Príďte sa pozrieť do Kaštieľa Radoľa na takmer polmetrovú mušľu

Príďte sa pozrieť do Kaštieľa Radoľa na takmer polmetrovú mušľu

29.05.2022 | Výstava mušlí | Redakcia

Mušle patria neodmysliteľne k letu, moru a dovolenke. Zbierame ich na plážach, lovíme pod vodou a za tie najkrajšie sme ochotní zaplatiť nemalé peniaze.

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo pre návštevníkov v priestoroch Kaštieľa Radoľa výstavu Záhadný svet mušlí.

Autorom výstavy je súkromný zberateľ Milan Berešík z Veľkej Lehôtky pri Prievidzi, ktorý sa už viac než štvrťstoročie venuje zberaniu mušlí. Má ich niekoľko tisíc kusov a zhruba tisíc rôznych druhov. V jeho zbierke nájdeme rôzne exponáty, ktoré sú jedinečné - či už svojou krásou (ako je ulita rodu Epithonium, ktorú kedysi za 15-tisíc toliarov kúpila aj Mária Terézia pre viedenské múzeu), jedovatosťou (mušľa druhu Conux textile), či úctyhodnými rozmermi. Na výstave budú môcť návštevníci obdivovať ulity a lastúry mäkkýšov tropických morí i oceánov, hlavne Indického a Tichého oceánu, a takisto z oblasti Karibského mora.

Najväčšia mušľa na výstave má až 45 cm a pochádza z Novej Guiney. Ako uviedol zberateľ Milan Berešík: „Slúžila ako hudobný nástroj, no domorodci používali menšie mušle v minulosti aj ako platidlá, vyrábali si z nich náhrdelníky, prívesky aj brošne.“ Medzi ďalšie zaujímavosti budú patriť nepochybne porcelánovce, tritonka indická, páha drsná a lodienka hlbinná.

S takmer nedostupným, na prvý pohľad mĺkvym, nebezpečným i nesmierne krehkým svetom mušlí, sa môžu návštevníci oboznámiť v Kaštieli Radoľa od 28. mája do 5. júla 2022.

Všetci ste srdečne vítaní!