Ľudia na úteku si v novej informačnej brožúre nájdu všetky kľúčové informácie

Ľudia na úteku si v novej informačnej brožúre nájdu všetky kľúčové informácie

24.03.2022 | Brožúrka pre vojnových utečencov | Redakcia

Iniciatíva Kto pomôže Ukrajine vydala informačnú brožúru v ukrajinskom a anglickom jazyku, v ktorej prichádzajúci ľudia na úteku nájdu všetky informácie na jednom mieste.

Informačný materiál poputuje na hotspoty na dopravných uzloch, do táborov či na cudzinecké polície a miesta prvého kontaktu na hraniciach. Cez víkend iniciatíva rozdala prvých 5,760 kusov v Bratislave a Trnave, spolu v prvej várke vytlačia 40,000 kusov.

Ľudia, ktorí na Slovensku utekajú pred vojnou na Ukrajine, často nemajú základné informácie a nevedia sa zorientovať v spleti zdrojov, ktoré existujú v online aj offline priestore. „Aj nás ľudia neustále oslovujú s rôznymi otázkami, na ktoré nevedia nájsť odpoveď, pričom by im veľmi pomohlo, ak by všetko bolo na jednom mieste,“ tvrdí Jakub KratochvílKto pomôže Ukrajine, ktorý vznik brožúrky inicioval. Informačný materiál ľudí jednoduchým a prehľadným spôsobom prevedie všetkými základnými oblasťami, v ktorých sa potrebujú zorientovať – od transportu, cez ubytovanie, psychosociálnu pomoc, až po základné informácie o Slovensku a kroky, ktoré ich najbližšie čakajú.

Informácie v brožúre sú dostupné v dvoch jazykoch – z jednej strany v ukrajinskom a z druhej v anglickom jazyku. Rozmer brožúrky pripomína veľkosť pasu, aby sa ľuďom zmestil do vrecka. Dizajn aj zloženie brožúrky boli úmyselne vytvorené tak, aby sa v nej ľudia čo najľahšie orientovali. „Keď človek príde, prekročí hranicu a vydýchne si, že už je asi v bezpečnej krajine, väčšinou nie je v stave začať cez telefón vyhľadávať potrebné informácie. Ak ale dostane do ruky brožúrku, ktorá ho navedie na tie správne miesta, uľahčí mu to situáciu,“ opisuje Jakub Kratochvíl.

Brožúrka by mala byť dostupná na kľúčových miestach

Na webovej stránke helpukraine.sk ľudia nájdu informácie k všetkým oblastiam z brožúrky kompletné a pravidelne aktualizované v oboch jazykoch. „Situácia sa neustále mení a my už teraz vieme o pár informáciách, ktoré sa zmenili v čase, kedy naša brožúra už bola v tlači. Preto je ale množstvo textu v brožúrke minimálne a pri každej téme je QR kód, ktorý možno naskenovať, alebo aj priamo webová adresa, kde ľudia nájdu aktuálne a kompletné informácie,“ vysvetľuje Jakub Kratochvíl.

Slovenskú variantu zatiaľ iniciatíva nepripravuje, no na webovej stránke ktopomozeukrajine.sk bude postupne pridávať všetky podstatné informácie aj v slovenčine. „Vieme, že mnohí ľudia, ktorí pomáhajú prichádzajúcim Ukrajincov, tiež potrebujú tieto informácie poznať. Myslíme preto aj na nich,“ hovorí Jakub Kratochvíl.

Iniciatíva v prvom kole vytlačí 40,000 kusov, ktoré poputujú na miesta, kde je vysoká koncentrácia prichádzajúcich Ukrajincov a Ukrajiniek. Prvú časť v počte 5,760 kusov už cez víkend rozdali na cudzineckých políciách v Trnave a Bratislave, na hlavnej stanici v Bratislave a na ďalších miestach. Ďalšie výtlačky chce iniciatíva distribuovať po celom Slovensku, vrátane hraníc, cez ktoré ľudia prichádzajú.

Ľudia môžu stále pomáhať viacerými spôsobmi

Iniciatíva koncom týždňa otvorila aj nové zberné miesto, kam môžu ľudia nosiť materiálnu pomoc. V bratislavskom Aupark Shopping Center sa na 1. poschodí nad potravinami Kraj vytvorili priestor, kde dobrovoľníci prijímajú a triedia materiálnu pomoc. Časť pomoci sa ďalej distribuuje po celom Slovensku, na miesta, kde je potrebná, ale aj priamo na Ukrajinu.

Materiálnu pomoc môžu ľudia nosiť počas otváracích hodín Auparku, podľa zoznamu potrebných vecí, ktorý nájdu TU. Iniciatíva všetkých prosí, aby si vopred pozreli zoznam potrebnej materiálnej pomoci, a ľuďom z Ukrajiny sa tak ďalej distribuovalo to, čo je skutočne potrebné.

Ľudia, ktorí chcú pomôcť, môžu tiež stále prispieť aj finančne cez výzvu #KtoPomozeUkrajine. Pomôcť môžu aj firmy, ktoré majú rôzne možnosti – od dobrovoľníkov, cez materiálne kapacity až po finančnú pomoc. Svoju ponuku pomoci môžu firmy a organizácie registrovať TU.

O iniciatíve Kto pomôže Ukrajine

...táto online platforma zastrešuje rôzne formy pomoci občanom Ukrajiny, ktorí sú nútení opustiť svoj domov kvôli ozbrojenému konfliktu a prichádzajú na Slovensko. V súčasnej etape kladie dôraz na pomoc so zabezpečením ubytovania na Slovensku, psychologickú, sociálnu i finančnú podporu. Táto platforma spája ľudí, ktorí chcú akýmkoľvek spôsobom pomôcť ľuďom, ktorí túto pomoc potrebujú. Každý z nás predsa môže prispieť spôsobom, akým vie, môže a vládze. Niekto darom či ubytovaním, iní financiami, svojou odbornosťou alebo časom v podobe dobrovoľníckej aktivity.