Nechajte sa očariť atmosférou celoročne otvorených vianočných múzeí

Nechajte sa očariť atmosférou celoročne otvorených vianočných múzeí

16.12.2021 | Vianočné múzeá | Milan Cigánik

Zoznámte sa s históriou vianočných tradícií prostredníctvom najzaujímavejších európskych vianočných múzeí, ktoré vás uchvátia sviatočnou atmosférou.

Nádherné dekorácie od výmyslu sveta v nich môžete obdivovať počas celého roka. Ak milujete Vianoce, a navyše ste i vášniví cestovatelia, mali by ste niektoré z nich zaradiť na svoj cestovateľský zoznam.

Husum, Nemecko

Jednu z najkomplexnejších kolekcií s vianočnou tematikou možno vidieť vo vianočnom dome v Husume. Na troch poschodiach je inštalovaných pár tisíc exponátov, ktoré vám priblížia rozmanité tradície, dodržiavané v nemeckých rodinách. Na prízemí sú vystavené historické adventné kalendáre, ozdoby na stromček z Durínska a Fránk i ozdobené stromčeky z obdobia od neskorého klasicizmu až po 2. svetovú vojnu. Horné poschodie je venované ľudovému umeniu z Krušných hôr. Tu možno obdivovať postavičky anjelov, baníkov, pyramídy, stropné svietidlá i maľované drevené figúrky od výrobcu Wendt & Kühn, ktoré sa tešia mimoriadnej obľube už viac než 100 rokov. V stálej expozícii múzea sú k videniu historické predmety s vianočnou tematikou. Vašu pozornosť upúta aj tunajšia mikulášska dielňa a po skončení prehliadky určite aj historická predajňa, kde si viete zakúpiť originálne predmety a kuriozity, viažuce sa k Vianociam.

Mühlviertler Alm, Rakúsko

Asi 40 minút od známeho mesta Linz stojí ďalšie múzeum, sú v ňom zhromaždené raritné exponáty, súvisiace s nedávnou históriou Vianoc tohto regiónu. Objavíte tu nespočetné množstvo vianočných predmetov a aj bohatú kolekciu ozdôb na stromček z rokov 1870 až 1960. Na ich výrobu boli použité rôzne materiály, okrem tradičného skla a drôtu takisto papier, kartón, perie či vata. Vidieť tu môžete porcelánové bábiky z Durínska, staré papierové jasličky, stojany na stromček, zavinuté Jezuliatko, rakúske známky a vôbec prvú vianočnú známku zo Steyr-Christkindl, zaujímavé pohľadnice s mikulášskymi, čertovskými, vianočnými či novoročnými motívmi, starý vianočný baliaci papier a veľa ďalších historických artefaktov. Dozviete sa, aké tradície tu ľudia dodržiavali v predvianočnom čase.

Rothenburg ob der Tauber, Nemecko

Nádherné historické vianočné ozdoby z celého Nemecka môžete vidieť v múzeu, v malom mestečku Rothenburg ob der Tauber. Mecenášom daného múzea je Harald Wohlfahrt, ktorý do muzeálnej zbierky venoval úplne prvý exemplár - 1,25 metrov vysokého Mikuláša. Postupne zhromažďoval ďalšie predmety, zachytávajúce históriu nemeckých vianočných tradícií. Hlavným obsahom stálej expozície sú exponáty z roku 1870 až 1950. Okrem klasických dekorácií a ukážok obľúbených darčekov budete nepochybne obdivovať ozdoby z Krušných hôr, stojany na stromčeky, pohľadnice, papierové jasličky, stromčeky z pierok a papiera, osvetlenie zo sviečok a svietnikov, elektrické rozprávkové svetlá a pod. Nechýbajú ani dokumenty, z ktorých sa dozviete čosi viac o predvianočnom období v súvislosti s adventným vencom a adventným kalendárom. 

Salzburg, Rakúsko

Ďalšie zaujímavé múzeum nájdete v Rakúsku, na námestí Mozartplatz, pri kaviarni Glockenspiel. Stála expozícia zahŕňa kultúrno-historickú zbierku, ojedinelú v celej Európe. Vystavené exponáty zozbierala Ursula Kloiber v priebehu päťdesiatich rokov a zachytávajú obdobie medzi adventom a Novým rokom od roku 1840 až 1940. Zbierať predmety s vianočnou tematikou začala po smrti svojej babičky, po ktorej zdedila vzácne vianočné ozdoby a zbierku postupne rozširovala aj o ďalšie kúsky.

Výstava je rozdelená do jedenástich tematických oblastí a tie dopĺňajú menšie, špeciálne expozície. Najkrajšou miestnosťou je vianočná izba s nádherne ozdobeným stromčekom pri kozube. Okolo stromčeka sú rozmiestnené historické hračky – hojdací koník, kolotoč, drevené kocky, bábiky s porcelánovou tváričkou, detský kočík a ďalšie, po ktorých kedysi túžilo nejedno dieťa. Múzeum môžete navštíviť takmer po celý rok.

Szentendre, Maďarsko

Jednou z najzaujímavejších pamiatok maďarského mesta Szentendre je múzeum, umiestnené v dome rodiny Hubayovcov. Pýši sa súkromnou zbierkou, ktorá obsahuje viac ako 5000 kusov špeciálnych vianočných ozdôb, vyrobených rôznymi technikami, sviatočné dekorácie a vianočné vinše, zhromaždené počas 200 rokov až po súčasnosť.

V Hubayho dome sa to vianočnými dekoráciami len tak hemží. Vystavené sú na policiach, lavičkách, v oknách i na stromčekoch. Súčasťou múzea je obchod, kde si viete vybrať zo širokej škály ozdôb, stromčekov, bábik i girlánd.

Steyr, Rakúsko

V múzeu venovanom najkrajším sviatkom roka v meste Steyr je vystavených neuveriteľných 14 000 kusov ozdôb na stromček, pričom mnohé z nich boli vyrobené v Česku. Špeciálnou atrakciou je nepochybne jazda vláčikom na lanovej dráhe, ktorá vás prevezie svetom vianočných zvykov v rôznych krajinách, v rôznom období. Starožitné šperky zo skla, porcelánu, kovu, kartónu či papiera sú dielom zberateľky Elfriede Kreuzberger. Táto unikátna výstava, s celkovým počtom exponátov 18 200, získala titul najväčšej zbierky daného typu na svete. V Steyrer Stubn je k pozretiu 250 bábik, pochádzajúcich z cisárskej éry v rokoch 1790 a 1920 až 1930, ale taktiež vyzdobené domčeky pre bábiky. Jedným z najvzácnejších, na tomto mieste uložených artefaktov, je nepochybne replika úplne prvého výtlačku piesne Tichá noc, svätá noc. :-)