Naplánujte si letnú dovolenku – objavte nepoznané prírodné atrakcie v tomto (ne)prebádanom regióne

Naplánujte si letnú dovolenku – objavte nepoznané prírodné atrakcie v tomto (ne)prebádanom regióne

31.05.2021 | Nepoznané atrakcie v Košickom kraji | Iveta Hricková

Košický kraj je región bohatý na rôzne turistické atrakcie. Stačí spomenúť historické centrum Košíc, Levoču, Spiš či jaskyňu Domicu, a hneď máte niekoľko nápadov na výlety.

Pozornosť dovolenkárov si však zaslúžia aj menej známe prírodné zaujímavosti, ktoré vám v nasledujúcich riadkoch predstavíme.

Dreveník

Počas výletu na Spišský hrad si určite rezervujte čas aj na návštevu Dreveníka. Do tejto prírodnej rezervácie sa dostanete zo Spišského Podhradia, prípadne zo Žehry, a to po označenej turistickej trase. Možno poznáte Kamenný les v Číne, kde vysoké skalné stĺpy (pripomínajúce stromy), vznikli zvetrávaním. Čosi podobné, ale v menšom merítku, nájdete aj na Slovensku. Dreveník patrí medzi najväčšie a najkrajšie travertínové oblasti u nás. V minulosti sa tam podarilo nájsť množstvo vzácnych fosílií. Nemenej pútavé sú i pozostatky bývalých slovanských obydlí. Jednoducho ideálna malá túra, ktorú zvládnu aj rodiny s deťmi. :-)

Háj

Niekedy stačí jediná kuriozita, aby sa z neznámej dediny stal turistický hit. V obci Háj sa nachádza nádherný vodopád, ktorý je pre nejedného turistu veľkou novinkou. Oveľa viac ľudí totiž pozná veľkú sochu anjela, stojacu neďaleko tamojšieho cintorína. Objavila sa tiež ako rekvizita vo filme Za nepriateľskou líniou, ktorý sa natáčal (aj) na Slovensku. Po dokončení prác na ňom ho Háj dostal darom, prenesený bol vrtuľníkom. 

Kyslíkový chodník Gelnica

Gelnica sa v minulosti preslávila banskou činnosťou i ako kúpeľné mesto. Práve kúpele sa stali inšpiráciou pre ďalšiu originálnu atrakciu. Nad mestom sa nachádza náučný Kyslíkový chodník. Prechádza najmä zalesnenou oblasťou, kde dominujú jedľové a bukové stromy. Trasa vedie nádhernou prírodou, zavedie vás i k tunajšiemu jazeru a okrem podpory pľúc si na tomto mieste upokojíte a zrelaxujete myseľ.

Rastlinný kostol, Debraď

Aj v tomto prípade ste mohli vidieť obdobnú atrakciu už v zahraničí. Rastlinný kostol nemá žiadne steny, je postavený z jednoduchej drevenej konštrukcie. Keď sa postavíte v lete alebo na jar do jeho stredu, razom sa ocitnete v najkrajšom chráme sveta, ktorého autorkou je samotná príroda. Takýmto spôsobom vidíme nevídané prepojenie Boha s pozemskou krásou. V minulosti tu stál kláštor, avšak časom premenený na toto jedinečné dielo.

Rozhľadňa Čerešenka

Čerešenka je situovaná na mieste, kde sa v minulosti odohrala veľká vojna medzi rytiermi. Je vysoká 12 metrov a z otvorov na nej vytvárajú podobizeň kríža. Napriek tomu, že ju nájdete v jednoduchom teréne, z jej vrcholu zaujme množstvom unikátností. Pokiaľ sa vám nechce vystúpiť hore spolu s deťmi, nechajte ich vyblázniť sa na blízkom ihrisku.

Silická planina

V Košickom kraji nájdete najrozsiahlejšiu planinu na Slovensku. Nazýva sa Silická a väčšinou má podobu lúky, zalesnená je iba čiastočne. Tento krásny región vás prekvapí množstvom turistických trás, ktoré prechádzajú jednoduchším terénom. Naskytnú sa vám pekné vyhliadky na rieky a malé jazierka. Okrem toho sa môžete tešiť aj na prehliadku malých, voľne prístupných jaskýň, priamo pod povrchom planiny.

Smolnický tajch

Tajchy sú typické hlavne pre región okolo Banskej Štiavnice, no jedného krásavca nájdete aj pri obci Smolník. Domáci ho volajú Úhorná. Táto nenápadná vodná nádrž je obklopená krásnou prírodou. Medzi turistami sa oblasť preslávila vďaka dostupným aktivitám. Viete sa tam poprechádzať, urobiť si piknik, prípadne si v malej lodenici prenajmite čln. V minulosti sa tu nachádzali bane a pod nádržou sa zas rozprestiera veľká štôlňa.

Stratená

Národný park Slovenský raj sa preslávil predovšetkým náročnejšími trasami s reťazami a rebríkmi. Cesta cez Stratenský kaňon je ale vhodná aj pre mamičky s kočíkmi a hendikepovaných ľudí. Dlhá je niečo vyše kilometra a užijete si tu nádherné vyhliadky na celé okolie.