Namiesto žuvačky žujú nikotín. Novodobý trend medzi mladistvými ohrozuje ich životy
19.02.2022 | Žuvací tabak | Kristína Sováková / Naďa Trenčanská
Dostupný je v bežnom predaji medzi cigaretami, tabakom, nikotínovými žuvačkami či náplasťami. Znižuje stres, tlmí bolesť a má povzbudzujúce účinky. Reč je o čoraz vyhľadávanejšom žuvacom tabaku, známom aj pod názvom chewing tobacco.
Najčastejšími užívateľmi sú hlavne športovci, ktorí potrebujú mať pohotové reflexy, rýchle reakcie a musia sledovať viacero vecí naraz. Skúsenosti s ním však nemajú iba dospelí. Stále viac vyhľadávaný začína byť aj medzi mladými ľuďmi, dospievajúcimi a dokonca deťmi.
Čo to vlastne je?
Ide o bezdymový tabakový výrobok, ktorý ku konzumácii nepotrebuje horieť. Okrem žuvacieho patrí do tejto kategórie aj šňupací tabak. Pozor, nepleťte si žuvací tabak s orálnym tabakom, ktorý medzi tieto druhy patrí tiež. Kým žuvací musíte skutočne mechanicky stimulovať, aby ste z neho dostali šťavu s nikotínom, orálny tabak je vo forme prášku či jemnej drviny. Nemusí sa žuť, ale rozpúšťa sa v ústach samovoľne. Na Slovensku by ste ho však hľadali márne. Legálne sa predáva iba vo Švédsku a Dánsku. Žuvací tabak sa vkladá do úst, spravidla medzi tvár a ďasná alebo medzi hornú peru a zuby. Postupným žuvaním sa uvoľňuje nikotín, ale pozor! Vyprodukovanú šťavu nie je vhodné prehĺtať!
Novodobý výdobytok? Určite nie
Keď Amerigo Vespucci v roku 1499 priplával do Južnej Ameriky, konkrétne na pobrežie Venezuely, objavil tam domorodých Indiánov, ktorým bol tabak už v tej dobe dôverne známy. Spôsoboval zvýšené slinenie, preto im slúžil hlavne na uhasenie smädu. Táto multifunkčná rastlina sa vraj používala aj na bielenie zubov, zmiernenie hladu, dodávala ľuďom energiu a pocit uvoľnenia. Listy tabaku sa dokonca zvykli miešať s kokou a vtedy zážitok z konzumácie nadobudol celkom iný rozmer. O rozšírenosti tohto „žuvacieho“ zvyku svedčí tiež skutočnosť, že ešte v 19. storočí patrili „pľuvátka“ k štandardnej výbave verejných priestorov, vrátane úradov.
Rozporuplné účinky
Posledné štúdie, uverejnené v časopise BioMed central medicine, nepreukázali vyššiu škodlivosť žuvacieho tabaku. Práve naopak. Ukazuje sa, že Švédi, ktorí uprednostňujú túto formu užívania nikotínu, evidujú najnižší počet pacientov s rakovinou pľúc na svete. Napriek tomu, že koncentrácia karcinogénov v žuvacom tabaku je podstatne nižšia než v tom klasickom, stále sa v ňom nachádza zhruba 30 rôznych rakovinotvorných látok. Existujú síce dôkazy, že žuvanie tabaku je zdraviu menej škodlivé, no treba zdôrazniť, že dlhodobé užívanie tohto bezdymového substitútu prináša zdravotné riziká. Podľa štúdií Americkej korporácie WebMD zomrelo v roku 2010 až 62 000 ľudí na rakovinu ústnej dutiny, spôsobenej jeho užívaním. Je to práve žuvací tabak, ktorý preniká cez sliznicu do mozgu a vytvára závislosť rovnako ľahko, ako aj bežné fajčenie. Dokonca ešte jednoduchšie. Pri jeho užívaní sa do tela uvoľňuje väčšie množstvo nikotínu, než pri „klasickom“ fajčení. Tabak je totiž v kontakte so sliznicou podstatne dlhšie, než cigaretový dym.
Trend medzi mladými
Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie, na celom svete užíva tabakové výrobky asi 12% mladistvých vo veku 13-15 rokov, čo je približne 44 miliónov detí. Len v USA si každý deň zapáli svoju prvú cigaretu viac ako 1600 neplnoletých osôb a ďalších takmer dvesto začne fajčiť pravidelne.
Na Slovensku si už fajčenie vyskúšala viac ako polovica detí vo veku 11 – 14 rokov. Tretina z nich si zapáli aspoň raz za mesiac a až 25 % žiakov základných škôl v tínedžerskom veku fajčí denne. Odhliadnuc od cigariet, deti a mladistvých začínajú čoraz viac lákať nehorľavé tabakové produkty, medzi ktorými dominuje hlavne spomínaný žuvací tabak. V roku 2020 ho na svete pravidelne užívali 4 milióny študentov stredných a vysokých škôl. No v porovnaní s rokom 2019 ich počet klesol - a to až o 1,7 milióna, z pôvodných 6,2 milióna konzumentov.
My sme sa na dôvody užívania, ale aj účinky žuvacieho tabaku opýtali študentov stredných škôl.
Ľubomír (15)
Myslím si, že ako väčšinu mojich rovesníkov, aj mňa ovplyvnili kamaráti. Jeden z mojich spolužiakov s tým mal bohaté skúsenosti, tak som si povedal, že to vyskúšam aj ja. Prvýkrát to nebola žiadna sláva. Neskutočne sa mi krútila hlava a bolo mi nevoľno. U mňa to trvalo iba krátko, no poznám ľudí, ktorých žalúdok to po premiérovom žuvacom tabaku nezvládne a všetko, čo bolo dosiaľ dnu, ide von. Napriek tomu, že žujem denne, nemôžem povedať, že som na ňom závislý. Nič také ako triašky či abstinenčné príznaky, ktoré sú u mojich rovesníkov bežné, nezažívam. Je to len o nastavení a hlavne nepodľahnutí nikotínu. Musím však priznať, že som na sebe spozoroval určité zmeny. Mám podstatne necitlivejšie ďasná a častejší problém s aftami.
Viktória (17)
Je úplne bežné, že „žuvák“ nám, dokonca aj počas hodiny, koluje v triede. Jedného dňa som si dala aj ja a neoboznámená o jeho vedľajších účinkoch som to neskôr oľutovala. Prehĺtala som nikotínovú šťavu, ktorá sa z neho uvoľňovala a celý deň som zvracala. Asi s ročným odstupom som mu dala „druhú šancu“ a teraz sa ho už nemôžem a popravde ani nechcem zbaviť. Vďaka pocitu uvoľnenia, ktorý po ňom zažívam, som odolnejšia voči stresu i úzkostným stavom. Záleží od okolností, no za deň som schopná dať si aj šesť či sedem vrecúšok. Zvykla som fajčiť, no po čase som mala problémy s kašľaním a dýchaním. Žuvací tabak je v tomto výhodný, neprodukuje dym a na rozdiel od cigariet je nenápadnejší.
Nikolas (18)
K žuvaciemu tabaku som sa dostal klasicky, cez kamaráta. V tom čase som fajčil obyčajné cigarety a chcel som vyskúšať niečo iné. Lákala ma nová skúsenosť. Zistil som, že žuvanie tabaku má viacero výhod. Asi najväčším benefitom je, že po ňom nesmrdím ako po cigaretách. Tiež pociťujem väčšie uvoľnenie a podstatne nižší stres.
Napriek tomu, že naši respondenti vidia v žuvacom tabaku skôr jeho výhody, lekári príliš optimistickí nie sú. Vyjadrenia pediatrov aj lekárov pre deti a dorast k problematike žuvacieho tabaku medzi mladistvými, sa vo väčšine prípadov zhodujú. Upozorňujú najmä na zvýšené riziko výskytu zubného kazu, zápalu ďasien a infekcie ústnej dutiny. Poukazujú na hrozbu vzniku rakoviny, konkrétne koreňa jazyka, hrdla, pažeráka, obličiek a pankreasu. „Žuvanie tabaku môže byť jednou z príčin vzniku srdcovo-cievnych ochorení a v kombinácií s pitím stimulačných nápojov môže spôsobiť i smrť. Organizmus je nebezpečnými návykovými látkami viac zaťažovaný pri užívateľoch žuvacieho tabaku, než pri užívateľoch cigariet.“