Slávna animovaná postavička Macko Pu má dnes veľký sviatok!

Slávna animovaná postavička Macko Pu má dnes veľký sviatok!

18.01.2022 | Macko Pu | Milan Cigánik

Kto by nepoznal roztomilého kresleného detského miláčika, akým je najznámejší medvedík na celom svete? Dnešný deň Macka Pu oslavujeme na počesť narodenín jeho tvorcu, anglického spisovateľa Alana Alexandra Milneho.

Hoci od jeho stvorenia ubehlo takmer sto rokov, žltý macko s červeným tričkom si doteraz získava srdcia tých najmenších nielen v detských knižkách, ale i v televíznych či celovečerných animovaných filmoch.

Macko Pu je fiktívny medveď, inšpirovaný kanadskou čiernou medvedicou menom Winnie. Tá žila v londýnskej zoo počas prvej svetovej vojny. Autorov syn Christopher ju často navštevoval a pomenoval po nej svojho plyšového medvedíka, ktorého dostal od otca k prvým narodeninám. Jednu z labutí, ktorú spozoroval na dovolenke, zas nazval menom Pu. Spojením týchto dvoch mien neskôr vzniklo označenie samotného hlavného hrdinu. Zaujímavosťou je, že plyšák sa pôvodne volal Edward, no chlapec ho premenoval. Práve ten však Milneho inšpiroval k vytvoreniu príbehov, z ktorých neskôr vzišla rozprávková knižka pre deti. Ďalší mackovi priatelia - Prasiatko, Tiger či oslík Ijáčik, sú takisto postavičky založené na reálnych hračkách jeho milovaného syna. Mimochodom, ten v príbehu vystupoval ako Christopher Robin. Jeho pôvodný medvedík je vystavený v hlavnej pobočke verejnej knižnice v New Yorku.

Spisovateľ Alan Alexander Milne, zdroj foto: Wikipedia

Vôbec prvé príbehy sa objavili vo vianočnom vydaní novín Evening Standard v decembri 1924. Prvá kniha potom vyšla zhruba o dva roky neskôr a bola doplnená o nádherné ilustrácie E. H. Sheparda, dodávajúce knihe osobité kúzlo. Mackove dobrodružstvá boli preložené do viac ako päťdesiatich svetových jazykov a dnes už patria k detskej klasike. Na prvý pohľad sa žltý medvedík môže zdať trochu pomalý a hlúpy. No ako sa jednotlivé príbehy vyvíjajú, postrehnete roztomilé aspekty jeho charakteru a hlbokú emocionálnu inteligenciu. Macko Pu je spoločenský, priateľský i dobrosrdečný, s ochotou rád pomáhať druhým. A miluje med! Knihy sú napísané jednoducho, s cieľom osloviť aj malých čitateľov, nechýbajú v nich vtipné momenty a verše. Dielo je pozoruhodné hlavne poukazovaním na ľudské správanie.

Príbehy z reálneho lesa

Dobrodružstvá Macka Pu sa odohrávajú v prastarom Ashdownskom lese vo východnom Sussexe, kde Milne zvykol tráviť chvíle so svojím synom. Z kníh je známy ako Stoakrový les. Táto oblasť ponúka nádherné otvorené vresoviská, zalesnené oblasti i vysoké hrebene. Domáci ju považujú za plnú výnimočných, prírodných krás. Mnoho príbehov má jasné asociácie s miestami v lese, čo dokazujú aj kresb v pôvodných knihách. Dnes sa na kraji lesa nachádza Pooh Corner - obchodík so suvenírmi, sladkosťami či knihami. Na svoje si príde každý skalný fanúšik animovanej postavičky, ide samozrejme tiež o vyhľadávanú turistickú atrakciu.

Úspech za úspechom

V 60. rokoch 20. storočia spoločnosť Walta Disneyho kúpila na postavičku autorské práva. Z jeho mena vypustila spojovník a pozmenili sa ilustrácie. Do Disney však neprešiel priamo od pôvodného autora. Práva naň odkúpil ešte v roku 1930 producent a licenčný agent Stephen Slesinger. Ten vymyslel i jeho typický poznávací znak - krátke červené tričko.

Medvedík sa od svojho zrodu objavil v nespočetných krátkych televíznych i celovečerných animovaných filmoch. Obľúbený je rovnako ako atrakcia v zábavnom parku Disneyland. K svojím 80. narodeninám sa dokonca dočkal vlastnej hviezdy na Hollywoodskom chodníku slávy.