Slovensko je krajinou unikátov. Aké „naj” si držíme v Európe?

Slovensko je krajinou unikátov. Aké „naj” si držíme v Európe?

21.10.2021 | Slovenské NAJ v Európe | Iveta Hricková

Niekedy si vôbec neuvedomujeme, v akej úžasnej krajine žijeme. Na Slovensku sa striedajú štyri ročné obdobia. Máme tu hory, jazerá, vzácne pamiatky, úžasnú prírodu a množstvo talentovaných ľudí.

Berieme to ako samozrejmosť, no takou pestrosťou sa môže pochváliť iba máloktorý štát. Navyše máme aj zopár unikátov, ktorými tromfneme všetkých európskych konkurentov.

Lesná železnica v Múzeu kysuckej dediny, Vychylovka

Na Slovensku nie je núdza o historické železnice, ktoré dnes slúžia ako turistické atrakcie. Najznámejšia z nich je nepochybne Čiernohronská, pri ktorej vznikli aj ďalšie zaujímavosti, ako napríklad skanzen či senzorický chodník. Náš unikát nájdete v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke. Tunajšia lesná železnica je tá jediná úvraťová, úzkokoľajná v Európe.

Spišský hrad

Na východe krajiny stojí jeden z najvýznamnejších hradov na starom kontinente. Vďaka rozlohe 40 000 m2 je najrozsiahlejším stredovekým komplexom v strednej Európe. Je veľká škoda, že sa nám ho nepodarilo uchovať v dobrom stave. Od jeho sprístupnenia verejnosti ho neustále vylepšujú a odhaľujú ďalšie nové časti. Krásnou atrakciou je i neďaleká Spišská kapitula.

Hrad Červený Kameň

Najstaršia zachovaná časť na hrade Červený Kameň sa rozprestiera v podzemí. Tam uvidíte pôvodné rozsiahle základy, ktoré sa kedysi využívali ako pivnice na skladovanie zásob jedla. V súčasnosti tu prebiehajú rôzne zaujímavé podujatia. Toto miesto je najrozsiahlejším podzemným priestorom v strednej Európe. Na prehliadke zvyšku panského sídla uvidíte nádherné zachované komnaty, ale taktiež umelo vytvorenú jaskyňu. V parku vás milo prekvapia vznešené biele pávy.

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Jedným z najznámejších slovenských unikátov je Ochtinská aragonitová jaskyňa. Nádherná výzdoba je vskutku jedinečná a miestami veru krajšia než vzácne kvaple. Podobnú prírodnú jedinečnosť nenájdete na žiadnom inom mieste v Európe, takže si ju chodí obzerať i veľa cudzincov.

Dóm svätej Alžbety v Košiciach

Keď prídete vlakom do Košíc a vyberiete sa do centra pešo známou cestičkou, už z diaľky vás privíta majestátny Dóm svätej Alžbety. Táto úžasná katedrála ohromuje nádherne zdobeným exteriérom. Hrdo tróni uprostred námestia a je najväčšou ozdobou metropoly východu. Ak sa chcete pokochať krásou mesta, vyberte sa na vyhliadku do jednej z veží. Dóm je najvýchodnejšou katedrálou západného typu v Európe a zároveň sa pýši titulom najväčšieho kostola na Slovensku.

Sad Janka Kráľa

Dnes si len ťažko dokážeme predstaviť mestá bez parkov, v ktorých si trošku oddýchneme po náročnom dni a nadýchame sa čerstvého vzduchu. V minulosti však neboli takou samozrejmosťou a najmä v centrách za hradbami bolo len minimum zelene. V roku 1776 však nastala zmena, ktorá naštartovala nový trend. Vo vtedajšom Prešporku vznikol prvý verejný park, ktorým bol Sad Janka Kráľa. Odvtedy sa pýši týmto hrdým titulom.

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola, Medzilaborce

Slovensko sa môže pochváliť mnohými významnými rodákmi. Spomedzi nich vyniká Andy Warhol, ktorého korene siahajú na východ Slovenska. Jeho rodičia pochádzali z dedinky Miková pri Medzilaborciach. Dnes tam sídli múzeum, ktoré mapuje jeho tvorbu a život. Napriek výnimočnosti tohto umelca je slovenská výstava jedinou svojho druhu v Európe.

Trenčín

Rímska ríša sa počas svojho najväčšieho rozmachu rozprestierala na väčšine súčasného územia Európy. Najsevernejší bod, kde sa dostali rímski vojaci, nájdeme práve na Slovensku. Bolo ním mesto Laugaricio – súčasný Trenčín. Svedčí o tom i vzácny nápis na skale, ktorý uvidíte na terase hotela Elizabeth.

Slovenský kras

Na našom území máme množstvo objavených, ale aj sprístupnených jaskýň. Rokmi nám pribúdajú nové a nové, ktoré zakaždým prekvapia návštevníkov originálnou výzdobou. Územím s najpestrejším podzemným svetom je Slovenský kras. Na tomto mieste sa nachádza až 1100 jaskýň a vďaka tomu ide o najrozsiahlejšiu krasovú oblasť na starom kontinente.