Vedeli ste o nich? 15 zaujímavostí zo sveta, ktoré vás (zrejme) prekvapia (časť 1.)
31.08.2021 | TOP zaujímavosti zo sveta | Milan Cigánik
Svet je plný zaujímavých a fascinujúcich vecí, o ktorých ste doposiaľ nemuseli mať ani potuchy. Prečítajte si niečo o minulosti, prítomnosti i budúcnosti našej Zeme a presvedčte sa o rozmanitosti života okolo nás.
- Najlepším miestom na pozorovanie dúhy sú Havajské ostrovy
... ak milujete pohľad na dúhu a neviete sa ho nabažiť, najlepšie miesto na jej pozorovanie nájdete na Havajských ostrovoch. Americká meteorologická spoločnosť publikovala tento rok štúdiu, podľa ktorej hory v tejto oblasti produkujú ostré gradienty v oblakoch a zrážkach. Početnosť výskytu dúhy a jej kvalitu ovplyvňujú i ďalšie faktory, a to najmä znečistenie ovzdušia, peľ či hrebeňové morské vlny.
- V Grónsku boli pod 1,4 kilometrovou vrstvou ľadu objavené skamenené rastliny
... približne 80% Grónska pokrýva ľadový príkrov, ktorý miestami dosahuje hrúbku až 1,4 kilometra. V roku 1966 vedci našli v odobratých vzorkách dobre zachované fosílne rastliny a biomolekuly. Tento nález podľa nich potvrdzuje, že masívna vrstva ľadu sa aspoň raz za posledných niekoľko miliónov rokov roztopila a neskôr opäť zamrzla.
- Mount Everest je vyšší, než pri poslednom meraní
... podľa najnovších meraní geodetov z Číny a Nepálu je vrchol hory Mount Everest vyšší ako bol v minulosti. Spôsobujú to pravdepodobne tektonické pohyby dosiek, vďaka ktorým si vylepšil svoje hodnoty, týkajúce sa doteraz nameranej výšky.
- Mohamed sa považuje za najpopulárnejšie meno
... zabudnite na Johna, Jamesa, Mary alebo Jane. Najobľúbenejším menom na svete je Mohamed. Podľa denníka The Independent, na celom svete nosí toto meno odhadom až 150 miliónov mužov a chlapcov. Za svoju popularitu vďačí moslimskej tradícii, podľa ktorej je každý prvorodený syn pomenovaný podľa islamského proroka.
- Jednou z najstarších profesií na svete je zubné lekárstvo
... jedna z dostupných vedeckých štúdií tvrdí, že našla dôkaz o vŕtaní zubov do lebiek, ktoré sa malo vykonávať už pred 7 500 až 9 000 rokmi. Otvory boli pravdepodobne vyvŕtané prehistorickým vrtákom v tvare luku. Iný objav učinila bolonská univerzita v Taliansku, a to na lebke starej 14 000 rokov. V čeľusti bol (podľa BBC) úmyselne vyčistený a neidentifikovaným, primitívnym nástrojom zoškriabaný zhnitý zub. Tieto zistenia radia zubné lekárstvo medzi najstaršie známe profesie.
- Severná Kórea a Kuba sú jediné krajiny, kde si nekúpite Coca-Colu
... populárny bublinkový nápoj Coca-Cola sa predáva takmer všade na svete. Istotne vám ale nenapadlo, že existujú miesta, kde tento nápoj nie je oficiálne dostupný. Príkladom je Severná Kórea a Kuba, na ktoré sa vzťahuje dlhoročné obchodné embargo USA, teda zákaz dovozu tovaru z tejto krajiny. Áno, podpultovo sa nápoj dá zohnať, je to však nelegálne a Cola je i výrazne predražená.
- Na svet sa rodí čoraz viac dvojičiek
... kedysi boli dvojčatá skôr vzácnosťou, dnes sa však vyskytujú častejšie než kedykoľvek predtým. Štatistiky poukazujú na postupne zvyšujúci sa počet novo narodených dvojčiat. Vedci si tento jav vysvetľujú tým, že niektoré páry odkladajú založenie rodiny na neskôr. Ženy potom rodia vo vyššom veku, vtedy však býva i vyššia pravdepodobnosť, že sa im narodia dvojčatá. Dôležitú úlohu zrejme zohráva aj liečba neplodnosti, napríklad formou umelého oplodnenia.
- Najštipľavejšia čili paprička na svete by vás mohla zabiť
... čili paprika s názvom „Drakov dych“ je tak štipľavá, že môže byť až smrteľná. Keby ste ju zjedli v surovom stave, mohla by vám spôsobiť anafylaktický šok, popálenie dýchacích ciest a ich úplne uzatvorenie.
- Najdlhší názov miesta na planéte má až 86 písmen
... ľudia žijúci v blízkosti kopca Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahuv na Novom Zélande musia mať trochu trpezlivosti, kým sa ho naučia vyhláskovať. Tento názov je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najdlhšie pomenovanie pre geografické miesto na svete.
- Na svete je 43 krajín, ktoré majú svoju kráľovskú rodinu
... azda najznámejšou kráľovskou rodinou je britská dynastia Windsorovcov. Na svete sú však aj ďalšie šľachtické rodiny. Celkovo existuje 28 panovníckych rodov, ktoré vládnu v 43 krajinách sveta. Je to napríklad Japonsko, Španielsko, Svazijsko, Bhután, Thajsko, Monako, Švédsko, Holandsko, Lichtenštajnsko a ďalšie.
- Všetky pandy obrovské, žijúce v zoologických záhradách po celom svete, sú zapožičané z Číny
... pandy môžu v miestnej ZOO pôsobiť, akoby boli vo svojom domácom prostredí. V skutočnosti sú však majetkom čínskej vlády a do hostiteľských krajín sú len zapožičané. Dokonca aj mláďatá narodené v cudzine sú vo vlastníctve tejto ázijskej veľmoci.
- Kodaň je najpriateľskejšie mesto k bicyklom
... mestá na celom svete sa snažia prilákať čo najviac svojich obyvateľov, aby využívali bicykle ako najekologickejší druh dopravy. Vzorom sa im stalo mesto Kodaň, ktoré je - podľa amerického časopisu Wired, v tomto smere najekologickejšie.
- Klimatické zmeny spôsobujú, že kvety menia farbu
... nárast UV žiarenia, v dôsledku zhoršenia ozónovej vrstvy za posledné desaťročia, spôsobuje zmenu farby kvetov. Štúdia z roku 2020, vedená vedcami z Clemson University zistila, že pigmentácia kvetov sa časom zvyšuje, čo vedie k degradácii ich peľu. Hoci ľudské oko nezachytáva zmenu farby, ide o veľký problém pre opeľovače. Včely totiž viac priťahujú jasné odtiene kvetov.
- Najväčším mestom na svete je Tokio s 37 miliónmi obyvateľov
... Tokio je v porovnaní s inými mestami na svete jedno z tých najprosperujúcejších. Podľa agentúry Reuters je s približne 37 miliónmi obyvateľov najväčším mestom na svete, pokiaľ ide o veľkosť populácie. Na druhom mieste sa umiestnilo indické Dillí s 29 miliónmi a nasleduje čínsky Šanghaj s 26 miliónmi obyvateľov.
- Každú sekundu zomrú na našej planéte dvaja ľudia
... vedci odhadujú, že každú sekundu sa na Zemi narodia štyri deti a zároveň zomrú približne dvaja ľudia. To znamená, že každú minútu skoná 105 ľudí, 6 316 každú hodinu, 151 600 každý deň a 55,3 miliónov každý rok.