Neurológ Miloslav Dvorák: Nesprávne prevedená domáca masáž môže pacientovi uškodiť

Neurológ Miloslav Dvorák: Nesprávne prevedená domáca masáž môže pacientovi uškodiť

17.04.2021 | MUDr. Miloslav Dvorák PhD. | Iveta Hricková

MUDr. Miloslav Dvorák PhD. je pôvodom z Nitry, ale práca a láska k horám ho zlákali na Spiš, kde najskôr pôsobil v Levoči, neskôr v Spišskej Novej Vsi. Desať rokov bol členom horskej služby v Slovenskom raji a neskôr túto záľubu vymenil za tvorivé umenie.

Cez vyrezávanie sôch sa dostal k maľovaniu, ktoré je pre ňho dokonalým relaxom. O jeho práci a problémoch súčasnej generácie s chronickými bolesťami chrbtice, ale tiež o jeho hobby, sme sa porozprávali v našom najnovšom rozhovore.

Problémy s chrbticou sa stávajú fenoménom tejto doby. Začína sa nám už výraznejšie prejavovať generácia ľudí so sedavým zamestnaním? Je takýchto pacientov viac než v minulosti?

Problematika ochorení chrbtice je spájaná so životným štýlom a predstavuje prevažne civilizačné ochorenie, ktoré je druhou najčastejšou príčinou práceneschopnosti ľudí v produktívnom veku, častou príčinou hospitalizácie ako aj invalidizácie, čo má významný socioekonomický dosah. Z dôvodu rôznej klinickej manifestácie a etiologických príčin sa danou problematikou zaoberajú špecialisti rôznych medicínskych odborov: ortopédi, neurochirurgovia, reumatológovia, anesteziológovia, traumatológovia, fyziatri a iní špecialisti, kde hlavné postavenie v diagnostike a liečbe majú neurológovia. Súčasná doba prináša často nezdravý spôsob života - sedenie za počítačmi, málo pohybu, málo relaxácie, obezita a ďalšie skryté nástrahy vedú najprv k funkčným zmenám na chrbtici, ktoré sa časom menia na štrukturálne zmeny, hlavne na medzistavcových platničkách. S pacientmi s bolesťami v rôznych častiach chrbtice sa v neurologickej praxi v poslednom období stretávame veľmi často. Rastie aj skupina pacientov, ktorí majú aj neurologické komplikácie vo forme vyžarovania bolestí do horných alebo dolných končatín, kde je potrebné zrealizovať CT eventuálne MRI vyšetrenie, aby sme sa vedeli zorientovať, či sa stav bude dať upraviť pokojom a neoperačnou konzervatívnou liečbou. Tá zahŕňa lieky proti bolesti, lieky na uvoľnenie svalstva, obstreky a rehabilitáciu. Pacienti po neúspešnej konzervatívnej liečbe často skončia v rukách neurochirurgov, v ambulanciách chronickej bolesti alebo bývajú invalidizovaní.

Ako prebieha správna diagnostika problémov s chrbticou?

Základom je vyšetrenie chrbtice v stoji, v polohe na chrbte a na bruchu, taktiež neurologické vyšetrenie, kde je dôležité posúdiť aktívne i pasívne pohyby chrbtice, celkové držanie tela. Reflexné zmeny na koži a svalstve a hlavne reflexy, poruchy citlivosti, napínacie manévre a niekedy aj poruchy vylučovania moču a stolice.

Na čo by ľudia nemali zabudnúť pri popisovaní svojich ťažkostí, aby lekár následne nič nepodcenil?

Najdôležitejšie sú údaje od pacienta, teda anamnéza, kde je dôležité uviesť, kde to bolí, ako to bolí, aká je intenzita bolesti – používa sa škála bolesti od 0 po 10, kedy to bolí, pri čom to bolí, kedy to bolí menej, ako dlho bolesti pretrvávajú a ich charakter. V rámci anamnézy je dôležité pátrať aj po tzv. červených vlajkách – varovných signáloch, ktoré upozorňujú na to, že bolesť chrbtice nie je spôsobená poškodením medzistavcovej platničky, ale inou závažnou príčinou – malignita, zápaly a podobne.

Doktori zdôrazňujú, že najlepším spôsobom liečby je pravidelný pohyb. Aké aktivity odporúčate týmto ľuďom? Ako by si mali posilniť svaly na chrbte, a ktorým by sa mali vyhýbať?

Plávanie, bicyklovanie, bežky, turistika a beh sú vhodné aktivity, samozrejme, zo začiatku pod odborným dohľadom. Existujú viaceré školy chrbtice, napríklad stabilita a mobilita, tzv. SM systém, McKenzieho metóda, Kolářove cviky a iné. Vyhýbať sa treba všetkým cvikom, záťaži a pohybovým aktivitám, ktoré zvýrazňujú bolesť, hlavne opakovaným otrasom, skokom a extrémne prudkým pohybom. Každý pacient s bolesťami chrbtice by si mal uvedomiť, že pohyb a zdravý životný štýl majú niečo do seba. Nie sú to len plané frázy, časť súčasnej generácia počas pandémie Covidu 19, ktorá v dôsledku núdzového stavu prišla o možnosť obvyklých fyzických aktivít, zlenivela a prijala konzumný spôsob života pred TV. Až na výnimky, čo sa odzrkadľuje v raste pacientov na neurologických ambulanciách.

Čo by ste poradili ako vhodnú prevenciu, aby sa ľudia vyhli zdravotným ťažkostiam tohto typu?

Ako vhodná prevencia je dôležité si uvedomiť, že nadmerná, ale aj nedostatočná fyzická záťaž, urýchľuje degeneratívny proces chrbtice. Z toho vyplýva potreba primeraného zaťažovania chrbtice a medzi vhodné opatrenia patria prevencia úrazov chrbtice, vyvarovanie sa dlhodobej imobilizácie chrbtice, propagácia rekreačného športu, vyhýbanie sa preťažovaniu chrbtice - vrcholový šport, nosenie a dvíhanie ťažkých bremien, udržiavanie primeranej telesnej hmotnosti, jednostranné a stereotypné pohyby, nadmerná profesionálna záťaž. Ani chronický chlad pacientom s bolesťami chrbtice nie je prospešný. Už v rannom veku je potrebné diagnostikovať choroby, ktoré vedú k nesprávnej funkcii chrbtice, napríklad skrátenie dolnej končatiny, skoliózy, kyfózy, reumatické ochorenia a niektoré nervovo-svalové ochorenia.

Od boľavej chrbtice trpí aj zvyšok tela. Ako môžu vyzerať symptómy väčšieho problému, ktoré však aktuálne ani nevnímame?

Boľavá chrbtica vedie k poruchám spánku, nálady, výkonnosti a psychickým rozladám, ktoré môžu často viesť až k vyhľadaniu psychológa alebo psychiatra, prípadne k neuváženému nadužívaniu liekov tlmiacich bolesť či liekov ovplyvňujúcim náladu, čo môže byť cesta do pekla. Zvlášť, ak bolesti trvajú dlho a prechádzajú do chronicity, čo sa týka asi 10% pacientov. Správnym poučením pacienta o povahe ochorenia lekár dokáže zabrániť nesprávnemu psychickému spracovaniu problému s ďalšími následkami. Verbálnou intervenciou a vľúdnym prístupom lekár získa pacienta na spoluprácu a vypestuje u neho zodpovednosť za udržanie vlastného zdravia pomocou zmeny životného štýlu, životosprávy a cvičenia.

Sú pri obdobných ťažkostiach vhodné domáce masáže? Nemôže si človek v konečnom dôsledku nejako uškodiť? 

Domáce masáže nie sú vhodné, vždy sa treba obrátiť na špecialistu, ktorý má dostatočné vedomosti o možnosti využitia klasických a reflexných masáží. Nesprávne prevedená masáž môže v konečnom dôsledku pacientovi uškodiť.

Aké triky by sme mali počas pracovného dňa praktizovať, ak potrebujeme uvoľniť od bolesti?

Najdôležitejšie je mať počas pracovného dňa správnu ergonomickú stoličku i stôl, na uvoľnenie bolestí je dôležité nájsť si niekoľko minút na pretiahnutie svalstva a vykonať pár krátkych relaxačných cvikov na princípe jogy.

Kvôli čomu - okrem počítačov a sedavému zamestnaniu, ešte najviac trpí naša chrbtica?

Protipólom sedavého zamestnania je nadmerná profesionálna záťaž. Existujú profesie ako baníci, poľnohospodári či ľudia vykonávajúci stereotypné činnosti, ale samozrejme aj profesionálni športovci, tenisti, hokejisti, golfisti, volejbalisti, basketbalisti. Napriek tomu, že profesionálni športovci majú svojich kondičných trénerov, ktorí dbajú na všestrannosť tréningu, aj u nich môže dôjsť k preťaženiu niektorej časti chrbtice, a potom sa s nimi stretávame v našich ambulanciách.

Ako ste sa dostali k maľovaniu? Venujete sa mu dlhodobo alebo sa stalo až vašou únikovou cestou pri vašej náročnej profesii?

Už v mladosti ma zaujímalo výtvarné umenie - či už formou výtvarných pokusov alebo návštevou galérií, no až v deväťdesiatych rokoch som začal vyrezávať drevené sošky a to mi prinášalo radosť. Postupne som si začal dobíjať baterky. Okrem športu, cestovania, čítania, potápania sa, lyžovania aj maľovaním. :-) Maľovanie mi tak zachutilo, ako keď si dám citrónovú a čokoládovú zmrzlinu, že je pre mňa zdrojom radosti i relaxu. V roku 2002 som chodil na hodiny maľovania k akademickému maliarovi Štefanovi Filepovi, ktorý ma usmernil a motivoval. Pri maľovaní prežívam obrovskú úľavu od pracovnej záťaže, ale tiež od starostí bežného dňa. Po namaľovaní obrazu cítim radosť, ale rovnako únavu, akoby som prebehol maratón. :-)

Ako by ste charakterizovali svoju tvorbu? Čo najradšej maľujete?

Moja tvorba je plná farieb, zážitkov a sveta okolo nás. Vkladám do nej svoje pocity, náladu i srdce. Objekt a štýl mojej tvorby sa mení a vyvíja podľa môjho vnútorného prežívania či diania okolo nás. Najradšej maľujem to, čo má pre mňa výpovednú hodnotu, a taktiež slúži na zamyslenie sa. S radosťou sledujem reakcie okolia na moje obrazy.

Predávate svoje obrazy alebo ich rozdávate iba blízkym pre radosť?

Obrazy nepredávam, pretože všetky sú originály a mám k nim citový vzťah. Moje lúčenie s nimi by mi spôsobilo bolesť ako strata blízkej osoby. Napriek tomu mám okruh blízkych ľudí, ktorých občas obdarujem obrazom, aby sa tešili ako ja a mali pamiatku.

Má maľovanie aj špeciálne benefity pre zdravie?

Určite. Pre autora, ale aj pre majiteľa obrazu či účastníka výstavy, je zdrojom radosti, relaxu a pozitívnej energie.

Mali ste už i vlastnú výstavu, prípadne plánujete niečo podobné v budúcnosti?

Svoju tvorbu som prezentoval na tridsiatich samostatných výstavách vo viacerých galériách. Spomeniem napríklad Varšavu, Belehrad, Brno, Košice, Niš, Padina a mnohé ďalšie. V súčasnosti mám svoje obrazy v Janowe Lubelskom v Poľsku, ale pre pandémiu Covid-19 sa termín výstavy, ako aj všetkých kultúrnych podujatí vo svete, odkladá. Verím, že po skončení pandémie sa mi podarí uskutočniť dohodnutú výstavu v Užhorode.