Tipy na výlety: Spoznajte málo známe atrakcie na východe Slovenska, o ktorých ľudia ani netušia
21.06.2021 | Krásy Košického regiónu | Iveta Hricková
Niektorí turisti sa každý rok radi vracajú pozrieť svoje obľúbené miesta a pamiatky. Pre iných to môže byť strata času. Radšej chcú totiž spoznávať nové lokality a atrakcie, aby uvideli čo najviac zaujímavostí z nášho krásneho Slovenska.
V Košickom kraji máte mnoho takýchto možností, ktoré vám popri hviezdnych stáliciach predstavia aj málo známe jedinečnosti.
Huta Etelka
S históriou Gemera je úzko prepojený život šľachtica Emanuela Andrássyho, ktorého v minulosti prezývali aj „železný gróf“. Toto pomenovanie dostal kvôli tomu, že sa snažil o propagáciu hutníctva, čo by prinieslo prácu viacerým obyvateľom a pomohlo kraju prosperovať. Vďaka nemu tam vznikli prvé huty a taktiež cech, ktorý združoval majstrov remesla. Zaslúžil sa tiež o vznik Etelky v Nižnej Slanej, ktorá patrí medzi najkrajšie stavby tohto druhu. Pec postavili v roku 1867 a Andrássy ju pomenoval po svojej mame. Momentálne je pre verejnosť neprístupná, pretože prebiehajú práce na jej obnove. Vyfotiť si ju a pozrieť z exteriéru však môžete.
Kaštieľ Senné
V Sennom nájdete kaštieľ zo 16. storočia. Ten využívali ako poľovnícky zámoček a taktiež tu skladovali časť úrody pre panstvo. Región je bohatý na výskyt rôznych vzácnych druhov vtákov. Práve tie šľachtici chodili často loviť a zo Senného si odnášali cenné trofeje. Aktuálne prebieha v kaštieli rekonštrukcia, no môžete sa poprechádzať po parku a stavbu si obzrieť. Súčasťou tohto zaujímavého miesta je i apidomček, využívaný na špeciálnu terapiu liečbou včelami.
Evanjelický kostol Ochtiná
Príjemné prekvapenie nájdete v obci Ochtiná. Tunajší kostolík pochádza z 13. storočia. V minulosti táto farnosť patrila pod správu Ostrihomského biskupstva. Z tohto dôvodu investovali do svätostánku veľa peňazí a postavili ho na krásnom mieste, v dávnych dobách s lesom navôkol. Jedna z najdôležitejších udalostí sa stala v 14. storočí. Vtedy obec navštívil potulný maliar, pôvodom z Talianska. Vymaľoval steny krásnymi freskami, inšpirovanými byzantskou kultúrou. Ihneď sa z nich stala vyhľadávaná atrakcia, za ktorou turisti vo veľkom cestujú aj v súčasnosti.
Mauzóleum Andrássyovcov
V blízkosti Krásnej Hôrky a kaštieľa Betliar sa nachádza mauzóleum, kde sú pochovaní rodiny Andrássyovcov. Posledným majiteľom hradov z tohto slávneho rodu bol Dionýz. Veľmi miloval svoju manželku Františku, ktorá zomrela počas cesty do Mníchova. Smutný manžel sa rozhodol z úcty k milovanej žene postaviť na Gemeri honosné mauzóleum. Práce na tejto stavbe dokončili rok po Františkinej smrti. Dovtedy boli jej pozostatky uchovávané v Mníchove a až potom ju preniesli na Slovensko.
Miloj
Pokiaľ máte chuť na lúštenie tajomných záhad, vyberte sa na výlet na Spiš. Medzi obcami Jamník a Spišský Hrušov sa nachádza zrúcanina Miloj. Z pôvodného kostola už zostala len veža a pár múrov. Tie sú však jedinými spomienkami na rovnomennú dedinku, ktorá tam sídlila v minulosti. Dodnes nik netuší, ako táto osada zanikla. Hovorí sa o viacerých alternatívach, medzi ktorými sa skloňuje zemetrasenie či vážna choroba, kvôli čomu zomreli všetci obyvatelia. Zaujímavé je, že po ostatných budovách nezostala ani jediná stopa. Iba uprostred poľa smutne stojí opustený kostolík, ktorý nikdy nedovolí zabudnúť na toto tajomné miesto.
Rudnícke kúpele
V minulosti sa Spiš i okolie preslávili viacerými kúpeľami. Žiaľ, tie sa nepodarilo uchovať a v obklopení lesov možno nájsť iba ak ich schátrané budovy. Do tejto kategórie spadajú aj Rudnícke kúpele v Rudníku. Lákajú prevažne cestovateľov, vyhľadávajúcich adrenalínové zábavky a spoznávanie opustených miest. Prvé priestory na procedúry tam postavili v 18. storočí. Využívali v nich najmä vzácnu minerálnu vodu, vhodnú na prípravu horúcich kúpeľov. V súčasnosti sa v lokalite nachádza niekoľko opustených budov, jazierko či prameň s vodou, z ktorého sa dá napiť.
Sans Souci
Nad obcou Iliašovce sa pred mnohými rokmi nachádzala dobová obdoba zábavného parku. Na blízkom kopci Csákyovci nechali postaviť letohrádok, okolo ktorého postupne vybudovali ďalšie stavby. V nich sa nachádzalo bývanie pre hostí, veľká knižnica, areál na športové hry či sála na plesy. Panstvo sa sem chodievalo zabávať po dlhé roky, no o čosi neskôr sa rodina kvôli veľkolepému areálu dostala na mizinu. To grófa rozzúrilo natoľko, že celý park nechal zrútiť a spáliť. Ako jediná zachovaná budova zostala kaplnka - verejnosti prístupná aj v súčasnosti.
Sennyeyovský kaštieľ
V obci Biel - v blízkosti maďarských hraníc, sídli kaštieľ z 18. storočia. Ten patril rodine Lászla Sennyeya, ktorý ho nechal postaviť v barokovom štýle. Po jeho smrti sa budova dostala pod správu štátu. V tom období ju využívali ako školu i ubytovňu pre vojakov. Žiaľ, nebola správne udržiavaná a neskôr musela byť podrobená rozsiahlej rekonštrukcii. V súčasnosti tam sídli knižnica, malé múzeum a informačné centrum.
Hrad Slanec
Aj na východe Slovenska stálo v minulosti veľa hradov a zámkov. Dnes už slávu mnohých z nich pripomínajú výlučne ruiny, miesto je vhodné na malé túry a poskytuje nádherné výhľady. Ojedinelou atrakciou je hrad Slanec, situovaný nad rovnomennou obcou. Prvýkrát bol areál osídlený už v dobe kamennej. Príbytky obyvateľov sa nachádzali na strategickom mieste, odkiaľ mali výborný výhľad na okolie a mohli sledovať blížiacich sa nepriateľov. Obklopení boli hustými lesmi, z ktorých mali pravidelný prísun dreva a znamenal pre nich dôležitý zdroj obživy. (Na titulnom obrázku).