Deti si ju zamilujú! Spoznajte Košický kraj prostredníctvom rozprávkovej krajiny Haravara

Deti si ju zamilujú! Spoznajte Košický kraj prostredníctvom rozprávkovej krajiny Haravara

01.08.2021 | Rozprávková krajina Haravara | Iveta Hricková

Zážitky sú tým najkrajším darčekom, aký môžete dať deťom. Veď spomienky na hračky a iné materiálne veci časom vyblednú. Nikdy však nezabudnú na chvíle, ktoré ste spolu strávili napríklad počas výletov.

Košický kraj prišiel s novinkou, ktorá vám výrazne uľahčí plánovanie dovoleniek s vašimi drobcami.

Krajina plná hier

Na rodiny s deťmi totiž na východe Slovenska čaká veľké prekvapenie. Haravara je krajina plná hier a dobrodružstiev, prostredníctvom ktorých spoznáte najzaujímavejšie atrakcie a miesta v Košickom kraji. Vašimi sprievodcami budú duch Kaško, dievčatko Majka i chlapec Max. Vstupnou bránou do sveta rozprávok a bájnych miest je webová stránka www.haravara.sk . Pomocou nej si naplánujete program počas celej dovolenky a spolu s deťmi vyberiete tie najpútavejšie lokality. Všetky zaujímavosti sú rozdelené do troch kategórií – tipy na výlety, atrakcie a detské zóny. Vašu cestu do tohto regiónu si môžete prispôsobiť aj podľa harmonogramu rodinných podujatí, ktoré na vás čakajú počas celého roka.

Program aj počas zlého počasia

S Košickým krajom sa nebudete nudiť ani v prípade zlého počasia, prípadne ak chcete zabaviť deti ešte doma. Na portáli nájdete množstvo alternatív na vyplnenie voľného času. S trojicou hlavných hrdinov sa prostredníctvom pútavých príbehov vyberiete na ich dobrodružstvá. Rodičia môžu deťom vytlačiť špeciálne omaľovánky, vyplniť spolu kvíz o rôznych miestach na východe Slovenska alebo si celá rodina zahrať pexeso. Hry s Kaškom sa následne prenesú do reality. Deti sa vo vybraných atrakciách pustia do pátračky po tomto zábavnom duchovi. Za odmenu dostanú nášivky, ktoré si pridajú do zbierky.

Inšpirácia od Dobšinského

Názov projektu Haravara vznikol pri čítaní diel najväčšieho slovenského rozprávkara Pavla Dobšinského. V jeho knihách sa takýmto slovom popisoval radostný krik detí, príznačný aj pre obľúbené atrakcie, v ktorých si užijú veľa zábavy. „Na rozprávkach Pavla Dobšinského sme vyrástli takmer všetci. Vďaka jeho tvorbe sme mohli rozvíjať našu fantáziu. Rovnako to bude aj pri rozprávkach z krajiny Haravara. Na rozdiel od vymyslených príbehov sú rozprávky z Haravary postavené na faktoch, vďaka čomu môžu rodiny s deťmi navštíviť a spoznať zaujímavé miesta v našom kraji,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Rodičia tak ľahšie upútajú pozornosť detí a dovolenka na východe našej krajiny bude pre nich skvelým zážitkom.

O projekte Haravara nám čosi viac porozprávala aj riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus, JUDr. Lenka Vargová Jurková.

Ako vznikol nápad na projekt Haravara? Predstavte nám, akým spôsobom chcete uľahčiť plánovanie a motivovať na cestovanie rodiny s deťmi?

Rodiny s deťmi sú pre cestovný ruch silná a zaujímavá cieľová skupina. Ešte viac azda v týchto časoch, keď rodičia pre rôzne reštrikcie zvažujú cestovanie na území Slovenska. Z dát a našich dlhodobých pozorovaní preferencií obyvateľov i návštevníkov nášho kraja vyplýva, že takáto, rodinne ladená celistvá turistická ponuka, tu jednoznačne chýbala. Cieľom konceptu podpory rodinného turizmu je ponúknuť rodinám s deťmi námety na cestovanie a spoznávanie kraja, a týmto spôsobom podporiť domáci cestovný ruch.

Aby bola rozprávková krajina Haravara deťom a ich rodičom čo najdostupnejšia, môžu ju začať spoznávať na www.haravara.sk, kde nájdu ponuku atrakcií, tipy na výlety či detské podujatia, ale tiež rozprávky a edukačné hry.

Stretnú deti Kaška, Majku a Maxa aj naživo?

V skutočnom svete sa s hlavnými hrdinami môžu deti stretnúť na rôznych podujatiach, alebo si zasúťažiť o interaktívnu tabuľu pre svoju triedu či rodinný výlet.

Súčasťou nového projektu sú kreatívne maľby s obľúbenými rozprávkovými postavičkami. Kto je ich autorom?

Pri hľadaní celej koncepcie, dramaturgie i názvu sme sa obrátili na známeho scenáristu, dramaturga a režiséra známej košickej divadelnej skupiny Romana Sorgera. Naším zadaním bolo vytvoriť príbeh, ktorý by vystihol potenciál Košického kraja a vlial mu rozprávkovú podobu. Takto vznikla nielen krajina Haravara, ale aj jej hlavní hrdinovia – duch Kaško a jeho kamaráti Max a Majka.

Autorom ilustrácií je skúsený ilustrátor Marek Rakučák, ktorého sme si vybrali vo verejnej súťaži.

Veľmi správne poznamenávate, že ide o maľby – sú to naozaj umelecké a pritom nadčasové diela, ktoré sú nesmierne atraktívne pre detského diváka. Marek pracoval na ilustráciách niekoľko mesiacov. Na projekte stále spolupracujeme, preto môžeme fanúšikov krajiny Haravara ubezpečiť, že pribudnú i ďalšie nové ilustrácie.

Rozmiestnili ste maľby od Mareka Rakučáka tiež po pamiatkach, ktoré odporúčate pre rodiny s deťmi?

Takto ďaleko zatiaľ s projektom nie sme, no radi by sme ilustrácie nejakým spôsobom dostali aj priamo do kraja. Na miesta z príbehov odkazuje aj mapka krajiny Haravara, ktorú deti nájdu v Haravarníku – v skladacej brožúrke, ktorá okrem mapky obsahuje všetky dôležité informácie o krajine Haravara. S mapkou môžu deti následne cestovať a na vlastné oči vidieť miesta z príbehov v ich reálnej podobe.

Ďalšou zaujímavosťou je hra Pátračka. Na akom princípe funguje? 

Pátračka po Kaškovi, alebo skôr Pátračka po kúskoch z krajiny Haravara, ktoré Kaško ukryl v rôznych inštitúciách, funguje veľmi jednoducho. Na webovej stránke www.haravara.sk v sekcii pátračka nájdu návštevníci odkazy na všetky inštitúcie, v ktorých môžu získať zberateľské nášivky. Ich získanie je podmienené vyslovením hesla „HARAVARA“ pri kúpe lístka. Celá kolekcia obsahuje 9 nášiviek. Jedna z nich je umiestnená už v spomínanom Haravarníku a zvyšných 8 je roztrúsených po kraji. Každá z nich je samostatne balená, preto návštevník netuší, akú na danom mieste dostane a núti ho to pokračovať a hľadať ďalej. Motívy na nášivkách nie sú viazané na dané miesto či inštitúciu.

Pripravili ste pre najúspešnejších pátračov nejaké prekvapenie?

Ten pátrač, ktorému sa podarí vyzbierať celú kolekciu deviatich nášiviek, získa v našom regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach malý darček zo sveta Haravara.

Ktoré atrakcie v Košickom kraji sú pre deti, z vášho pohľadu, najzaujímavejšie?

Každé dieťa je iné a s odlišnými záujmami. Sú však miesta, ktoré by mohli osloviť ako malých milovníkov prírody a zvierat, tak i histórie či technických pamiatok, ale rovnako turistiky a iných športov. Spomenúť môžem Herliansky gejzír - ten je krásnou ukážkou sily prírody a za podobným by ste museli cestovať až do Nemecka či na Island. Odporúčam i novinku v našom kraji, a to včelí areál v Hrabušiciach, kde si včielky žijú vlastným životom. Do tretice by som spomenula Hrad nad obcou Vinné, na ktorého obnove remeselníci pracujú v dobových kostýmoch a navyše spôsobmi, ktoré boli príznačné pre danú dobu. Objavíte tu povezdme funkčný stredoveký šliapací žeriav. Zaujímavou atrakciou je i banícky skanzen v Gelnici, kde deti uvidia, ako sa kedysi ťažila a spracovala ruda. Tí najodvážnejší môžu vstúpiť priamo do banskej štôlne Jozef a zahrať sa na skutočných baníkov.

Autorom fotografií je Marek Rakučák