Šéf vás vôbec nepočúva? Poraďte si s ním vďaka týmto trikom

Šéf vás vôbec nepočúva? Poraďte si s ním vďaka týmto trikom

10.09.2021 | Autoritatívny šéf | Iveta Hricková

Vychádzať s autoritatívnym šéfom, ktorý nemieni počúvať vaše názory, býva občas veľmi náročné. Zamestnanec stratí motiváciu zlepšovať sa a nenachádza ani nápady, ktoré by boli prospešné pre firmu.

Pre ambicióznych ľudí to býva veľká prekážka v kariére, kvôli ktorej neraz zvažujú odchod zo zamestnania.

Ako komunikuje s ostatnými kolegami?

Najprv musíte preskúmať, či sa váš nadriadený správa rovnako voči všetkým zamestnancom. Problémy s komunikáciou môže mať iba s jedným konkrétnym typom ľudí. Napríklad, nemusí mať rád niekoho, kto ho ohrozuje ako konkurencia. Alebo si neverí v rozhovore iba so ženami, prípadne s mužmi, preto zaujme obrannú pozíciu. Sledujte tiež, ako si iní vedia získať jeho pozornosť. Možno stačí povedať určitú frázu alebo si s ním vytvoriť kamarátskejší vzťah, ktorý vylepší aj vašu pozíciu.

Čo urobíte so zistenými informáciami?

Úspešní ľudia vám povedia, že si pri budovaní kariéry museli nájsť nejakú dostupnú cestičku, cez ktorú sa prepracovali vyššie. Pre vás budú (môžu byť) týmto chodníkom všetky zistené informácie. Ak sa dozviete, ako sa čo najlepšie komunikuje so šéfom, zvoľte totožnú stratégiu. Použite iný tón, nájdite si spoločnú zábavu alebo sa správajte skromnejšie, aby vás šéf viac akceptoval. Jednajte rovnako, alebo aspoň podobne ako vaši kolegovia, ktorých si vypočuje ochotnejšie.

Ujasnite si myšlienky a hovorte vecne

Dávajte si pozor na spôsob sebaprezentácie. Uvedomte si, že nadriadení často nemajú dostatok voľného času. Preto ich nemôžete zaťažovať dlhým predslovom, pričom kým sa dostanete k pointe, musia odísť preč. Vopred si pripravte, čo mu budete hovoriť. Rozprávajte vecne, jasným a pevným hlasom. Nepôsobte ustráchane a nezajakávajte sa. Vyhnite sa monotónnej reči, nech nepôsobíte nudne. Pozornosť si získate aj dvoma či troma otázkami. Vtiahnete ho tak do deja a bude vás konečne počúvať.

Kedy by ste mali radšej zmeniť zamestnanie?

Samozrejme, nie vždy musí vaša snaha komunikovať s nadriadeným vyjsť. Niekedy môže stáť na čele firmy človek, ktorý chce presadzovať iba vlastné názory. Vtedy je na vašom zvážení, ako veľmi túžite zapracovať na svojej kariére v takom prostredí. Pokiaľ vám postačí stabilná pozícia s dobrým platom a nemáte veľké ambície, ľahšie sa s tým zmierite. No ak by ste chceli neustále napredovať a posúvať sa po kariérnom rebríčku, radšej zvážte výpoveď. Aj keby ste mali čakať na novú pozíciu dva, tri mesiace či dlhšie, nájdete si presne takú, aká vám vyhovuje. Nenechajte sa takýmto človekom obrať o ilúzie, potenciál a choďte za svojimi snami.