Rozhovor s braiderkou Niky o NAJ rozhodnutí jej života: Zariskovala a dnes robí vysnívanú prácu!

Rozhovor s braiderkou Niky o NAJ rozhodnutí jej života: Zariskovala a dnes robí vysnívanú prácu!

21.03.2022 | Niki Némethová | Iveta Hricková

V úprave vlasov je aktuálne veľmi obľúbeným trendom copíkovanie či vytváranie kučierkových účesov. Ich veľkou výhodou je, že každá žena si môže vyskúšať vlastný štýl. Prispôsobíte si výber odtieňa a spôsob zapletania.

Niky Némethová pochádza z Nových Zámkov a tvorbe takýchto účesov sa venuje už takmer dva roky. Copíkovanie vymenila za svoju predošlú, podobne kreatívnu prácu. Aj s odstupom času tvrdí, že išlo o jej doposiaľ najlepšie rozhodnutie v živote.

Čím ťa zaujalo copíkovanie? Ako dlho sa mu venuješ a čo obnášala príprava na toto povolanie?

Pri copíkoch ma najviac zaujala ich rozmanitosť. Fantázii, farebným možnostiam a prevedeniam účesu sa nekladú žiadne medze. A to si ma získalo. Zapletaniu som sa začala venovať v júni 2020, čiže za chvíľku tomu budú dva roky. Absolvovala som dve školenia, kde som sa naučila základy. Potom to bolo už len o veľa veľa tréningu.

Nebála si sa v začiatkoch pustiť do podnikania? Musela si sa pri zriaďovaní salóna popasovať s určitými ťažkosťami?

Primárne ponúkam možnosť zapliesť si u mňa vlasy, ale veľmi obľúbená je aj výroba príčeskov – kučeravé či rovné na gumičke, ktoré si zákazníčky vedia nasadiť kedykoľvek v pohodlí domova. V septembri 2021 sa mi naskytla možnosť stať sa súčasťou jedného salónu. Vtedy som si povedala – buď teraz, alebo nikdy! Dovtedy som sa venovala pleteniu vlasov denne, popri práci. Záujem bol tak veľký, že som mala termíny vybookované na mesiac dopredu. Musela som veľa potencionálnych zákazníčok odmietnuť. Vtedy prišiel ten zlom, keď som si povedala, že sa nemám čoho báť a pustila sa do podnikania naplno. Užívala som si to a všetko prebehlo bez väčších problémov.

Aké typy účesov ponúkaš?

Sú to rôzne druhy účesov. Zapletám z vlastných vlasov alebo s pridaním kanekalonu. Kanekalon je syntetické vlákno, ktorým predlžujem vlastné vlasy alebo copíky. Veľmi obľúbené sú afro copíky a ešte obľúbenejším účesom sa stala technika crochet, s ktorou dokážem vytvoriť objemovo bohatý kučeravý účes aj pre ženy, ktoré majú vlasy príliš krátke, riedke či zničené. Ďalej vyrábam už spomínané copy na gumičke, s ktorými si ženy môžu predĺžiť vlastný cop, prípadne zapletené copíky na gumičke pre deti.

Prispôsobuješ účesy konkrétnemu typu tváre alebo žien? Radíš svojim zákazníčkam, aká úprava vlasov by bola pre nich vhodnejšia, prípadne ich odhovoríš, ak siahnu po niečom, čo im príliš nepasuje?

Ku každej zákazníčke pristupujem individuálne. Konzultujeme spolu účes i jeho možnosti. Riešime, čo by bolo pre jej strih a kvalitu vlasov najideálnejšie. Preberieme možnosti, odporučím typ účesu k jej tvaru tváre a po schválení sa púšťam do pletenia.

Potrebujú vlasy pri danej úprave špeciálnu starostlivosť?

Väčšina účesov, ktoré sú zapletené, do úplného konca vydržia bez starostlivosti. Čo sa týka rozpustených účesov, o ne je nutné starať sa častým česaním. Z vlastnej skúsenosti viem, že s týmito účesmi býva menej starostí než s vlastnými vlasmi.

Ako je to, keď sa ženy rozhodnú rozpustiť si copíky? Zvládnu to aj bez odbornej pomoci? Nepotrebujú vlasy následnú kúru?

Keď príde čas rozpliesť copíky, vo väčšine prípadov to každá žena zvládne doma. Vždy pri pletení poskytujem všetky potrebné informácie ohľadom účesu - ako sa oň starať, ako ho správne a šetrne doma rozpliesť. Často sa stretávam s otázkou, či sa vlasy neničia alebo netrpia. Moja odpoveď znie – keď braiderka vie, čo robí, copíky vám vlastné vlasy v žiadnom prípade nezničia. Práve naopak! Vaše vlasy si oddýchnu od častého umývania, žehlenia, fénovania a ostatných úprav. Mnoho mojich zákazníčok si vďaka účesom, ktoré ponúkam, vypestovalo zdravé vlasy.

Aké sú najnovšie trendy, týkajúce sa copíkovania?

Aktuálne by som medzi najväčšie novinky, ktoré sa rýchlo rozmohli, zaradila crochet kučierky a dredobrčky, ktoré sa dajú opakovane napletať.

V súčasnosti existuje široká ponuka salónov, ktoré sa venujú práve tejto úprave vlasov. Ako rozoznať tie kvalitné od menej kvalitných?

Toto je náročná otázka, keďže každá žena si pri výbere salónu všíma niečo iné. No pamätajte si, že vysoká cena a dobrý marketing nezaručujú vždy kvalitu. Ja osobne sledujem čistotu práce, či z copíkov neodstávajú vlastné vlasy, či nie sú copíky krivé, či sú vlasy pekne utiahnuté. Vždy sa snažím získať tiež recenzie na osobu, ktorá službu, o ktorú mám záujem, vykonáva.

Robíš ozdobné copíky podľa konkrétnych vzorov alebo si ich vymýšľaš sama? Nehľadala si niekedy inšpiráciu aj v tradičných slovenských ľudových motívoch?

Často ku mne chodia zákazníčky s presnou predstavou alebo fotkou, ktorú našli na internete a vtedy zapletám podľa predlohy. Potom je tu skupina zákazníčok, ktorá mi necháva voľnú ruku a plne mi dôverujú. Vtedy zapojím vlastnú fantáziu, respektíve čerpám inšpiráciu od rôznych zahraničných braideriek. V ľudových motívoch som zatiaľ inšpiráciu nehľadala.

Predtým si sa venovala tetovaniu a foteniu. Prečo si sa rozhodla pre zmenu?

Tetovať bol môj stredoškolský sen, ktorý nevyšiel úplne podľa mojich predstáv. Dá sa povedať, že som sa v tom nenašla, preto som čakala. To isté platí aj pri fotografii. Bola som prijatá na umeleckú strednú školu ako fotografka, ale napokon som prestúpila na výtvarníctvo, ktoré mám i vyštudované. Foteniu som sa po škole venovala len vďaka môjmu bývalému šéfovi, ktorý je profesionálny fotograf. K mojej náplni práce patril aj dizajn vizitiek, plagátov. To ma veľmi bavilo, ale ani zďaleka ma to nenapĺňalo do takej miery, ako pletenie. Dala som na svoje pocity a bolo to najlepšie rozhodnutie, aké som mohla urobiť.