Podnikateľka Marianna Petrincová: "Syna nikdy neodmietnem, uprednostním ho pred prácou."

Podnikateľka Marianna Petrincová: "Syna nikdy neodmietnem, uprednostním ho pred prácou."

28.01.2021 | Marianna Petrincová | Iveta Hricková

Marianna Petrincová patrí k úspešným slovenským návrhárkam. Zaoberá sa výrobou doplnkov z kože a kožušiny, ktoré sa vyznačujú kreatívnymi, elegantnými nápadmi a precíznym prevedením.

Svoju prácu zvláda popri starostlivosti o rodinu, no ako naznačila, má presne stanovené priority v tom, čo má v jej živote prednosť.

Dievčatá sa už od mala rady motajú okolo svojich mám a s úžasom sledujú svet módy a krásy, ktorý sa pred nimi otvára. Bol to aj pre vás míľnik, ktorý vám načrtol, akým smerom by ste sa chceli kariérne uberať?

Od mala som mamu skôr vnímala ako veľmi precíznu. Viedla ma k uprednostňovaniu kvality a praktickosti. Táto jej vlastnosť bola pre mňa v mladosti dosť obťažujúca, no myslím, že mi dnes pomáha.

Pamätáte si ešte na prvú kabelku či peňaženku, ktorá vás zaujala natoľko, že ste vedeli, že sa chcete venovať práve tejto tvorbe?

Nie, taká nebola. (smiech) Práve preto vznikla Marima.

Vaše produkty nenavrhujete iba z kože. Rozhodli ste sa ich kombinovať s kožušinou. Čo vás k tomu motivovalo?

Mojou zásadou je pracovať s kožušinou, ktorá je vedľajším produktom mäsopriemyslu. Králičia kožušina vo veľkých množstvách končí v odpade, čo je podľa mňa veľká škoda. Na pohľad je očarujúca a na dotyk taká jemná! Zákazníci ju neodmietajú a mňa teší, keď uprednostňujú tento prírodný materiál pred umelým.

Ako často prichádzate s novými kolekciami? Kde v rámci tvorby nachádzate najlepšiu inšpiráciu?

Výrobky dávam do predaja postupne po kúskoch. Inšpirácia je všade okolo mňa. Bude to znieť ako klišé, ale vidím ju v ľuďoch, kvetoch, stromoch alebo v kúsku hrdze, jednoducho všade. Nie je miesto, ktoré by vo mne neprebudilo nejaký podnet.

Tvoríte aj extravagantné kúsky? Baví vás takto sa vyblázniť alebo máte radšej eleganciu?

Ja osobne mám rada eleganciu, no občas sa potrebujem aj vyblázniť. Pochopiteľne ma teší, keď tomu zákazníčky s pochopením podľahnú. Príkladom je aj posledná kolekcia.

Plánujete pre budúcnosť rozšíriť svoju ponuku aj o nejaké iné zaujímavé kúsky, napríklad o kožené oblečenie?

Plánujem toho neskutočne veľa, avšak všetko má svoj čas.

Kedy ste sa rozhodli založiť svoju firmu a ponúknuť ľuďom výrobky vlastnej značky?

Rozhodla som sa v roku 2017, aj keď podmienky neboli vôbec ideálne. Ale už som dlhšie nemohla čakať a potrebovala som voľnosť v tvorení.

Kto všetko stojí za vašou firmou? Pracujete sama alebo máte viacero zamestnancov?

Za Marimou stojíme my traja: Ja, manžel a náš syn. Zamestnancov zatiaľ nemám, aj keď na tom pracujem.

Stretli ste sa počas budovania firmy s určitými nepríjemnosťami, ktoré vás oberali o chuť podnikať ďalej?

Tak určite, zažila som si toho dosť, a áno občas aj tej nechuti. Našťastie, život človeku neprináša len tých, ktorí ho podkopnú. A pokiaľ áno, kvôli tomu, aby sa posunul.

Ste nielen úspešnou podnikateľkou, ale i mamou malého syna. Ako sa vám darí skĺbiť prácu so starostlivosťou o rodinu?

Keď som začala podnikať, syn nastúpil do 1. ročníka základnej školy. Bolo to pre nás troch naozaj náročné obdobie, no zosynchronizovali sme sa. Občas sme taká talianska rodina a to sme v dome len traja. Veľkou zmenou je pre nás, okrem iného, aj dištančné vyučovanie, takže sa stávame typickou slovenskou rodinou.

Kedy po pôrode ste sa začali naplno venovať práci?

Keď mal syn 6 mesiacov, začala som pracovať naplno. So synom nám dosť pomáhali rodičia, ktorí si svoje vnúča užili až až.

Aké zásady sú podľa vás najdôležitejšie, aby nebola ochudobnená ani kariéra, ani vaši blízki?

Kľúčové pre mňa je, že pracujem doma. Teda, ako môj syn v škole povedal, maminka pracuje v pivnici. Akonáhle ma potrebuje a ja práve pracujem, nikdy ho neodmietnem a uprednostním ho pred prácou.

Chodieva váš syn s vami do práce? Baví ho váš svet kabeliek?

On moju prácu neberie ako prácu, ale že som doma. Baví ho to dovtedy, kým mi môže všetko poprekladať. Ale najviac zo všetkého ho baví asistovať pri fotení.

V čom to majú ženy - podnikateľky, náročnejšie oproti mužom?

Myslím, že je to subjektívne, vrátane toho, o akú oblasť podnikania ide. Nestretávam sa s tým, že by ma niekto nebral vážne, pretože som žena. Ale vo všeobecnosti to majú ženy ťažšie asi v tom, že sa venujú aj domácnosti a rodine, takže musia byť o to vytrvalejšie, alebo keď treba, i tvrdohlavejšie. Musia si ísť pevnejšie za svojím cieľom. Veľa záleží od toho, akého má žena partnera. S manželom sme išli do toho spolu s vedomím, že to bude občas cirkus. Ono to cirkus niekedy aj je, a to poriadny, no našťastie nás to vždy rýchlo prejde. 

Viac informácií o tvorbe Marianny Petrincovej nájdete na:

https://marima.sk

https://www.instagram.com/marima.sk/