Tip na výlet: Slovinské Benátky sú iba na skok od nás. Pre tieto dôvody sa tam turisti radi vracajú!

Tip na výlet: Slovinské Benátky sú iba na skok od nás. Pre tieto dôvody sa tam turisti radi vracajú!

06.06.2022 | Mesto Koper | Redakcia

Ak milujete spontánne výlety, dovolenkovú atmosféru, šumenie mora i kúsok histórie k tomu, máme pre vás skvelý tip na výlet. Už ste počuli o slovinských Benátkach?

Presne tento titul si vyslúžilo mestečko Koper, ktoré vám v nasledujúcich riadkoch predstavíme. Koper je prístavné mesto s osobitým kúzlom, jedinečnou atmosférou a bohatou históriou. Leží na pobreží Jadranského mora v juhozápadnej časti krajiny a patrí k najstarším mestám v krajine.

Koper je veľmi obľúbenou destináciou najmä z pohľadu ľudí, ktorí nevyhľadávajú ruch veľkomiest a nepotrpia si ani na prehnaný luxus. No nenechajte sa opantať prvým, možno až priemyselným dojmom z danej destinácie. Samotné centrum totiž dýcha pútavou históriou, do podaktorých častí mesta je dokonca zakázaný prejazd autami. Mestečko má navyše taliansky šmrnc. Prvé osídlenie tu vybudovali práve starovekí Gréci, potom osada patrila pod Rímsku ríšu. Neskôr mesto vlastnili Tersťania, Lombardi a Benátčania. Od 18. storočia mesto patrilo pod Rakúsko-Uhorskú monarchiu. Po prvej svetovej vojne ale pripadlo Taliansku. Po uzavretí Londýnskej dohody v roku 1954 Koper pripadol Juhoslávii. Od roku 1991 je súčasťou samostatného Slovinska. V meste však naďalej nájdeme nezameniteľnú taliansku architektúru a nespočetne talianskych reštaurácií, ale i centrum taliansky hovoriacej komunity Slovincov. Na obchodoch vidieť úplne bežne talianske nápisy a taliančinou sa tu bez problémov aj dohovoríte.

Ako stvorený na „bezcieľne“ prechádzky

Pokiaľ sa radi potulujete len tak, bez presne vytýčených plánov, nevynechajte Čevljarsku ulicu. Ide o krásnu časť mesta, plnú galérií a malých obchodíkov. Jej atmosféru umocňuje i čulý ruch, s množstvom unikátnych miest k videniu. Za návštevu rozhodne stojí známa piváreň na konci tejto ulice, na ktorú hlavne miestni nedajú dopustiť. Záujmu turistov sa teší aj Ponteho fontána - nájdete ju na námestí Prešernov trg. Jej minulosť siaha až do roku 1666 a jej súčasťou je i malý Plečnikov mostík. V minulosti stálo v meste až 12 mestských brán. Zachovala sa iba jedna jediná - Vrata Muda. Na jej vnútornej strane si môžete pozrieť oficiálny znak mesta, čiže žiariace slnko s ľudskou tvárou. Pravdepodobne ste netušili, že celé pobrežie Slovinska má aj silnú kamenársku tradíciu. Pre nadšencov tohto druhu odvetvia je otvorené tamojšie etnografické múzeum s obrovskou zbierkou kamenných predmetov.

Pre Koper je charakteristické veľké množstvo kostolov, ktorým dominuje katedrála Nanebovzatia (Stolnica Marija vnebovzetja), k videniu lákajú aj záhrady vo vnútri centra. Vedľa katedrály stojí Mestská zvonica, kde vás po zdolaní 43, pomerne vysokých schodov, čaká jedinečný výhľad na celé mesto a pobrežie až do vnútrozemia. Južná časť námestia je tvorená Palácom Prétorov, pričom dodnes je tam otvorená prvá miestna kaviareň, zriadená ešte v roku 1846. Taktiež vám odporúčame prejsť cestu z námestia Trg Brollo smerom na Carpacciov Trg. Z tohto bodu vedie jedna z najfarebnejších ulíc Koperu - Kidričeva cesta, lemovaná kostolmi a palácmi. Jedným z nich je palác Totto. Dominuje mu podobizeň leva s otvorenou knihou na jeho fasáde, ktorá symbolizuje mier. Ak je kniha zatvorená, značí to ozbrojený konflikt.

Pre chvíle ničnerobenia

Odpočinok nájdete aj v mnohých útulných reštauráciách a baroch, kde môžete ochutnať miestnu kuchyňu plnú zeleniny i čerstvých rýb. Medzi typické pokrmy patrí rybia polievka, jota (silný kapustový vývar), bobiči (kukuričná polievka), polenta, burek a ďalšie gastronomické pochúťky. Milovníci vín zas nepochybne ocenia miestne značky, preslávené po celom svete. Rozhodne krásne miesto na výlet, čo poviete?