Šikovné a úspešné – najbohatšie Američanky, ktoré nadobudli svoj majetok samy

Šikovné a úspešné – najbohatšie Američanky, ktoré nadobudli svoj majetok samy

07.04.2022 | Najbohatšie ženy sveta | Iveta Hricková

V rebríčkoch najbohatších ľudí nájdete mnoho takých, ktorí za obrovský majetok vďačia svojim rodičom či predkom. Je ale veľký rozdiel, pokiaľ ste si milióny na konte zarobili bez pomoci. 

Magazín Forbes preto pravidelne zverejňuje rebríček, zahŕňajúci iba tých úspešných ľudí, ktorí rozprávkové bohatstvo nadobudli sami. Následne z neho zostavili užší výber, v ktorom "vypichli" najšikovnejšie americké milionárky. :-)

Rihanna

Majetok: 600 miliónov dolárov

Oblasť pôsobenia: hudba, kozmetika

Forbes uzavrel tento rebríček 11. septembra 2020. V tento deň združili dáta o majetku tých Američanov, ktorí si ho zarobili vlastným úsilím. Najúspešnejšou ženou bola speváčka Rihanna, ktorá sa ocitla celkovo na 33. mieste a zarobila si až 600 miliónov. Najväčší podiel na jej zárobkoch nemá paradoxne hudba, no zisk z jej kozmetickej značky. Tá žne vo svete nevídaný úspech, keďže jej výrobky dominujú na trhu nielen kvôli ich kvalite, ale aj vďaka slávnemu menu majiteľky firmy. Okrem toho si zarobila na viacerých spoluprácach s módnymi značkami, pričom najlepší zárobok mala z kontraktu s Louis Vuitton. No Rihanna milióny nielen zarába, ale aj rozdáva. Veľa peňazí prerozdeľuje do charitatívnych organizácií.

Whitney Wolfe Herd

Majetok: 575 miliónov dolárov

Oblasť pôsobenia: aplikácia na randenie

Niekto sa dostane k svojmu zárobku po niekoľkoročnej práci a niekomu stačí jeden dobrý nápad, ktorý vás rýchlosťou blesku vynesie do rebríčka najbohatších ľudí. To je prípad Whitney Wolfe Herd, ktorá svojich 575 miliónov dolárov a 39. miesto v zozname magazínu Forbes získala za to, že vymyslela úspešnú aplikáciu na randenie. Svoju kariéru začala, ako už isto tušíte, v spoločnosti Tinder. Práve tam prišla s nápadom vymyslieť vlastnú aplikáciu, preto sa na sklonku roka 2014 rozhodla odísť a založila si firmu Bumble. Tá vyvinula niekoľko druhov aplikácií, ktoré pomáhajú ľuďom nájsť si vhodného partnera. Aktuálne sa hodnota jej spoločnosti pohybuje na úrovni jednej miliardy USD.

Kris Jenner

Majetok: 190 miliónov dolárov

Oblasť: kozmetika

Zaujíma vás, ako sa mohla Kris Jenner dostať v tomto rebríčku pred všetky vlastné dcéry? Bývalá letuška má s nimi spísanú dohodu, podľa ktorej získava z ich príjmov 10 percent. Takže ešte skôr než stihne čokoľvek urobiť, zarobí si už len vďaka tomu, že je mamou známych celebrít. Tie sa jej podarilo spropagovať aj pomocou obľúbenej televíznej šou. Jenner sa na 92. miesto dostala aj pre svoju prestížnu, kozmetickú líniu.

Donna Carpenter

Majetok: 530 miliónov dolárov

Oblasť: snowboarding

Na 44. mieste sa objavilo meno americkej podnikateľky Donny Carpenter. Obrovský majetok získala spoločne s manželom Jakeom, s ktorým v roku 1977 založili firmu Burton. Tá sa zaoberá výrobou a predajom náradia a pomôcok na snowboardovanie. Keďže aj oni patrili k milovníkom tohto športu, od prvého momentu vložili do podnikania celé srdce. Ich kampane boli o to uveriteľnejšie a u ľudí zarezonovali. Donnin manžel, žiaľ, už zomrel a vedenie spoločnosti zostalo najmä na nej. V súčasnosti sedí na stoličke riaditeľky a firmu preniesla cez ďalšie úspešné obdobie.

Kelly Steckelberg

Majetok: 255 miliónov dolárov

Oblasť: ZOOM

K úspechu tejto dámy výrazne prispela pandémia. Kelly Steckelberg má za sebou bohatú kariéru na poste finančnej riaditeľky vo veľkých amerických firmách. V roku 2017 sa postavila na čelo spoločnosti ZOOM, kde mala za úlohu zlepšiť systém na videokonferencie a zlepšiť imidž danej služby v spoločnosti. Keď svet napadla pandémia koronavírusu a ľudia zrazu začali pracovať z domu, potrebovali nájsť vhodný nástroj na spoločnú komunikáciu. Vtedy prišiel na scénu ZOOM, ktorý zvýšil Kellyn majetok na hodnotu 255 miliónov amerických dolárov. V spomínanom rebríčku figuruje na 78. mieste.

Gwynne Shotwell

Majetok: 290 miliónov dolárov

Oblasť: SpaceX

Sympatická Shotwell je jednou z prvých zamestnankýň Elona Muska. Aktívne sa podieľa na vývoji projektu dovolenkových letov do vesmíru a má na starosť spoluprácu s organizáciou NASA. Na verejnosti sa viac spopularizovala počas uplynulých rokov, keďže participovala na prvom súkromnom lete do vesmíru. Ako v poradí jedenásty najdôležitejší zamestnanec v SpaceX si prilepšila i po finančnej stránke. Gwynne oficiálne vlastní jednopercentný podiel v danej spoločnosti, čo jej doposiaľ pomohlo zarobiť si viac ako 300 miliónov dolárov. V rebríčku jej patrí 72. miesto.