Prechádzku v Kvetnici pri Poprade spestrili nové drevorezby

Prechádzku v Kvetnici pri Poprade spestrili nové drevorezby

25.11.2021 | Kvetnica pri Poprade | Iveta Hricková

V mestskej časti Popradu - v Kvetnici, boli v minulosti vychýrené kúpele, kde sa liečili prevažne respiračné ochorenia. Časom však schátrali a dnes už táto lokalita slúži najmä na príjemné prechádzky prírodou.

Čoraz častejšie sem smerujú trasy turistov, preto sa mestské zastupiteľstvo rozhodlo skrášliť ju novými drevenými sochami.

Lesné zvieratá od piatich rezbárov

Na jar mesto Poprad, spoločne s oblastnou organizáciou cestovného ruchu - Región Vysoké Tatry, vyhlásilo projekt Drevorezby pre Poprad. Jeho cieľom bolo nájsť šikovných rezbárov, ktorí by zhotovili originálne sochy pre podtatranský región. Plánovali ich rozmiestniť v prímestských lesoch v Poprade, hlavnou témou tak boli zvieratá, bežne žijúce v tejto oblasti. Piati umelci – drevorezbári vytvorili napodobeniny vlka, medveďa, diviaka, orla, sovy, salamandra, žaby, veveričky, muflóna, slimáka, ryby a netopiera. „Drevorezby budú akýmsi fotopointom, umiestneným priamo v prírode a v spojitosti s nimi Mestská informačná kancelária pripravila ďalší sprievodný program pre deti i dospelých, ktorý by mal odštartovať už túto jeseň a pokračovať v priebehu letnej sezóny 2022. Projekt je realizovaný pod záštitou oblastnej organizácie cestovného ruchu - Región Vysoké Tatry a za finančnej podpory Ministerstva dopravy a výstavby SR. Týmto partnerom, ako aj mestu Poprad, patrí naša osobitná vďaka“, uviedla riaditeľka Mestskej informačnej kancelárie Lucia Pitoňáková.

Spoznajte najpopulárnejšie miesta Kvetnice

Centrom Kvetnice prechádza chodník, vedúci okolo malého jazierka s fontánou. Odtiaľ sa rozbiehajú viaceré turistické trasy, ktoré návštevníkov zavedú  do lesov v okolí Popradu. V nich  rozmiestnené drevorezby majú plniť nielen estetickú funkciu, ale vďaka nim turisti spoznajú najpopulárnejšie miesta na predmestí Popradu. Môžu si vychutnať výhľad na panorámu Vysokých Tatier, ale taktiež obdivovať vzácne architektonické stavby v okolí. Ďalšou zaujímavosťou je náučný chodník, vedúci cez bukové, dubové a smrekové lesy k starému lomu, ktorý vznikol pri ťažbe kameňa a neskôr bol zatopený vodou. Absolvovanie celého okruhu trvá 4 hodiny. Menej zdatní turisti si ho môžu rozdeliť na kratšie úseky a navštíviť ich postupne.

Nová rekreačná oblasť

Niekoľko rokov bola táto časť Popradu na okraji záujmu návštevníkov popradského regiónu. V poslednom období však objavujú jej čaro a čoraz častejšie sem prichádzajú stráviť príjemné chvíle v prírode. „Teším sa, že na Kvetnici pribudne opäť niečo nové. Za posledné obdobie sme tu osadili lavičky, ležadlá i odpadkové koše a postavili detské ihrisko s prvkami, ktoré sú v súlade s prírodou v okolí. Mnohých výletníkov potešili zas ohniská na opekanie a grilovanie. Som rád, že sa nám darí z tohto územia postupne vytvárať rekreačnú oblasť, pretože toto krásne miesto si to zaslúži,“ dodal primátor Anton Danko. Návštevníkom Popradu, ktorí preferujú kratšie výlety mimo mesta, je tým ponúknutá nová možnosť trávenia voľného času.

Kúpele, ktoré sa stále snažia oživiť

Celá podtatranská oblasť bola v minulosti vyhľadávaná kvôli ozdravnej klíme, a to najmä ľuďmi s chorobami horných a dolných dýchacích ciest. Rovnako to bolo aj v prípade Kvetnice. Koncom 19. storočia tam začali budovať rekreačnú oblasť, z ktorej neskôr vznikli známe kúpele. V roku 1920 otvorili ústav na liečbu tuberkulózy, v tom období využívaný hlavne železničiarmi. Časom k nemu pribudli ďalšie pavilóny a vzniklo zdravotné zariadenie s najlepšími odborníkmi na ochorenia dýchacieho aparátu. Z danej éry pochádzajú aj niektoré stavby s typickou tatranskou architektúrou. Neskôr však boli pacienti umiestňovaní do iných zariadení v okolí Popradu a kúpele v Kvetnici v roku 2008 definitívne zrušili. Občania mesta i mestské zastupiteľstvo sa ale nevzdávajú nádeje na ich obnovu a hľadajú spôsob, ako priestory bývalého ústavu opätovne využiť.