DNES oslavuje futbalový mág Cristiano Ronaldo. Fakty z jeho života, o ktorých ste (zrejme) netušili

DNES oslavuje futbalový mág Cristiano Ronaldo. Fakty z jeho života, o ktorých ste (zrejme) netušili

05.02.2021 | Cristiano Ronaldo | Milan Cigánik

Cristiano Ronaldo, portugalská futbalová hviezda, oslavuje narodeniny. Jeden z najlepších futbalistov všetkých čias získal v priebehu športovej  kariéry takmer všetky pocty a ocenenia, akých sa mu mohlo dostať.

Je majiteľom 29-tich ocenení, vrátane piatich Zlatých lôpt a štyroch Zlatých kopačiek. V súčasnosti hrá za taliansky klub Juventus FC.

Pri tejto príležitosti vám prinášame niekoľko zaujímavostí, o ktorých ste doteraz možno nevedeli.

Plačko

Keď bol malý, dostal prezývku „plačko“. Tvrdohlavý chlapček sa rozplakal vždy, keď nedostal to, čo chcel.

O pár rokov neskôr si od kamarátov vyslúžil inú prezývku  -  „malá včielka“. Vďačil za ňu ohromnej rýchlosti, akou dokázal bežať pri futbale.

Od problémového dieťaťa k športovcovi

Ako štrnásťročný bol medzi deťmi pomerne populárny. Sláva mu zrejme stúpla do hlavy natoľko, že do jedného zo svojich učiteľov hodil stoličku. To malo za následok jeho vylúčenie zo školy. Vtedy však šťastie stálo na jeho strane. Matka mu namiesto vyrábania problémov odporučila zamerať sa na futbal. Ako sa ukázalo, bolo to osudové rozhodnutie.

Srdcové ochorenie

V pätnástich rokoch mu lekári diagnostikovali tzv. "pretekárske srdce." Znamená to, že jeho srdce bilo rýchlejšie než by malo. To pre športovca predstavuje veľké nebezpečenstvo, keďže jeho tep býva rýchlejší než je obvyklé. Tento stav mohol byť dôvodom, aby mladý Ronaldo zavesil futbal na klinec. Našťastie, laserová operácia srdca, ktorú podstúpil, bola úspešná a talentovaný mladík sa po zotavení mohol vrátiť na ihrisko.

Vlastná módna značka

Cristiano Ronaldo je majiteľom dresu s číslom 7. Svoje číslo si obľúbil natoľko, že sa rozhodol vytvoriť si vlastnú módnu značku s názvom CR7, ktorá vyrába topánky, spodnú bielizeň a parfumy.

Bez tetovania

Súčasné športové hviezdy si často nechávajú skrášľovať telá tetovaním. Ronaldo je výnimkou, nemá ani jedno jediné a ani žiadne neplánuje. Pravdepodobne to súvisí s tým, že je pravidelným darcom krvi. Podľa pokynov Červeného kríža by človek nemal darovať krv najmenej štyri mesiace po tom, ako sa nechá tetovať. Zviditeľnil sa tiež tým, že daroval svoju kostnú dreň synovi spoluhráča Carlosa Martinsa a nezištne mu tak pomohol v boji s leukémiou.

Rekordman

Cristiano pokoril toľko rekordov, že by sme ich len ťažko zrátali. Jedným z nich je, že napriek svojmu veku zostáva naďalej najlepšie plateným futbalistom sveta. Keď v roku 2003 podpísal zmluvu s Manchester United, zinkasoval 12 miliónov libier. Po prestupe do Real Madrid dostával 365 000 libier týždenne. V súčasnosti hráč Juventusu Turín zarába 31 miliónov eur za sezónu, čo je od roku 2019 trikrát viac, ako ktorýkoľvek iný hráč v Sérii A. 

Charita

Svetoznámy futbalista sa venuje i charite. V minulosti financoval školy v Gaze, ktoré navštevovali detí z najchudobnejších rodín. V decembri 2012 sa stal členom nadácie pre zdravie, FIFA 11. Jej cieľom je zvyšovať povedomie medzi deťmi o závažných ochoreniach akými sú HIV, malária, drogová závislosť a iné.

Vlastné múzeum

V meste Funchal na Madeire, odkiaľ Ronaldo pochádza, otvorili múzeum, nazvané CR7. Je venované životu a predovšetkým športovej kariére slávneho rodáka. Nájdete tu vzácne fotografie, trofeje a ocenenia, ktoré v priebehu svojho života (doteraz) získal.

Záhady ohľadom narodenia jeho detí

Narodenie jeho prvých troch detí ostáva zahalené rúškom tajomstva. V roku 2010 sa Cristiano Ronaldo stal prvýkrát otcom. Jeho syn, Cristian Jr., sa narodil v USA neznámej žene, ktorej údajne za donosenie dieťaťa zaplatil. Syna vychovával spolu so svojou matkou Dolores v Madride, kde v tom čase pôsobil.

V roku 2017 sa stal otcom dvojčiat, ktoré tiež donosila náhradná matka. V novembri toho istého roku sa spolu s priateľkou Georginou Rodriguez tešili z prvého spoločného dieťatka, dcéry Alany. Všetky štyri Cristianove deti vychovávajú spoločne.

Ďalšie zaujímavosti:

1. Ronaldo získal meno po americkom prezidentovi Ronaldovi Reaganovi, ktorý patril medzi obľúbených hercov jeho otca predtým, než bol zvolený za prezidenta.

2. Stal sa vôbec prvým portugalským hráčom, ktorý prestúpil do klubu Manchester United.

3. Ronaldov otec zomrel na komplikácie spôsobené alkoholizmom, preto Ronaldo nepije alkohol.

4. Svoju tvár prepožičal reklame na rôzne produkty, akými sú Coca-Cola, Armani, Nike, Konami, Motorolla, KFC, Jacob & Co., Fly Emirates, Castrol, Herbalife a nespočetné množstvo ďalších.

5. Má doživotnú zmluvu s Niké, ktorá mu vynesie 1 miliardu dolárov. Je to jedna z najlukratívnejších sponzorských dohôd na svete, uzatvorená so športovou hviezdou.

6. Vlastní 19 luxusných športových automobilov v hodnote takmer 19 miliónov dolárov. Najlacnejšie auto v jeho vozovom parku je Mercedes-Benz C220 CDI, najdrahšie Bugatti Veyron.

7. Má vlastnú mobilnú hru s názvom Head’s Up!, ktorej hlavnou postavou je sám animovaný Ronaldo.