Boli ste už v Slovenskej filharmónii? Prezradíme vám, čím je taká výnimočná!
02.02.2022 | Slovenská filharmónia | Milan Cigánik
Ak patríte k milovníkom klasickej hudby, pravdepodobne ste už navštívili Slovenskú filharmóniu - prvý slovenský symfonický orchester, sídliaci v našom hlavnom meste.
Vybrali sme pre vás niekoľko faktov a zaujímavostí, o ktorých ste (možno) doteraz netušili.
Zoskupenie troch umeleckých telies
Slovenská filharmónia vznikla v roku 1949. Od päťdesiatych rokov 20. storočia sídli v historickej budove bratislavskej Reduty. Jej súčasťou sú tri hlavné organizačné zložky – Veľký symfonický orchester, Slovenský filharmonický zbor a Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala.
Pri zrode Slovenskej filharmónie stáli dve významné osobnosti medzinárodného hudobného života, Václav Talich a Ľudovít Rajter. Václav Talich zastával funkciu šéfdirigenta od jej založenia do roku 1952 a Ľudovít Rajter pokračoval v jeho diele ako umelecký šéf až do roku 1961. Naše najznámejšie hudobné teleso sa pravidelne objavuje na rôznych významných európskych hudobných podujatiach. Počas svojej existencie vystupovalo napríklad v Japonsku, Južnej Kórei, Turecku, na Cypre i v USA. Okrem toho sa môže pochváliť množstvom hudobných diel, nahrávaných pre rozhlas, televíziu či renomované hudobné vydavateľstvá.
Tieto koncerty na február pripravujú
Milovníci vážnej hudby sa môžu tešiť na najbližšie vystúpenia, ktoré sa uskutočnia už 3. a 4. februára v koncertnej sieni Slovenskej filharmónie. Zaujímavý hudobný večer zaháji Šostakovičova slávnostná predohra, zaznie i Prokofievov tretí klavírny koncert a večer zakončí Čajkovského prvá symfónia. Veľký symfonický orchester vystúpi pod taktovkou svetoznámeho dirigenta Jiřího Rožeňa, sólo na klavíri odohrá mladý klavírny virtuóz, držiteľ množstva medzinárodných hudobných ocenení Leo de María.
Záznam z koncertu môžete sledovať na webovej stránke Slovenskej filharmónie stream.filharmonia.sk. Táto digitálna koncertná sieň vznikla v roku 2008 a okrem spomínaného vystúpenia v nej nájdete aj iné záznamy koncertov, rozdelené do jednotlivých sekcií, a to podľa cieľových skupín, pre ktoré sú určené.
Novoročný koncert inšpiráciou z Rakúska
Tradičným novoročným koncertom Viedenskej filharmónie, a taktiež sériou letných nočných koncertov z prostredia zámku Schőnbrunn, sa inšpirovali i naši slovenskí hudobníci a 2. januára odohrali novoročný koncert, ktorý bol z dôvodu protipandemických opatrení vysielaný online.
Koncerty vážnej hudby, organizované v rakúskom hlavnom meste, patria k veľkolepým kultúrnym podujatiam. Sú dokonale pripravené a prepracované, čo už stabilne oceňujú nielen milovníci klasickej hudby, ale i náhodní poslucháči.
Prvenstvo budovy Reduty
Budova bratislavskej Reduty stojí na mieste, kde bola kedysi, na príkaz panovníčky Márie Terézie, postavená tereziánska sýpka. Podoba súčasnej budovy vychádza z neobarokového štýlu s prvkami rokoka a secesie. Hoci ju začali stavať už v roku 1913, dokončená bola až po prvej svetovej vojne. Výzdobu fasády a interiéru majú na svedomí poprední slovenskí i zahraniční majstri. Prvenstvo patrí Redute v tom, že išlo o prvú bratislavskú stavbu, v ktorej boli použité moderné železobetónové konštrukcie.
Priestory Reduty sa určitý čas prenajímali rôznym inštitúciám, sídlilo tu jedno z prvých bratislavských kín či dokonca stravovacie zariadenie. V období fašiangov sa tu usporadúvali veľkolepé reprezentačné plesy. Tie sa stali tradíciou, v ktorej sa pokračuje dodnes.
Trend v prepojení orchestra so súčasnou hudbou
Niektorí interpreti moderných hudobných žánrov prejavujú v ostatnom období zvýšený záujem o spoluprácu s klasickými hudobnými telesami, čím vznikajú originálne umelecké spojenia. Na Slovensku medzi takýchto umelcov patril spevák Miroslav Žbirka, ktorý so symfonickým orchestrom odohral niekoľko úspešných koncertov. Pred dvoma rokmi oslovil hudobníkov najvýznamnejších slovenských orchestrov aj populárny raper Rytmus, aby odohrali spoločný koncert. Podobné projekty pripravili i ďalší slovenskí interpreti, za všetkých spomeňme skupinu Inekafe či speváka Adama Ďuricu.
Zdroj foto: Facebook Slovenskej Filharmónie