Zázrak v našich záhradách, o ktorého účinkoch mnohí ani len netušia. Máte radi egreše?

Zázrak v našich záhradách, o ktorého účinkoch mnohí ani len netušia. Máte radi egreše?

26.06.2022 | Zdravé egreše | Redakcia

Kedy ste si naposledy kúpili v obchode egreše? S výnimkou domáceho pestovania po nich siahame len zriedka, čím svoje telo ochudobňujeme o množstvo účinných látok.

Zaujímavé je, že v minulosti boli egreše považované za bezvýznamný divoký ker a až o čosi neskôr ho ľudia „povýšili“ na ozdobný krík pestovaný v živých plotoch. Spája sa s ním dokonca i niekoľko povier, napríklad jeho vetvičky zapichnuté vo dverách alebo rámoch okien mali chrániť obydlie pred nešťastím a smrteľnými chorobami. Predpokladá sa, že po presadení stromčekových egrešov na úrodnejšiu pôdu začali plodiť sladšie ovocie, čo znamenalo zelenú pre ďalšie šľachtenie za účelom konzumácie. Ešte pred pár rokmi nechýbali stromčekové egreše vo väčšine slovenských záhrad. Dnes je tomu, žiaľ, inak.

Vitamínová bomba

Tak ako väčšina ovocia, aj egreše sú nabité vlákninou, a to z nich robí ideálneho pomocníka proti zápche. Pochutiť si na nich môžu i malé deti od jedného roka, ktorým s nepríjemnými tráviacimi ťažkosťami pomôžu tiež. Skončiť „len“ pri vláknine ale rozhodne nemienime. Veď egreše sa môžu pochváliť vysokým podielom antioxidantu - vitamínu C, obsiahnutý vitamín B je dôležitý pre správny metabolizmus a fungovanie celého organizmu, pektín vám zas pomôže znížiť hladinu škodlivého cholesterolu. Na egreše nezabúdajte ani v prípade, ak vás trápi nedostatok železa, prípadne potrebujete doplniť hladinu horčíka, vápnika alebo draslíka. Nízky počet kalórií, ale naopak vysoká schopnosť zasýtiť, robí z egrešov ideálneho spoločníka pri redukciách váhy. Napriek sladučkej chuti majú pomerne malé množstvo cukru, a to menej ako 10%. Pravidelná konzumácia egrešov pomáha znižovať množstvo kyseliny močovej, preto bývajú tieto malé bobuľky odborníkmi odporúčané ako prirodzený prostriedok boja proti problémom s artrózou.

Pozitív je ešte viac

Zoznam pozitívnych účinkov egrešov je samozrejme ešte väčší. Možno vás prekvapí, že majú taktiež:

  • prečisťujúce a žlčopudné účinky,
  • pomáhajú riešiť pľúcne ťažkosti a zápal tráviaceho traktu,
  • poradia si so zápalmi ústnej dutiny, krku a močového traktu,
  • egreše je vhodné konzumovať aj v prípade, že vás trápia kožné choroby.

Vďaka egrešom aj opekniete

Egreše nie sú iba dôležitou súčasťou zdravého jedálnička, no nemali by chýbať ani v „kozmetickej“ výbave. Z dužiny egrešov si predsa ľahko vyrobíte hydratačnú pleťovú masku, ktorá vašu pleť rozjasní a prirodzene vyhladí. Stačí si ňou iba potrieť tvár a nechať ju pár minút na pokožke pôsobiť.