Košické divadlo prináša netradičné predstavenie o kráľovi nemých filmov!

Košické divadlo prináša netradičné predstavenie o kráľovi nemých filmov!

30.05.2021 | Charlie Chaplin | Iveta Hricková

Charlie Chaplin bol jednou z prvých najslávnejších hviezd, ktorú nám priniesol filmový priemysel. Počas natáčania sa musel predviesť s o to väčším talentom. Fakt, že na divákov mohol zapôsobiť len prostredníctvom nemých filmov, si vyžadovalo obrovský kumšt.

Aj preto sa jedno z košických divadiel rozhodlo zložiť poctu tomuto velikánovi.

Netradičné bábkové prevedenie

Predstavenie pod názvom Chaplin sa Košičania rozhodli urobiť v netradičnom prevedení. Pomocou tejto hry sa v podstate opäť vraciame ku koreňom a spôsobu, akým sa filmy točili v dávnej minulosti. Novú hru totiž uviedlo Bábkové divadlo Košice. Vďaka špeciálne upraveným postavičkám mohli verne priniesť nielen úryvky z podaktorých filmov Charlieho Chaplina, ale aj z jeho života. Keďže autori hry chceli pripraviť čo najviac autentickú atmosféru, aj v tejto bábkovej hre prevažuje hranie nad rozprávaním.

Prvá premiéra počas významného roka

Aj Bábkové divadlo Košice postihla, tak ako aj iné kultúrne inštitúcie, pandémia koronavírusu. Z toho dôvodu sa im až doposiaľ nepodarilo zrealizovať žiadnu premiéru. Prvou tohtoročnou novinkou bola práve hra Chaplin. Jej autorom je režisér Braňo Mazúch - ten sa už v minulosti preslávil obľúbenou, vynovenou verziou príbehu O psíkovi a mačičke. Napriek tomu, že jeho spolupráca s Košickým divadlom ešte len začína, jeho hry sú populárne a vyhľadávané medzi milovníkmi tohto umenia.

Budú hrať naživo i online

Divadelné predstavenie Chaplin sa dočkalo premiéry hneď po uvoľnení opatrení. Už počas nasledujúcich týždňov sa môžeme tešiť aj z viacerých opakovaní. Toto netradičné a podmanivé predstavenie si diváci mohli pozrieť po prvý raz v piatok 21. mája. Odvtedy sa správcovia divadla rozhodli, že ho sprístupnia verejnosti dvoma spôsobmi. Primárne ho budú hrávať v hlavnej budove tejto kultúrnej inštitúcie. Okrem toho si dielo môžu pozrieť online cez sociálne siete a oficiálny web Bábkového divadla Košice. 

Zaujímavosti o Chaplinovi

  • Filmu zostal verný aj syn Charlesa Chaplina. Ten sa venuje najmä dokumentom a na 25. výročie úmrtia svojho otca Eugene natočil krátky film o jeho živote.
  • Chaplin dostal od kráľovnej titul „sir“, ktorý pravidelne využíval.
  • Nebol iba hercom. Veľa zo svojich filmov aj režíroval, ba čo viac, skladal a nahrával do nich hudbu.
  • Muzika mu bola vždy bližšia než umenie, preto jeho rodina predpokladala, že zostane verný práve tomuto odvetviu.
  • Chaplin mal za sebou ťažké detstvo, jeho mama bola liečená na psychiatrii, čo taktiež poznačilo jeho herecké umenie.
  • Medzi filmármi sa o ňom šírili klebety, že je veľký sukničkár. Tento mýtus vznikol, pretože Charlie, ako mladý herec, rád randil s krásnymi kolegyňami.
  • V roku 1972 dostal na Oscaroch špeciálne čestné ocenenie. Kolegovia ho odmenili rekordnou, dvanásťminútovou standing ovation. Tá sa už nikdy viac (v tejto dĺžke) nezopakovala.