Gabriela Giotto: "Ten najväčší úspech na mňa ešte len čaká."
04.04.2021 | Gabriela Giotto | Naďa Trenčanská
Módna dizajnérka Gabriela Giotto patrí nepochybne k talentom, ktoré na Slovensku nemajú konkurenciu. Jej tvorba sa okrem oblečenia zameriava aj na dizajnérske kúsky, akými sú poháre, vankúše, šatky či pánske vreckovky alebo kravaty.
Jej unikátne dezény, vzory a ornamenty dýchajú orientálnou farebnosťou, podčiarkujú senzualitu i ženskosť. Ako tvrdí, založením vlastnej dizajnovej značky Gabriela Giotto Fashion si splnila veľký sen. Odvtedy Slovensko úspešne reprezentuje na mnohých medzinárodných i svetových podujatiach. Na konte má aj módne prehliadky v Libanone, USA, Španielsku, Czech Fashion Week 2017/2018/2019/2020, Svetovú výstavu Expo Kazachstan 2017 a mnohé ďalšie.
My sme sa s módnou dizajnérkou, ktorú tunajší novinári prezývajú „Slovenský Versace“ rozprávali o všetkom, čo ju, ale rovnako aj jej tvorbu (s)formovalo do dnešnej podoby.
Vaša profesná minulosť a skúsenosti sú mimoriadne pestré. Čo vás vystihuje najviac? V akej pozícii sa cítite najkomfortnejšie? Ako módna dizajnérka, moderátorka, PR manažérka či podnikateľka?
Považujem sa za Divergenta (neviem, či poznáte ten film), čiže multidimenzionálnu bytosť, ktorá má v sebe hneď niekoľko rozmerov a nemožno ju zaradiť do žiadnej konkrétnej kategórie. Až keď som začala podnikať, zistila som, že nastal čas využiť všetky doposiaľ získané skúsenosti a zručnosti. Bolo pre mňa bežné zorganizovať si módnu prehliadku, odmoderovať ju i marketingovo odkomunikovať a ešte na nej byť módnym dizajnérom, ktorý prezentuje vlastnú, najnovšiu kolekciu. Samozrejme, v ideálnom prípade by som rada zostala už "len" kreatívcom, ktorý sa sústredí čisto na svoju tvorbu a na všetko ostatné mať tím ľudí. Snáď bude aj to. :-)
Luxusná módna kolekcia Woman to love značky Gabriela Giotto Fashion fotená na Ibize, Foto: Petr Zapletal
„Jedným z mojich teenedžerských snov bolo stať sa veľvyslankyňou.“
Vyštudovali ste históriu na FF UK, následne aj postgraduálne medzinárodné vzťahy a aproximácie práva na PF UK v Bratislave. Prečo ste si vybrali práve históriu a právo? Ako vás štúdium ovplyvnilo pri voľbe vašej profesie a smerovania?
Vraví sa, že jablko nepadá ďaleko od stromu, iba do vedľajšej izby :-) Výber môjho štúdijného odboru na FFUK bol určite ovplyvnený faktom, že otec vyštudoval históriu a geografiu, mamina zas filozofiu a sociológiu. Z každého som si tak zobrala niečo a vyštudovala odbor história-filozofia. Pamätám si, ako som sa mamine zdôverila pred záverečnými štátnicami, že sa cítim ako Sokrates. Že mám pocit, že nič neviem, a že by som po skončení štúdia potrebovala ešte nejakú špecializáciu. Keďže som milovala cestovať a jedným z mojich teenedžerských snov bolo stať sa veľvyslankyňou (odkedy v TV bežal seriál Manžel veľvyslankyne, vďaka ktorému som sa úplne našla v hlavnej predstaviteľke), prihlásila som sa na postgraduálne štúdium medzinárodných vzťahov a diplomacie na PF UK. V tom čase som mala za sebou už päť rokov pôsobenia v médiách, takže som bola človekom z praxe, ktorý spoluorganizoval a moderoval aj Prvý diplomatický ples nášho ÚMV AP. Aj vďaka tomu som bola vybraná na špeciálnu trojmesačnú stáž na našu ambasádu do Washingtonu, D.C., keďže pri príležitosti 10. výročia osláv Nežnej revolúcie bolo potrebné pomôcť nielen s organizáciou série kultúrnych podujatí, ale aj ich odkomunikovaním smerom k slovenským médiám. Bola to úžasná skúsenosť, ktorá mi zároveň poskytla reálnejší obraz o mojom kedysi vysnívanom pôsobení v oblasti diplomacie.
Istý čas ste pôsobili ako redaktorka. Prezraďte nám spomienky na vaše začiatky v tejto oblasti.
Keďže už od detstva som oboch rodičov vídavala bežne moderovať (mamina moderovala medzinárodné súťaže v spoločenských tancoch, ocino často otváral vernisáže výstav), bolo pre mňa najprirodzenejšou vecou na svete nastúpiť do miestneho Rádia Forte ako moderátorka a redaktorka. V tom čase som mala sedemnásť rokov. Autorsky som si pripravovala dve vlastné relácie: Svetobežník o cestovaní a Kaleidoskop o zaujímavostiach zo sveta. Neskôr som začala pôsobiť aj ako kultúrny spravodajca pre Slovenský rozhlas, pre sekciu Západoslovenského regionálneho vysielania. V praxi to znamenalo, že som navštívila pár vybraných kultúrnych podujatí v Trnave, urobila rozhovory s ich aktérmi a následne prišla odreportovať do štúdia podrobnosti. Všetko sa to dialo v čase môjho denného štúdia na FFUK v Bratislave, kvôli ktorému som bývala už v hlavnom meste. Keď som sa dozvedela o konkurze prvej súkromnej televízie Markíza, nezaváhala som a vyskúšala šťastie. Podarilo sa a ja som nastúpila ako redaktorka do Telerána. Mala som na starosť štvrtkové vydanie relácie. Bolo nás spolu päť redaktorov. Bolo to vzrušujúce, pretože do hry vstúpil nový obrazový rozmer. Splnila som si mnoho „snov“ v zmysle, že som si pozvala do štúdia veľa ľudí, ktorých som túžila stretnúť a spoznať osobne. Práca v médiách však bola pre mňa najrýchlejším spôsobom ako stratiť väčšinu ilúzií o živote a svete.
Gabriela Giotto vo vlastnom dizajn outfite, Foto: Alexandra Rymšinová
Na konte máte množstvo prestížnych podujatí - či už ako moderátorka alebo organizátorka. Ktoré z nich bolo najnáročnejšie?
Rada spomínam na množstvo krásnych vydarených akcií, ktoré som organizovala a moderovala v rámci svojho pôsobenia v Tatra banke, alebo náročnejšie tri veľké otvorenia nových kasín pre nadnárodnú spoločnosť Olympic Casino Slovakia (Carlton, Eurovea, Arkadia) či vyzdvihnutie siedmeho Boeing 737 NG lietadla v poradí najmodernejšej flotily SkyEurope v Seattle v USA. Na palube som bola s malou skupinkou desiatich vybraných novinárov a zástupcov cestovných kacelárií zo Slovenska. Ako hovorca a PR manažér SkyEurope som organizovala množstvo zahraničných press tripov pri otváraní nových letových destinácií. Unikátnym zážitkom bolo, keď som moderovala koncert skupiny Gipsy Kings v Bratislave. Nikdy však nezabudnem na prvú konferenciu NATO v Bratislave, kde som bola súčasťou prípravného tímu. Pre jedného účastníka - Američana, som pomohla vybaviť niečo nad rámec konferenčnej logistiky a on si to veľmi považoval. Po skončení konferencie trval na tom, že by sa mi chcel odvďačiť aspoň pozvaním na kávu. Medzitým som zistila, že šlo o vtedajšieho poradcu US prezidenta pre otázky bezpečnosti v strednej Európe. Na tej káve sme sa nevedeli dorozprávať, zostali sme v kamarátskom kontakte a dokonca mi napísal esej do dizertačnej práce. Keďže som písala na tému Závislosť politického a mediálneho systému v kontexte medzinárodných vzťahov, ako bonus som si vymyslela tri eseje od významných ľudí, ktorí pôsobia v danej oblasti.
Gabriela Giotto na svojej obľúbenej promenáde Eurovea, Foto: Alfréd Vajaji
„Veľmi rýchlo som pochopila, že dejiny hold nezačínajú nami.“
Vráťme sa trošku k vášmu podnikaniu. Ste úspešnou návrhárkou, podnikateľkou a majiteľkou značky Gabriela Giotto Fashion, čo je aj váš pseudonym. Bol pre vás inšpiráciou taliansky maliar a architekt Giotto di Bondone?
Po období, keď som napĺňala korporátne ciele, nadišiel čas, aby som si začala napĺňať tie svoje. Pri vymýšľaní názvu vlastnej dizajnovej značky som najprv vychádzala z toho, čo chcem svojou tvorbou povedať svetu. Čokoľvek som však zadala do Google, všetky tie názvy boli dávno obsadené. Veľmi rýchlo som pochopila, že dejiny hold nezačínajú nami. :-)
Po dvoch mesiacoch som takmer rezignovala, no práve vtedy, keď som „to pustila“, mi doslova priplávalo do mysle, že Gabriela Giotto. Hneď sa mi to zapáčilo. Pre mňa bolo meno Giotto di Bondone vždy synonymom nového originálneho videnia sveta, veď po ňom sa už v dejinách umenia maľovalo inak ako pred ním. On bol tým míľnikom, vizionárom, ktorý zmenil optiku. V sekunde som bola so svojím novým menom stotožnená. Začiatky sú vždy krásne aj náročné zároveň. Ako humanitne vzdelaný človek som sa rýchlo musela zorientovať v rôznych technológiách a ich limitoch, keďže som svoje akrylové obrazy potrebovala preniesť na rozličné materiály (látky, sklo, keramiku, atď.). Od vystavovania obrazov som sa chcela posunúť ďalej. Zatúžila som preniesť kúsok krásy a umenia na predmety, ktoré ľudia radi a denne používajú. Inými slovami, osloviť väčší počet ľudí, ako len minoritnú skupinu milovníkov umenia.
Originálne dizajn darčekové predmety značky Gabriela Giotto Fashion
O svojej práci hovoríte, že: "Vyšším zámerom mojej dizajn tvorby je prinášať vyššie vibrácie do života ľudí." Viete nám túto myšlienku viac priblížiť a vysvetliť?
Keď zbadáte niečo krásne a spontánne zareagujete spôsobom „jéééj“, v tej chvíli začínate vibrovať na vyššej frekvencii. Pozorovanie a vnímanie krásy vás automaticky ukotvuje v prítomnom okamihu, kde vaša energia začína prúdiť voľnejšie. Keď som bola na prednáške jedného úžasného, energetického terapeuta, zavolal si ma a cítil potrebu odkomunikovať mi pár vecí. Medzi iným mi povedal, že mám výnimočnú energiu a mala by som začať maľovať na šaty, že to bude mať na ľudí liečivé účinky. Priznám sa, že v tom čase mi to znelo ako čisté science fiction. Dnes je mi to už úplne prirodzené. Dozrela som a viem, že vysokofrekvenčné farby, ktoré milujem a s ktorými intuitívne pracujem, sú fantastickou energiou, no majú tiež silné terapeutické účinky. Je to už dávno vedecky dokázaný jav kolorterapie. Jednou z nespočetných spätných väzieb, že to naozaj funguje, je aj úprimné vyznanie našej rodinnej priateľky. Keď ma stretla, priznala sa mi, že keď je smutná sama doma (keďže je vdova a deti sú už z domu preč), veľmi jej vtedy pomôže a uľaví sa jej na duši, akonáhle ide na môj profil na Facebooku a pozerá pár minút na všetky tie pestrofarebné umelecké výtvory.
Luxusná módna kolekcia Woman to love značky Gabriela Giotto Fashion_fotené na Ibize, Foto: Petr Zapletal
„Milujem kvantovú fyziku a celkovo novú paradigmu vedy.“
Označujú vás aj za vizionársku dizajnérku s farebnou dušou. Ako toto pomenovanie vnímate vy? Aká ste v skutočnosti, čo vás teší, baví a napĺňa?
Je to veľmi výstižné pomenovanie, hoci pod nánosom akýchkoľvek „rolí a identít“ v tomto živote sa považujem za „bod pozornosti v nekonečnom Vedomí vesmíru/Boha“. Som absolútne kreatívna, umelecká duša, ktorá sa cíti byť obyvateľom vesmíru (či skôr Vesmír sám). Keď sa nám zdá vonkajší svet väčší než ten náš vnútorný, tak žijeme zrejme v klietke obmedzení. Jedna umelecká predajňa v Bratislave má na miesto svojho názvu hore vytesanú jednu úžasnú myšlienku: To nie my žijeme v priestore, ale priestor žije v nás, našich myšlienkach.
Keď niečo tvorím, už v procese tvorby vidím milión možných využití daného dizajnu. Následne sa teším na realizáciu tejto vízie. Pred prehliadkou väčšinou asi dva mesiace pred zaspávaním v mysli „defilujem“ a tvorím koncepciu kolekcie, vymýšľam choreografiu. Všetko tisíckrát najprv zažijem v mysli, kým sa to odohrá „reálne“ (hoci čo je vlastne reálne, že áno? V tomto prípade tým myslím fyzickú realitu vnímanú zmyslami). Milujem kvantovú fyziku a celkovo novú paradigmu vedy. Rada čítam knihy vedcov ako napríklad Joe Dispenza, Gregg Braden, Bruce Lipton a ďalších, reprezentujúcich nový pohľad na svet. Teší ma, že to, čo nám duchovní majstri tvrdia už tisícročia, dnes už konečne potvrdzuje aj veda. Vedeli ste, že vznikla i nová vedná disciplína s názvom kvantový mysticizmus? Takže to, že som vyštudovala aj filozofiu, v sebe nezapriem.
Gabriela Giotto s priateľkami po svojej módnej prehliadke v hoteli Tatra, Foto: Pavol Harum
Aký bol váš najsilnejší profesný zážitok či skúsenosť? Viete už teraz pomenovať váš najväčší životný úspech?
Jedným z najsilnejších zážitkov bolo stáť pred svojím dizajnom v nadrozmernej veľkosti 2x3m, ktorý bol súčasťou vonkajšej steny pavilónu SR na Expo 2017 v Kazachstane. K spolupráci ma oslovil hlavný architekt pavilónu Ing. Jozef Danák ako dizajnérku, ktorá tvorí energetizujúce umenie, keďže témou expa bola „energia budúcnosti“. Za dizajn sme vtedy v rámci svojej kategórie získali krásne 2. miesto. Zároveň som mala mini showroom vnútri pavilónu, kde som prezentovala ukážky tvorby. Veľmi si tiež vážim ocenenie mojich dizajn šiat a plaviek v Hollywoode na World Championship of Performing Arts. Vytvorila som ich na mieru slovenskej modelke Adriane Paškovej, ktorá nás/Slovensko na súťaži reprezentovala a získala s nimi tri medaile. Úžasnú módnu prehliadku v libanonskom Beirúte „tzv. Paríži východu“, fotenie kolekcie na Ibize či nádherné prehliadky v rámci Czech Fashion Weeku (štyri roky za sebou ako jediná návrhárka zo Slovenska) ani nemusím spomínať. Každopádne, ten najväčší profesionálny životný úspech ma určite ešte len čaká.
Gabriela Giotto pred svojím dizajnom na pavilóne SR počas Expo 2017 v Kazachstane
Tento rok mnohých zastavil v pripravovaných projektoch. Najviac to cítia tí, ktorí ku svojej práci potrebujú pódia, publikum. Ako je to vo vašom prípade? Je niečo zásadné, čo vám koronakríza vzala? Prezraďte nám, čo vám v práci i v súkromí chýba najviac.
Napriek všetkým obmedzeniam a zrušeniu väčšiny podujatí sa priam zázrakom podarilo producentovi Czech Fashion Week-u Jiřímu Morstadtovi v roku 2020 akciu zrealizovať. Bolo to prenádherné a po všetkých stránkach pozdvihol úroveň podujatia ešte na vyššiu úroveň. Je to pre mňa top fashion akcia v celej strednej Európe. Svoju novú kolekciu som nazvala TRINITY, pretože som chcela poukázať na dôležitosť morálnej integrity v našich životoch. To, čo myslíme, hovoríme a konáme by malo byť v súlade. V rámci prehliadkovej choreografie som danú myšlienku pretavila tak, že vždy na pódium vyšli tri modelky naraz, pričom mali buď každá rovnaký strih šiat, avšak s rozdielnym dizajnom, alebo rovnaký dizajn, ale rozdielne modely šiat. Kolekcia mala u publika veľký úspech a vo vzduchu bolo cítiť vďačnosť, že sa to vôbec podarilo. V tomto absurdnom období lockdownov som sa úplne pohrúžila do tvorby a za posledné obdobie vytvorila toľko nových dizajnov, že mám vystarané asi na päť rokov dopredu. :-) Začiatok roka bol pre našu rodinu viac než smutný, pretože nám nečakane a náhle zomrel ocinko. Táto celospoločenská situácia spôsobila, že jedna z mojich krajčírok začala robiť upratovačku a moja kamarátka jazzová speváčka sa zamestnala na pošte. Zredukoval sa nám okruh ľudí, ktorí sú prebudení a vnímajú celistvo architektúru celosvetových súvislostí.
Gabriela s milovaným otcom
Je niečo, čo momentálne pripravujete? Na čo sa môžu vaši priaznivci, fanúšikovia a zákazníčky tešiť?
Ako nezlomný optimista veselo pripravujem novú kolekciu. Veď som aj vytvorila nesmierne množstvo nových dizajnov. Zatiaľ len v mysli tvorím jednotlivé modely šiat, no už čoskoro idem pracovať na ich konkretizácií s grafičkou. Som presvedčená, že treba venovať pozornosť iba tomu, čo chceme vidieť v našich životoch. Bude to opäť energetizujúca pestrofarebná kolekcia šiat a rôznych doplnkov (šatky/čelenky, kabelky, plavky), ktorej cieľom je priniesť nové svetlo, a tak i potrebnú dávku vyšších vibrácií. Ak sa nám zdá, že sa do tohto sveta nehodíme, asi prišiel čas na to, aby sme vytvorili nový...
Originálne módne outfity značky Gabriela Giotto Fashion, Foto: Lucia Humer
Dizajnérku Gabrielu Giotto môžete sledovať aj TU.
Úvodná fotografia, Zdroj Foto: Alexandra Rymšinová
Ak vás rozhovor s touto talentovanou ženou zaujal, určite sledujte našu facebookovú stránku. Už čoskoro si budete môcť prečítať jeho pokračovanie, napríklad aj o prípravách na Czech Fashion Week 2021, dlhoročnej vízii vystavovať svoju orientálnu dizajn tvorbu v Dubaji, či jej vnímaní módy ako takej...
Gabriela Giotto je etablovanou módnou návrhárkou: