ROZHOVOR: "List Ježiškovi" ostatné Vianoce v rekordných číslach. Koľkým rodinám sa dostalo pomoci?

ROZHOVOR: "List Ježiškovi" ostatné Vianoce v rekordných číslach. Koľkým rodinám sa dostalo pomoci?

08.01.2022 | List Ježiškovi | Naďa Trenčanská

List Ježiškovi je krásny, charitatívny projekt, s dlhoročnou tradíciou. Napriek tomu, že väčšina z nás už čochvíľa tohtoročné Vianoce zabalí späť do škatúľ a vráti sa do kolobehu povinností všedných dní, stále sa nájdu ľudia, v ktorých vianočné sviatky naďalej rezonujú.

Pri tej príležitosti vám prinášame rozhovor so zakladateľkou projektu „List Ježiškovi“ - pani Janou Lehotskou,  ktorá už roky ochotne pomáha sociálne slabším rodinám a rodinám v núdzi.

Ako vznikla myšlienka projektu "List Ježiškovi“?

Myšlienka tohto projektu vznikla pred niekoľkými rokmi, a to celkom spontánne. Takmer každé dieťa píše pred Vianocami list Ježiškovi, v ktorom si niečo želá. Keďže už veľa rokov pomáhame rodinkám v núdzi, chcela som, aby rovnakú možnosť mali aj deti z detských domov a detičky zo sociálne slabších rodín, ktoré si to žiaľ nemôžu dovoliť. Jednoducho povedané, cieľom bolo obdarovať niekoho, komu nebolo dopriate. A ak mám byť úprimná, pri listoch si neraz veru aj poplačem.

Ako dlho už realizujete tento projekt?

Už viac ako 10 rokov. Začínali sme len s pár rodinkami, ktoré sme spolu s mojím manželom zastrešovali. Postupne však pribúdali aj priatelia, ktorým sa táto myšlienka veľmi páčila. Ľudí so záujmom bolo z roka na rok viac, a tak som postupom času vytvorila aj skupinu List Ježiškovi, kde nás je už vyše 8.200 členov. Tí bez akéhokoľvek zaváhania pomôžu a podporia nielen detičky, ale aj celé rodiny. Som im za to nesmierne vďačná a zároveň šťastná, že mám okolo seba takých úžasných ľudí so srdcom na správnom mieste.

Čo znamenajú Vianoce pre vás, ako ich rada trávite, a bez čoho si ich nedokážete predstaviť?

Vianočné sviatky radi trávime s rodinou a ľuďmi nášmu srdcu blízkymi. Je to nádherný čas strávený s rodinou. No aj k tomuto dňu neodmysliteľne patrí pomoc pre tých, ktorí ju potrebujú. Už pár rokov chodíme aj počas Štedrého dňa priamo k rodinám, mnohokrát ešte s nákupmi. Presne vtedy sú to tie pravé sviatky - ak dokážete urobiť radosť iným a vidíte to šťastie, ktoré ste im mohli darovať. To je podľa mňa zmysel Vianoc. Zázraky sa dejú každý jeden deň, no je potrebné tomu veriť.

Určite sa stretávate s množstvom pozitívnych reakcií zo strany verejnosti, ale aj priamo od obdarovaných. Aké sú vaše skúsenosti?

Odozvy na projekt sú skvelé. Ľudia sú nadšení, čo ma nesmierne teší. Sú radi, že môžu niekomu pomôcť, vyčariť úsmev na tvári a vidieť tú iskru radosti v detských očkách. Obdarovaní bývajú neskutočne vďační. Vedia, čo je to nemať, a keď sa nájde niekto, kto ich detičky urobí šťastnými, je to pre nich skutočný pocit šťastia.

Máte prehľad, koľko detí sa vám podarí týmto spôsobom obdarovať?

Z roka na rok sa nám podarí prostredníctvom projektu obdarovať čoraz viac detičiek. Tento rok ich bolo bezmála takmer 300.

To je nádherné číslo a určite aj množstvo šťastných detských očí a úsmevov. Kde, a ako sa môžu ľudia zapojiť?

Do projektu sa môže zapojiť naozaj ktokoľvek.  Všetci sú srdečne vítaní. Na sociálnej sieti Facebook mám skupinu s názvom List Ježiškovi - pomoc deťom z detských domov a sociálne slabším rodinám.

Pokojne sa k nám môže pridať každý, kto má chuť pomáhať. A to nielen na Vianoce. Rodinám v núdzi totiž pomáhame celoročne.