Kláštor pod Znievom sa môže popýšiť zaujímavou atrakciou. Už ste počuli o obrej lavičke?

Kláštor pod Znievom sa môže popýšiť zaujímavou atrakciou. Už ste počuli o obrej lavičke?

27.05.2022 | Najväčšia lavička | Redakcia

Blížiaca sa letná turistická sezóna je príležitosťou objavovať nové atrakcie v rôznych regiónoch Slovenska. Jednou z nich sú lavičky obrích rozmerov, ktoré svojou veľkosťou pútajú pozornosť turistov.

Obľúbeným miestom na výlet je megalavička v Kláštore pod Znievom, alebo v obci Skýcov v okrese Zlaté Moravce. Najnovšie k nim pribudla ďalšia, v extraviláne obce Pata.

Obria lavička v Kláštore pod Znievom

Autorom tejto nezvyčajnej atrakcie sú šéfovia firmy Gardeon - bratia Marek a Martin Choleva. Inšpiráciu čerpali z detstva, keď ako malí chlapci chodili s otcom práve na toto miesto. Otec už pre zdravotné problémy chodiť nemôže, preto sa chlapi rozhodli, že tu postavia lavičku, ktorá by im pripomínala prechádzky s otcom. Vďaka tomuto nápadu sa kopec s lavičkou stali miestom, kde môžete relaxovať, kochať sa pohľadom na krásnu prírodu, v kľude si prečítať knihu alebo si užiť piknik s priateľmi.

Megalavička Gardeon má výšku 3 a dĺžku 5 metrov. Na otázku, prečo je lavička taká veľká Martin Choleva s úsmevom odpovedá: „Na veľký kopec sa predsa hodí veľká lavička. Malú by tu ani nebolo poriadne vidno.“

Obria lavička však nie je jediná atrakcia, ktorú môžete obdivovať na tomto mieste. O kúsok vyššie nájdete parádnu hojdačku, ktorú pomenovali Hordačka. Dostanete sa k nej tak, že od lavičky vyšliapete ešte jeden malý kopec, čo vám zaberie asi 10 minút a potom už môžete žasnúť nad krásou okolitej prírody.

Ak ste sa rozhodli navštíviť túto atrakciu, pri ceste autom využite najbližšie parkovisko na ulici Hôrky v Kláštore pod Znievom. Najbližšia autobusová zastávka je tiež v Kláštore pod Znievom s názvom „pošta“. Odtiaľ sa vydajte po ceste okolo futbalového ihriska a popri potoku stále hore do kopca. Megalavičku čoskoro zbadáte, naozaj sa nedá prehliadnuť. Dostanete sa sem aj z obce Slovany, po ceste popri lese, ktorá vás dovedie do cieľa. Obe trasy zvládnete približne za 30 minút.

V Kláštore pod Znievom sú aj ďalšie zaujímavé miesta, ktoré stoja za pozornosť. Z lavičky je vidieť Hrad Zniev, dostanete sa k nemu po zelenej turistickej značke, z obce Vrícko vedie krásna túra na skalnatý vrchol Kľak a v Jasenovej nájdete obľúbenú a často navštevovanú vyhliadku Vyšehrad.

Lavička v extraviláne obce Pata

S myšlienkou postaviť v obci Pata obriu lavičku prišiel jeden z jej obyvateľov, pán Peter Novák. So svojím nápadom sa najskôr obrátil na starostu, ten podnet prerokoval na obecnom zastupiteľstve a po jeho schválení sa okamžite začalo s prípravou jej výroby. S prestávkami na megalavičke pracoval pán Novák spolu s kamarátom takmer dva týždne. S montážou a betonážou im pomohli chlapi z Obecného úradu. Aj vďaka nim sa podarilo novú atrakciu zložiť a zabetónovať za jeden jediný deň.

Na otázku, čo priviedlo pána Nováka na nápad s lavičkou nám povedal: „Pata má veľmi málo atraktívnych miest, ktoré by prilákali návštevníkov. Počul som už o takýchto atrakciách a počas prechádzky som sa z kopca pozeral na našu obec. Vtedy som si zaumienil, že na tomto mieste aj ja postavím obrovskú lavičku.“

Jej rozmery sú naozaj obdivuhodné. Vysoká je viac ako 2,5 metra, široká jeden meter a dlhá 5 metrov a 5 centimetrov. Na výrobu sa spotreboval jeden kubík dreva, to znamená, že jej váha je okolo 800 kg. Naraz si na ňu môže sadnúť 8 až 10 ľudí.

K novej atrakcii sa dostanete z Nitry, po rýchlostnej ceste R1. Zídete výjazdom na Hájske a budete pokračovať po starej ceste až do Paty. Za bývalou reštauráciou Kolienko je to druhá odbočka, smer Borody. Z hlavnej cesty po poľnej je to cca 600 metrov.

Obyvatelia Paty však majú pre návštevníkov jeden odkaz: "Pri návšteve našej megalavičky myslite na to, že sme si dali záležať na tom, aby sme pre vás skrášlili kúsok prírody a potešili vás. Preto prosíme, aby ste lavičku nevystavovali prílišnej záťaži, napríklad ohňu, zámernému poškodzovaniu a podobne, aby mohla čo najdlhšie slúžiť turistom i ostatným návštevníkom."

Lavička pre obrov v obci Skýcov

Ďalšou megalavičkou sa môže pochváliť obec Skýcov. Ako nám prezradil jej starosta Tomáš Kolembus, lavičku pre „obrov“ sa obec rozhodla vybudovať v rámci podpory regionálneho turizmu. „Má slúžiť pre návštevníkov na fotenie. Tento nápad som mal v hlave už dávno, no hľadal som investora, ktorý by nám finančne pomohol s kúpou dreva. Podarilo sa nám presvedčiť majiteľa súkromnej firmy zo Zlatých Moraviec, ktorý nám drevo kúpil,“ vysvetlil Tomáš Kolembus. O jej zhotovenie sa následne postarali pracovníci miestneho obecného úradu.

Lavičku sa rozhodli umiestniť v areáli Vápeníc za obcou Skýcov v smere na Klátovu Novú Ves. Táto lokalita leží v blízkosti hlavnej cesty a odstavného parkoviska, z ktorého je východiskový bod na 18 metrov vysokú rozhľadňu na Vápennom vrchu. Tu sa obci podarilo vybudovať ešte v minulom roku.

Sadnúť si na megalavičku ale nie je také jednoduché. Jej rozmery sú viac než úctyhodné. Výška sedacej časti je 1,35 m a jej celková výška dosahuje 2,60 metra.

Nová atrakcia začala hneď po svojom osadení pútať pozornosť domácich návštevníkov i turistov z okolitých miest aj obcí. Odfotiť sa sem prichádzajú svadobčania, deti i náhodní okoloidúci. „Sami sme prekvapení záujmom verejnosti o túto lavičku. Každý víkend tam chodia desiatky ľudí zo širokého okolia a mňa teší najmä záujem malých detí, ktoré sa tu chcú fotiť,“ dodal starosta.

V článku boli použité ilustračné obrázky.