výtvarného umenia?  

 

Skôr než som začala kresliť, svoje pocity odlúčenia od domova som sa rozhodla vložiť do tanca a prihlásila som sa do Street Dance Academy - tanečnej školy Laciho Strike-a, kde tancujem už vyše 10 rokov. Obklopovali ma tu slobodní a ambiciózni ľudia, ktorí sa stali mojimi priateľmi na celý život. Vďaka Lacimu a tomuto koníčku som zažila nádherné momenty na vystúpeniach, koncertoch, natáčaní videoklipov a cestách za tancom. Nešlo to však bez hodín práce na sebe a obrovskom chcení. Tanec je neodmysliteľnou súčasťou môjho života, a hoci teraz veľa času investujem do rozbehnutia svojho projektu, plánujem sa mu venovať aj naďalej v čo najväčšej možnej miere.

                                                           
Foto: Tibor Geci

 

Kedy si v sebe objavila umelecký talent?

 

V tomto období hľadania sa som sa presťahovala do iného bytu v Bratislave a do nového prostredia som si chcela nakresliť obraz plný prírody. Vedela som, že niečo dokážem vytvoriť, keďže som predtým už trochu kreslila. Z úplne nenápadného obrazu vznikol kúsok, ktorý ocenili moji blízki. Páčilo sa mi zavrieť sa v izbe, ponoriť sa do hudby a pustiť ventil v podobe kresby. Začala som počúvať samu seba, a vtedy sa začala moja cesta. Z jedného obrazu vzniklo množstvo ďalších pre mojich známych a neskôr ich známych. Svoje kresby som začala tlačiť aj na mikiny a tričká, dostávala som sa do povedomia ľudí a postupne prišli aj prvé zaujímavé spolupráce a zákazky. Začala som kresliť na dekoratívne surfy, džínsovinu, fitness opasky, prilby na lezenie a vytvorila som aj veľa dizajnov na tetovania, logá a brandingové materiály.

                                                           

 

Vyštudovala si ekonomiku a pracovala si niekoľko rokov aj v korporácii.
Kedy prišiel prvý impulz, že sa umeniu chceš venovať naplno?

 

Prvé impulzy prichádzali v klasickej práci v kancelárii, kde som sa postupne začínala “dusiť”. Keď totiž robím veci, s ktorými nie som naplno stotožnená, prejavujú sa u mňa stavy úzkosti. Pamätám si na situáciu, keď som sedela v kancelárii s pocitom, že sú zavreté všetky okná a nedá sa tam dýchať, aj napriek tomu, že všetky okná boli otvorené. Moje rozhodnutie ísť si za svojim snom ovplyvnili aj ľudia okolo mňa, moji vtedajší kolegovia, ktorí boli roky zamestnaní a neboli šťastní. Boli to šikovní, perspektívni ľudia s talentom a chuťou pracovať. V každom z nich som videla potenciál, ktorý by sa dal využiť inak. Samozrejme, je ťažké riskovať, ak máte rodinu a úver. Rýchlo som si uvedomila, že ak chcem zmenu, musím tak urobiť ihneď. Začala som hľadať záložný plán a rozmýšľala som, ako vybehnúť z tohto kolobehu. V mojich ambíciách bola pre mňa veľkou oporou a impulzom aj spolutanečníčka a kamarátka Sarah, s ktorou sme založili firmu Deni Minar, a ktorá sa stará o všetko cez biznis, marketing, až po vizuály a fotky. Práve ona ma zoznámila s naším americkým investorom Stephenom, s ktorým dodnes spolupracujeme.

                                           

 

Napadlo ti niekedy, že by si sa dokázala venovať aj povolaniu, ktoré si vyštudovala?

 

Počas školy som dlho nevedela, čomu sa budem v budúcnosti venovať. Pravdupovediac, bála som sa toho, že sa zaradím iba k povolaniu, ktoré vyštudujem. Už vtedy som tušila, že to asi nebude práve to, čo chcem robiť. Po škole som sa zamestnala presne ako som si myslela a vedela som, že takto nemôžem pokračovať a musím počúvať samu seba.

 

Kde momentálne pôsobíš, kde tvoríš?

 

Žijem a pôsobím v Bratislave, vo svojom ateliéri na Kolibe. Dlho som tvorila iba v mojej izbe, potom som vyskúšala viac priestorov. A až po veľmi dlhom a precíznom hľadaní som objavila môj drahokam - vo veľkomeste som našla čarovné miesto, ktoré ma oddeľuje od uponáhľaného života. Môj ateliér sa nachádza len kúsok od lesa a hneď pred dverami ma víta príroda. Vnútro štúdia som si zariadila v béžovo-bielych tónoch a zaplnila ho obrazmi, rastlinkami a makramé. Dokážem tu oddychovať a pracovať zároveň, a práve tu sa zhmotňujú všetky moje nápady a projekty.

 

Odkiaľ berieš ďalšie nápady a inšpirácie?

 

Krásu vidím vo všetkom a všetkých okolo mňa. No ak naozaj potrebujem načerpať novú inšpiráciu, cestujem. V prvom rade po našom krásnom Slovensku - často chodím na túry a objavujem naše kopce a národné parky. Z dovolenkových destinácií ma veľmi inšpiruje Malorka. Je to moja srdcovka a veľmi rada sa tam vraciam na lokálne miesta neprebádané turistami. Doteraz najväčším zážitkom však pre mňa bol výlet do Albuquerque v Novom Mexiku, kde som mala možnosť spoznať obyvateľov indiánskych dediniek Pueblos. Najpôsobivejšia zo všetkých bola Acoma Pueblo - hora, na ktorej ešte stále žijú pôvodní obyvatelia. Na hore sme stretli Bellamina, ktorý robil skutočné lapače snov. Briana, ktorý chcel ihneď vymeniť svoju keramiku za naše obrazy a mnoho ďalších, ktorých mám navždy v pamäti. Stretli sme veľa ľudí, ktorí boli otvorení a mali čas sa rozprávať okrem iného aj o mojom umení a všetci boli ohúrení. V kufri auta sme stále nosili printy mojich obrazov a obdarovávali každého, kto nám venoval svoj čas.

 

Kedy si si povedala, že TO všetko má zmysel?

 

Tak toto som si povedala viackrát a hovorím si to vždy, ak sa mne alebo môjmu tímu podarí dosiahnuť niečo väčšie. Ale vo všeobecnosti je to hlavne pocit osobného naplnenia a šťastia, ktorý je podčiarknutý veľkou vďakou a podporou zo strany zákazníkov, kamarátov
a známych. Je to pocit, ktorý mi vždy vyčarí úsmev na tvári, pretože sa teším z toho, čo robím a že to môžem šíriť ďalej. To má pre mňa v živote ten najväčší zmysel. Samozrejme, spätné reakcie ľudí na moje kresby, prípadne oblečenie, ktoré si zakúpia, sú neskutočne pozitívne hnacie motory, ktoré mne aj môjmu tímu dodávajú chuť posúvať sa.

 

Sama si dospela k rozhodnutiu „vykročím zo svojej komfortnej zóny“ a budem robiť to, čo ma baví. Ako by si motivovala mladých ľudí k tomu, aby sa nevzdávali svojich snov a mohli byť v živote úspešnými?

 

Začiatky sú na psychiku naozaj ťažké. Niekedy som 2 týždne nemala ani jednu zákazku, iba strach, či vykryjem svoje náklady. Mojim liekom na toto všetko bolo robiť, nezastaviť sa a skúšať nové veci, niekedy som dokonca ani nespávala. Najťažšie však bolo, keď už som naozaj nevládala a začala som o sebe pochybovať. Vtedy mi pomáhalo plánovať si čo i len malé ciele, ktoré som sa snažila dosiahnuť, a zažiť pocit malých víťazstiev, ktoré ma poháňali vpred. No dôležitá je predovšetkým podpora ľudí, ktorých máte okolo seba. Pretože keď nevládzete, práve tá vám pohladí srdce a dodá silu pokračovať. Ja som mala šťastie, že sa mi podarilo pritiahnuť si do života ľudí, ktorí veria môjmu snu rovnako ako ja.

 

Čo by si im odkázala?

 

Ak sa cítite v niečom výnimoční a presviedča vás o tom aj vaše okolie, verte tomu, pretože ste určite na správnej ceste. Ak sa rozhodnete ísť za svojím snom, musíte to robiť na sto percent. Všetok čas, ktorý tomu obetujete sa vám totiž vždy vráti - či už v podobe úspechu alebo formou poznania a učenia sa.

 

Plánuješ niečo v najbližšom období, o čom by si širokú verejnosť chcela informovať, resp. pozvať...?

 

Prednedávnom sme spustili slovenský web, na ktorom nájdete celú moju tvorbu. Nedávno tiež vyšla aj moja najnovšia kolekcia Domáci miláčikovia inšpirovaná rôznymi plemenami psíkov a domácimi zvieratami, ktoré, dúfam, potešia každého majiteľa. Dostupná je spolu s ostatnými kolekciami v mojom e-shope na www.deniminar.sk. Ak radi nakupujete skôr v kamenných obchodoch, moju rastlinkovú tvorbu si môžete prezrieť v našom partnerskom rastlinkárstve Svokrine jazyky. Okrem iného sa tento rok chystáme aj na rôzne trhy, kde vás radi uvidíme, no a všetky novinky z mojej tvorby a života pravidelne zverejňujem na svojom Instagrame @deniminar či Facebooku Deni Minar.

                                                     

 

Kto je Deni Minar?
Vyštudovala Ekonomickú univerzitu v Bratislave, pracovala v korporácii na logistickom oddelení, avšak jedného dňa sa rozhodla chytiť do rúk fixy, kresliť a neprestať...

Pamätám si, že sa tešila ako malé dieťa, keď jej vydali prvú maľovanku Vyfarbi si deň, ktorá sa dala kúpiť v stánkoch. A my, jej priatelia, sme sa tešili s ňou. Obdivovala som ju za to množstvo stráveného času nad výkresmi. Chodievala síce vyčerpaná od únavy, keď tvorila dlho do noci, ale bola stále usmiata a šťastná, že sa jej niečo nové podarilo vytvoriť.

Svoju tvorbu dnes predáva nielen na slovenskom, ale taktiež na americkom trhu. V jej kolekciách nájdeme motívy zvierat, rastlín, znamenia zverokruhu či kultúrne motívy.

Ako sama hovorí: „Kreslenie mi robí ešte väčšiu radosť keď viem, že niekomu skrášli domov, zveční vzťah k prírode alebo poteší najbližších.“

 

Fotografie - zdroj: www.deniminar.sk, s povolením D. Minárovej