Chránené rastliny na Slovensku! Kde ich nájdeme a čím sú také vzácne?

Chránené rastliny na Slovensku! Kde ich nájdeme a čím sú také vzácne?

28.05.2022 | Chránené rastliny na Slovensku | Redakcia

Leto už klope na dvere a spolu s ním i slnečné počasie, lákajúce na prechádzky do prírody. Avšak, mali by ste sa mať na pozore, akú trasu si pre váš výlet vyberiete.

Na území Slovenska sa totiž nachádza niekoľko oblastí, ktoré sú vyhlásené za chránené a ich návšteva sa neodporúča, alebo je dokonca zakázaná. Dôvodom tohto opatrenia je (aj) ochrana vzácnych druhov rastlín.

Ak napriek tomu navštívite takéto územie, mali by ste vedieť, ako sa na ňom správať. Jedným z najdôležitejších pravidiel je chodiť výlučne po vyznačených trasách a nestúpať tam, kde tieto rastliny rastú, aby neprišlo k ich pošliapaniu. Každé poškodenie samotnej rastliny - či už trhanie, vykopávanie, premiestňovanie z jej prirodzeného prostredia, ale aj predaj či vývoz, by vás mohlo vyjsť poriadne draho.

Na Slovensku máme niekoľko druhov chránených rastlín, pričom podaktoré rastú výlučne na Slovensku. Predstavíme vám aspoň zopár z nich.

LEKNO BIELE

Medzi chránené rastliny je zaradené, pretože boli ohrozené miesta jeho prirodzeného výskytu. Má biely, 10 až 20 cm veľký kvet, ktorý môžeme obdivovať na stojatých, prípadne mierne tečúcich vodných hladinách. Jeho listy majú guľatý tvar, sú zelené s červenkastými okrajmi. V minulosti sa lekno používalo na farbiarske účely, dnes je obľúbenou ozdobou vodných plôch v parkoch i zámockých záhradách.

PONIKLEC

Na území Slovenska boli nájdené tri druhý tejto vzácnej rastliny - poniklec slovenský, veľkokvetý a prostredný. Rastie na skalnatých stráňach vo výške 350 až 1000 metrov nad morom. Jeho kvet má zvončekovitý tvar tmavomodrej až modrofialovej farby, so zamatovými chĺpkami na povrchu. Kvitne od marca do mája, ojedinele aj v júni a júli. Najčastejšie sa vyskytuje v oblasti Slovenského raja, Malých Karpát, Veľkej a Malej Fatry a južnej časti Nízkych Tatier. Je to jedovaná rastlina, ktorá pôsobí na pokožku dráždivo a vyvoláva zápal. Pri požití vyvoláva zvracanie a hnačky, zároveň pôsobí utlmujúco na nervový centrálny systém. Spomaľuje srdečný tep a znižuje krvný tlak do takej miery, že môže dôjsť až ku kóme.

PLESNIVEC ALPÍNSKY

Ide o našu najznámejšiu, zákonom chránenú rastlinu. Rastie vo Vysokých Tatrách, Veľkej a Malej Fatre a v Slovenskom raji, na vápencových skalných miestach, a to vo výške 2000 až 2900 metrov nad morom. Jeho kvet sa skladá z piatich až šiestich malých žltých kvietkov, obklopených listeňmi v tvare hviezdice. Povrch rastliny je pokrytý hustými chĺpkami, ktoré ju chránia pred chladom a vyschnutím. Kvety kvitnú od júla do septembra. Plesnivec alpínsky nie je jedovatý. V minulosti našiel taktiež uplatnenie v ľudovej medicíne ako liek pri tráviacich ťažkostiach a ochoreniach dýchacích ciest.

ČRIEVIČNÍK PAPUČKOVÝ

Predstavujeme vám našu najkrajšiu divo rastúcu orchideu. Spoločenská hodnota tejto krásavice je 138,- €. Jej kvety, zhruba 4 cm veľké, majú hnedočervenú farbu a svojím tvarom pripomínajú papučku. Kvitne od mája do júna. Nájdete ju na okrajoch listnatých - hlavne bukových a občas aj zmiešaných lesov. Obľubuje mierne vlhké vápenaté pôdy, bohaté na humus a zvláštne druhy húb a baktérií.

DIABLIK MOČIARNY

Je najohrozenejšia močiarna rastlina, vyskytujúca sa iba v dvoch lokalitách východného Slovenska, a to v Bardejovskom okrese v rašelinisku pri Regetovke a vo Vranovskom okrese v oblasti Čierna mláka. Súkvetie má tvar valčeka, na ktorom rastú malé kvietky bez okvetia. Kvet je charakteristický svojím hnilobným zápachom. Po odkvitnutí sa vytvorí plod v podobe sýtočervenej dužinatej bobule s fialovými semienkami. Diabliku močiarnemu sa darí v plytkej vode, nájdete ho i v mŕtvych ramenách riek.

KLINČEK LESKLÝ

Tento druh klinčeka nájdeme iba u nás. Rastie na skalách vo výške 1350 až 1650 metrov nad morom, a to najmä v pohorí Malá a Veľká Fatra, Strážovské vrchy a Chočské vrchy, nájdete ho tiež v Západných Tatrách. Má ružové kvety s červenými škvrnami, ktoré kvitnú jednotlivo, nie vo zväzkoch. Stonka je holá, bez konárikov. Kvitne v letných mesiacoch.

HOREC CLUSIOV

Patrí k menej ohrozeným druhom rastlín, napriek tomu je, okrem Slovenska, chránený aj v Rakúsku, Nemecku, Poľsku a Taliansku. Jeho kvety sú sýto tmavomodré, zvnútra zeleno škvrnité. Majú zvončekovitý tvar a dorastajú do veľkosti 5 – 6 cm. Darí sa im od apríla do júla. Rastlinke sa darí v štrbinách vápenatých skál, ale takisto na lúkach v horskom a subalpínskom pásme. Vyskytuje sa v Malej a Veľkej Fatre, Západných, Belianskych i Nízkych Tatrách, v Slovenskom aj Muránskom krase.

PRVOSIENKA DLHOKVETÁ PLOCHOLISTÁ

Je veľmi vzácna, kriticky ohrozená rastlina. Na Slovensku sa vyskytuje iba v Belianskych Tatrách. Kvitne v štrbinách vápencových skál a na vlhkých lúkach. Jej kvety sú typické dlhou korunnou rúrkou, majú ružovofialovú až fialovú farbu. Na zoznam chránených rastlín ju zaradilo aj Francúzsko, Rakúsko, Švajčiarsko či Taliansko.

V článku boli použité ilustračné obrázky.