15 zaujímavých faktov o svete, ktoré ste doteraz nepočuli (časť 2.)

15 zaujímavých faktov o svete, ktoré ste doteraz nepočuli (časť 2.)

16.09.2021 | Svetové zaujímavosti | Milan Cigánik

Nedávno sme vám predstavili zopár zaujímavostí zo života našej planéty, ktoré sa nás v bežnom živote dotýkajú, ale o mnohých z nich sme nemali ani tušenia.

Dnes vám prinášame ďalšie fascinujúce, často až neuveriteľné informácie o živote okolo nás.

  1. Do Los Angeles by sa zmestila celá svetová populácia

Počet obyvateľov Zeme dosiahol na konci roka 2019 viac ako 7,5 miliardy ľudí. Podľa National Geographic si tento údaj môžeme veľmi „jednoducho“ zapamätať. Stačí si predstaviť, že ak by sme postavili všetkých týchto ľudí, vrátane detí vedľa seba, zmestili by sa na 1295 km2, čo je približná rozloha Los Angeles.

  1. Francúzsko navštevuje viac turistov, než ktorúkoľvek inú krajinu

Francúzsko je nádherná krajina plná lahodných vín, vynikajúceho syra a romantiky. Preto nie je prekvapením, že túto destináciu túži aspoň raz v živote navštíviť viac turistov, než ktorýkoľvek iný štát na svete. Podľa Svetovej organizácie pre cestovný ruch v roku 2017 navštívilo Francúzsko okolo 86,9 miliónov návštevníkov. Druhou najobľúbenejšou krajinou bolo Španielsko s 81,8 miliónmi a na treťom mieste sa umiestnili Spojené štáty americké s 76,9 miliónmi turistov.

  1. Najhustejšie osídlený ostrov na svete má veľkosť dvoch futbalových ihrísk

Ostrov Santa Cruz del Islote, ktorý je súčasťou súostrovia Sv. Bernarda pri pobreží Kolumbie má celkovú rozlohu takmer 1,25 hektára, čo je približne veľkosť dvoch futbalových ihrísk. Ostrov bol vytvorený umelo, má štyri hlavné ulice a desať štvrtí. V 155 domoch žije približne päťsto obyvateľov. Podľa denníka The Guardian, s toľkými ľuďmi na tak malom priestore ide o najhustejšie osídlený ostrov na svete.

  1. Celosvetová miera gramotnosti dospelých sa pohybuje okolo 86%

Podľa svetovej organizácie UNESCO, s každou ďalšou generáciou pribúdajú na svete ľudia, ktorí vedia čítať a písať. Dnes si až 86% dospelých dokáže samo prečítať knihu a podpísať sa. UNESCO ďalej uviedlo, že získané údaje potvrdili pozoruhodné zlepšenie schopnosti čítať a písať medzi mládežou a postupné znižovanie rozdielov medzi pohlaviami.

  1. Indonézia je domovom jedných z najnižších ľudí na svete

Podľa údajov, ktoré v roku 2017 z rôznych svetových zdrojov zhromaždil časopis The Telegraph, je Indonézia domovom jedných z najnižších ľudí na svete. Ak vezmeme do úvahy obe pohlavia, priemerný dospelý človek dorastá do výšky 158 cm. Podobne sú na tom obyvatelia Bolívie, ktorých priemerná výška je 160 cm.

  1. Parížsku dohodu o zmene klímy podpísal najvyšší počet krajín za jeden deň

V roku 2016, na Deň Zeme, podpísalo 174 svetových lídrov v New Yorku Parížsku dohodu o zmene klímy. Bol to najvyšší počet krajín, ktoré sa kedy spojili, aby podpísali zmluvu v jeden a ten istý deň. Jej cieľom je bojovať proti klimatickým zmenám, urýchliť a zintenzívniť opatrenia a investície, potrebné na posilnenie globálneho úsilia v oblasti klímy.

  1. Najtichšia miestnosť na svete sa nachádza v sídle spoločnosti Microsoft v štáte Washington

Hovorí sa, že mlčať je zlato. A hoci pre väčšinu ľudí nemusí mať mlčanie vysokú hodnotu, niektorí zamestnanci sa s tichom stretávajú každý deň. Najtichšia laboratórna miestnosť na svete sa nachádza v sídle spoločnosti Microsoft v Redmonde vo Washingtone. Meria hluk v pozadí -20,35 dBA, čo je 20 decibelov pod prahom ľudského sluchu. Prekonáva tak všetky predchádzajúce rekordy v priestoroch, ktoré boli podľa CNN považované za najtichšie miesta planéty. Miestnosť slúži na testovanie zvukových a elektronických zariadení. Spoločnosť ho používa na analýzu kliknutí a hluku nových počítačových zariadení, mikrofónov, slúchadiel a reproduktorov.

  1. Najnižšia teplota, akú kedy meteorológovia namerali, bola -98° Celzia

Môžete si myslieť, že ste zvyknutí na studený vzduch a prudký vietor, ale priemerný zimný deň nemá nič spoločné s tým najchladnejším, aký bol kedy zaznamenaný. Vtedy dosiahla teplota vzduchu -98° Celzia a stalo sa tak v Antarktíde, počas výskumu, prebiehajúceho v rokoch 2004 až 2016. Iba niekoľko vdýchnutí vzduchu tak nízkej teploty by vyvolalo krvácanie pľúc a zabilo by vás.

  1. Zemetrasením najviac ohrozená krajina na našej planéte je Japonsko

Zemetrasenia môžu mať rozsah od menších otrasov, ktoré sú sotva badateľné, až po neobyčajne silné, ktoré rúcajú budovy a spôsobujú veľké škody. Sú však neodmysliteľnou súčasťou života tých, ktorí žijú v krajinách ako je Čína, Indonézia, Irán a Turecko. Podľa vedeckej agentúry USGS, najviac zemetrasení na svete však postihuje Japonsko.

  1. Afrika a Ázia sú domovom pre takmer 90 percent svetovej vidieckej populácie

Nie každý chce alebo môže bývať v prosperujúcom meste alebo na jeho predmestí. Mnoho ľudí si zariaďuje svoje domovy mimo rušných a uponáhľaných mestských centier. Najmä v Indii býva mimo mesta až 893 miliónov ľudí, čo je najvyšší počet obyvateľov, žijúcich na vidieku. Čína má tiež pôsobivo veľkú vidiecku populáciu, keďže 578 miliónov Číňanov žije mimo veľkých miest.

  1. Najmladšou krajinou na svete je Južný Sudán

Niektoré krajiny sa môžu pochváliť niekoľko tisícročnou históriou a dokumentujú tak bohaté dejiny svojich národov. Južný Sudán v severnej Afrike však získal nezávislosť od Sudánu až v roku 2011, čo z neho v súčasnosti robí najmladší štát na svete.

  1. Odhaduje sa, že Švédsko má viac ostrovov než ktorákoľvek iná krajina

Švédsko má 221 800 ostrovov a predpokladá sa, že ich je viac než v ktorejkoľvek inej krajine na svete. Väčšina z nich je však neobývaných. Ľudia žijú približne na 1000 z nich. Aj hlavné mesto Štokholm je postavené na súostroví, pozostávajúcom zo 14 ostrovov s viac ako 50 mostami.

  1. Existuje webová stránka, ktorá sleduje veľkosť svetovej populácie v reálnom čase

Odhaduje sa, že v roku 2021 prekročí počet obyvateľov Zeme hranicu 7,8 miliardy ľudí. Ak chcete sledovať tento nárast v reálnom čase, môžete sa naladiť na online hodiny, ukazujúce prírastky i pokles obyvateľov planéty, koľko detí sa rodí a koľko ľudí zomiera. Môžete si pozrieť aj aktuálny počet obyvateľov rôznych krajín.

  1. Sociálna sieť Facebook má viac užívateľov, než populácia v USA, Číne a Brazílii dohromady

V roku 2017 mali na platforme sociálnych médií aktívny účet vyše dve miliardy užívateľov. Je to viac ako počet obyvateľov USA, Číny a Brazílie spolu. Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ Facebooku Mark Zuckerberg o tomto míľniku prehlásil: „Robíme pokrok v spájaní sveta a teraz ho k sebe priblížme.“

  1. Existuje až 41 krajín, ktoré uznávajú posunkovú reč ako úradný jazyk

Odhaduje sa, že na celom svete žije 72 miliónov nepočujúcich. Existuje približne 300 rôznych posunkových rečí, vrátane slovenskej a medzinárodnej, a tiež 41 krajín, ktoré posunkovú reč uznávajú ako úradný jazyk.

 

Prečítajte si i ďalšie zaujímavosti: https://instacks.sk/vedeli-ste-o-nich-15-zaujimavosti-zo-sveta-ktore-vas-zrejme-prekvapia-cast-1