Tip pre milovníkov histórie! V Zemplínskom múzeu uvidíte šaty, aké mala cisárovná Sissi

Tip pre milovníkov histórie! V Zemplínskom múzeu uvidíte šaty, aké mala cisárovná Sissi

24.02.2022 | Zemplínske múzeum | Iveta Hricková

Zemplínske múzeum v Michalovciach oslávi tento rok v lete 65. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti pripravilo pre návštevníkov sériu výnimočných výstav.

Tú najnovšiu otvorili na konci januára a dozviete sa počas nej veľa, až doposiaľ menej známych zaujímavostí zo života Habsburgovcov a Sztárayovcov.

Magnetom sú repliky historických šiat

Na výstave uvidíte rôzne predmety, pripomínajúce tieto dva významné šľachtické rody. Návštevníci najčastejšie obdivujú dobové odevy a medzi nimi najmä slávnostné róby, ktoré mala kedysi oblečené obľúbená cisárovná Sissi. Väčšinu z nich sa nepodarilo zachovať pre ďalšie generácie a ľudia ich poznajú iba z podobizní slávnych šľachticov.

Vedenie múzea sa preto rozhodlo dať prácu jednému z tunajších majstrov a poveriť ho vytvorením verných kópií najkrajších šiat cisárovnej. Umelecký krajčír navrhol väčšinu z nich presne podľa dochovaných historických portrétov. Najviac sa natrápil s bielymi šatami, ktoré mala cisárovná Sissi oblečené na plese v Drážďanoch v roku 1864. Tie boli zdobené zlatou výšivkou v podobe 680 hviezd v tvare kvetu plesnivca. Len ušitie týchto jedných šiat mu zabralo dva mesiace. V súčasnosti ich môžu návštevníci obdivovať na figuríne, nápadne pripomínajúcu samotnú cisárovnú.

Uvidíte aj obraz Márie Terézie

Z historického hľadiska je najcennejším exponátom výstavy maľba s portrétom Márie Terézie. Ďalšie obrazy zachytávajú viacerých významných členov rodu Habsburgovcov a Sztárayovcov. Súčasťou výstavy sú rôzne predmety, používané ako zariadenie do izieb, prípadne slúžiace na ich skrášlenie. Niektoré vzácne artefakty pochádzajú z kaštieľa v Hanušovciach nad Topľou. Vďaka rozmanitosti a bohatosti exponátov výstava zaujme široké spektrum hostí a je tiež skvelým tipom na výlet pre milovníkov histórie.

Nachádza sa v novom objekte múzea

Slávny šľachtický rod Habsburgovcov mal v minulosti v tomto regióne obzvlášť silné postavenie. Sztárayovci zas pochádzali z Michaloviec a rovnako patrili k tunajším významným šľachtickým rodom. To je hlavný dôvod, prečo im bola venovaná jedna celá samostatná výstava. Vďaka nej majú jej návštevníci možnosť nazrieť do ich súkromia.

Expozícia sa nachádza v kompletne zrekonštruovanom objekte zimnej záhrady. Nádherne presvetlený, staro-nový priestor ponúka ideálne podmienky pre obdobné akcie. Zimná záhrada tak po šestnástich rokoch otvorila svoje brány pre širokú verejnosť. Výstava potrvá do konca roka 2022.

Čo môžete vidieť v Michalovciach?

Michalovce ponúkajú turistom i ďalšie zaujímavé atrakcie. Jednou z nich je samotné Zemplínske múzeum, nachádzajúce sa v nádhernej budove barokovo-klasického kaštieľa. Okrem výstavy v ňom uvidíte klenotnicu, v ktorej sú umiestnené vzácne archeologické nálezy a klenoty z celého regiónu. Druhou zaujímavosťou je hvezdáreň na vŕšku Hrádok. Je prístupná verejnosti, prítomní sa dozvedia množstvo zaujímavých poznatkov z oblasti astronómie. Letné výlety do týchto končín je možné spojiť aj s návštevou Zemplínskej Šíravy.

Zdroj foto: Ilustračné obrázky