Stará Ľubovňa chystá prekvapenie. Bude mať najväčšie bludisko v strednej Európe

Stará Ľubovňa chystá prekvapenie. Bude mať najväčšie bludisko v strednej Európe

18.11.2021 | Stará Ľubovňa a bludisko | Iveta Hricková

Slovenské turistické regióny sa predbiehajú v tom, ktorý z nich pripraví pre dovolenkárov príťažlivejšiu atrakciu. Stará Ľubovňa má silné tromfy v podobe Nestville Parku, Ľubovnianskeho hradu či blízkeho skanzenu.

Teraz k nim pribudne ďalšia zaujímavosť, v ktorej si jej návštevníci môžu vyskúšať svoju šikovnosť.

Pracujú na ňom už od roku 2019

S prvými informáciami o pripravovanom projekte prišiel jeho autor Jozef Romaňák už v roku 2019. Vtedy na rozsiahlom pozemku pri rieke Jakubianka zasadili prvé stromčeky, ktoré majú tvoriť základ chodieb budúceho bludiska. Spolu bolo použitých 22 000 sadeníc brestu turkestanského. Malé stromčeky musia vyrásť aspoň do výšky dvoch metrov, aby z nich bolo možné vytvoriť novú atrakciu. Za normálnych okolností by tieto dreviny dosiahli požadovanú výšku do dvoch rokov. Pri Starej Ľubovni je však štrková pôda a stromčekom trvá dlhšie, kým sa zakorenia a začnú rásť. Po celý čas sa o ne správcovia starajú, ošetrujú ich, strihajú a prihnojovaním podporujú ich rast.

Najväčší svojho druhu v strednej Európe

Bludisko Čertova skala pri Starej Ľubovni sa rozprestiera na ploche 6400 m2. Vďaka svojej rozlohe to bude najväčšie bludisko svojho druhu v strednej Európe. Prevádzkovatelia dúfajú, že o tento slovenský unikát prejavia záujem turisti nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Jeho steny majú byť nepriehľadné a tak vysoké, aby cez ne nedovidel ani dospelý človek. Odvážlivci musia využiť orientačné schopnosti a rozmýšľať, ako sa dostať do cieľa. Atrakcia mala byť pôvodne otvorená už počas aktuálnej letnej sezóny. Všetko ale spomalila pandémia koronavírusu, kvôli ktorej dlhšie trvalo zaobstaranie priesad a ich výsadba. Majitelia veria, že najneskôr v máji budúceho roka predstavia tento nápad verejnosti.

Deväť záchranných miest so sochami

Keďže bludisko je skutočne rozsiahle, autori nápadu mysleli taktiež na možnosť, že niektorým zablúdilcom sa nepodarí nájsť cestu von. Preto sa rozhodli rozdeliť areál do deviatich častí. V každej z nich bude umiestnená lavička, drevená socha a návštevníci tu nájdu tzv. tlačidlo záchrany. Po jeho stlačení môžu pokojne vyčkať na príchod personálu, ktorý ich do pár minút nájde a vyvedie von z prepletených chodieb. Kto chce sám prejsť celé bludisko a nájsť správnu cestu von, mal by si na to rezervovať približne hodinu.

Areál so záhradou a rozhľadňou

Spoločnosť Jozefa Romaňáka získala pozemky o celkovej rozlohe 11 000 m2 do prenájmu od mesta. Zmluvu uzatvorili na pätnásť rokov a za prenájom zaplatia symbolické jedno euro ročne. Popri labyrinte plánujú uviesť do života ďalší projekt pod názvom Viktóriine záhrady. Pomenovaný bol podľa manželky autora nápadu a jeho súčasťou bude malý lesík, záhrady, lavičky i lampy. Časom by mali pribudnúť aj ďalšie atrakcie. V pláne je výstavba päť metrov vysokej vyhliadkovej veže, z ktorej bude vidieť Ľubovniansky hrad. Objekt s atrakciami vybavia nevyhnutným sociálnym zázemím. Neskôr by tam spoločnosť a mesto chceli organizovať rôzne kultúrne podujatia, aby sa bludisko, spolu s priľahlým areálom, stali centrom spoločenského života v Starej Ľubovni.

Zdroj foto: https://www.facebook.com/viktoriinezahrady/photos/?ref=page_internal