Počas jednej medzinárodnej letnej školy sa nám spolu so študentami podarilo nájsť na ploche opusteného smetiska v tureckom meste Iznik prejavy základov trojloďovej ranokresťanskej baziliky.
Gabriela Slivová je mimoriadne šikovnou a talentovanou členkou Mensy. Pred rokmi ju prilákal svet kartografie a tvorenie máp, ktoré ešte v minulosti kreslila ručne pierkom.
Na aký film zájsť v máji do kina? Predsa na novú česko-slovenskú komédiu, ktorá drží (neoficiálny) rekord v počte producentských potomkov narodených počas nakrúcania!
Kamenárske remeslo existuje na svete od nepamäti, a že je to nielen remeslo, ale aj umenie, nás presviedčajú historické skvosty. Tie nachádzame po celom svete, pričom dodnes nás uchvacujú svojou dokonalosťou.
Mnoho ľudí stále považuje videohry za stratu času či vyslovene niečo zlovestné a nevhodné pre deti. V skutočnosti rôzne štúdie potvrdzujú, že opak je pravdou.
V rebríčkoch najbohatších ľudí nájdete mnoho takých, ktorí za obrovský majetok vďačia svojim rodičom či predkom. Je ale veľký rozdiel, pokiaľ ste si milióny na konte zarobili bez pomoci.
Aj v roku 2022 si už o pár hodín posunieme ručičky hodiniek o jednu hodinu dopredu a svoj životný rytmus na sedem mesiacov prispôsobíme letnému času.
Obyvatelia mesta Arouca dúfajú, že nová senzácia pomôže oživiť ich región, ktorého ekonomika bola výrazne zasiahnutá pandémiou.
Nedávno sme vám na našich stránkach priniesli informáciu o tom, že onedlho otvorí svoje brány Bratislavská poliklinika na Bezručovej ulici.
Na území Slovenska nájdeme unikátne mosty, ktoré svojím vzhľadom pútajú našu pozornosť. Mnohé z nich práve vďaka ich fotogenickosti vyhľadávajú turisti, v snahe vyhotoviť tie najlepšie snímky.
S oslavou nového roka prichádzajú i novoročné predsavzatia. Niektorí si ich dávajú každý rok, iní to radšej ani neskúšajú, pretože sa chcú vyhnúť nátlaku.
Zara Rutherford sa stala najmladšou pilotkou, ktorá obletela svet. Pred odletom dokončila skúšky z matematiky, ekonomiky i fyziky.
Múzeá sa čoraz väčšmi prispôsobujú novým trendom i výzvam, ktoré so sebou prináša súčasná doba.
„Príroda pod vodou v zime stíchne, väčšina rýb, zapadaných listami z okolitých stromov, spí. Voda je priezračná, dohľadnosť sa neskutočne zlepší.“
Štvrtý január patrí Dňu Braillovho písma. Jeho vynájdenie znamenalo obrovskú revolúciu v oblasti vzdelania nevidiacich.
Žijeme v elektronickej dobe. Podmanila si verejný priestor, vrátane médií, a len ťažko by sme si bez nej dokázali predstaviť každodenné fungovanie.
Ak nemáte nadanie na cudzie jazyky a potrebujete sa občas dohovoriť v cudzej reči, vyskúšajte inteligentné zariadenie Vasco M3.
Tak ako minulý rok, i teraz budete môcť nazrieť do sviatočných domácností inšpiratívnych Slovákov.
Prezentácia na sociálnych sieťach je pre firmy veľmi dôležitá. Väčšina z nich zamestnáva človeka a niekedy dokonca celé oddelenia, ktorých úlohou je vylepšovať firemný imidž a zvyšovať predaj pri budovaní silnej značky.
Miniseriál o významných slovenských rodákoch, ktorí sa vo svete preslávili vďaka svojim vynálezom, uzatvárame Aurelom Stodolom.
Ľudia od dávnych čias túžili vzlietnuť do výšin a pozrieť sa na svet z vtáčej perspektívy.
Nechajte sa vtiahnuť do sveta škriatkov prostredníctvom mobilnej hry, ktorú mesto Trnava vytvorilo ešte minulý rok.
Najčastejšie pod vodou zlyháva človek sám ako biologický jedinec. V prostredí pod vodou je veľmi krehkou nádobou.
Azda najznámejším slovenským vynálezcom je Štefan Banič. Do povedomia sa dostal ako strojca prvého použiteľného padáka, ale tiež ako spoluobjaviteľ malokarpatskej jaskyne Driny.
Aj u nás na Slovensku sa nájdu šikovní a vynaliezaví ľudia, ktorí to svojou usilovnosťou i zanietenosťou dotiahli veľmi ďaleko.
Výroba výbušnín je téma, o ktorej sa klasický čitateľ veľa nedozvie. Dôvodom je, že ide o špecifické odvetvie chemického priemyslu a tieto informácie nepatria k bežne dostupným, či dokonca populárnym, teda okrem akademickej a odbornej obce.
Bratislavu počas jej existencie nazývali rôzne. Asi najznámejším pomenovaním je „Krásavica na Dunaji“, no vyslúžila si i množstvo nelichotivých prídavných mien.
Záujemcom o filmové umenie, neštudentom, ale aj potenciálnym budúcim študentom filmu Filmová a televízna fakulta Vysokej školy múzických umení v Bratislave ponúka užitočný vzdelávací program.
Svet je plný zaujímavých a fascinujúcich vecí, o ktorých ste doposiaľ nemuseli mať ani potuchy. Prečítajte si niečo o minulosti, prítomnosti i budúcnosti našej Zeme a presvedčte sa o rozmanitosti života okolo nás.
Ešte pred začiatkom školského roka vezmite deti na výlet do Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke.
Túžite pozorovať hviezdy, fascinuje vás nekonečný vesmír či astronómia ako taká? Prinášame vám zoznam najlepších hvezdární na Slovensku a dôležité informácie, súvisiace s ich prevádzkou.
Slovenská speváčka Karin Ann vydala len pred pár dňami - 30. júla, svoj najnovší singel in company. Novinka vzápätí upútala pozornosť editorov playlistov svetového hudobného giganta Spotify.
O výhodách pôsobenia na dobrom akademickom pracovisku, alebo ako sa dá hovoriť o vede s humorom a vtipom.
Vedúca vedecká pracovníčka prof. RNDr. Ľubica Lacinová, DrSc. sa uplatnila v oblasti biofyziky. Vďaka štúdiu sa dostala na stáže do USA a Nemecka, ktoré formovali jej ďalšie názory.
Filmoví zvukári patria na Slovensku medzi najvyťaženejšie filmárske profesie. Nie je ich mnoho a ich práca je ozajstným umením.
Vladimír Seman vyštudoval odbor technická kybernetika, napriek tomu sa uchytil v televízii, kde pôsobí už vyše 30 rokov. Za toto obdobie vystriedal takmer všetky televízne profesie a jeho meno sa v brandži stalo zárukou kvality.
Narodil sa v Košiciach 20. mája 1941. Po maturite síce jeden školský rok (1958-1959) študoval ekonomický odbor na Slovenskej vysokej škole technickej, no čoskoro sa stal poslucháčom Filozofickej fakulty Univerzity Komenského.
Minulý rok bol kvôli pandémii koronavírusu pre kiná katastrofálny. Veľké spoločnosti zastavili viaceré premiéry kasových trhákov a na istý čas prestali natáčať ďalšie novinky.
Členkou slovenskej Mensy je aj vedkyňa Tereza Brachtlová. Vo Švédsku sa najprv venovala infekčnej biológii.
Bojíte sa zmeniť profesiu? Milan Markovič nie. Po 10 rokoch zavesil prácu architekta na klinec a prešiel do digitálneho marketingu.
Mobilný telefón sa stal neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Je pre nás bežné mať ho neustále poruke a chatovať s priateľmi, prípadne sledovať, čo sa deje na sociálnych sieťach.
Naša planéta je z ekologického pohľadu v katastrofálnom stave. Odborníci upozorňujú, aby sa v pomoci prírode angažovali aj ľudia z rôznych iných odvetví.
Modrotlač zohrala významnú rolu v slovenskej i európskej textilnej tradícii. Ide o remeselnú techniku farbenia a zdobenia látok, ktorá má u nás takmer 400-ročnú tradíciu.
V priebehu osemnástich mesiacov sa spoločnosť YouTube rozhodla vyplatiť až 100 miliónov dolárov influencerom, ktorí budú uverejňovať svoje videá na YouTube Shorts.
Kristína Kocanová a Simona Dulajová sú mladé Slovenky, ktoré spojila láska k vede a štúdium biológie na škótskej univerzite. Hoci ich dnes delia stovky kilometrov, pripravujú spoločný podcast „Dve baby aj o vede“.
Výlety do vesmíru sa (vraj) môžu stať skutočnosťou už vo veľmi blízkej budúcnosti.
Odborníci apelujú na to, že so zvyšujúcim sa počtom ľudí na Zemi môže čoskoro nastať problém s ich stravovaním.
Veľa mladých mužov zvažuje možnosť stať sa vojakom. Plukovníkovi generálneho štábu Ing. Tomášovi Novotnému, MSc. PhD. sa táto túžba splnila aj vďaka jeho rodine.
Ani pandémia koronavírusu nezabránila filmárom robiť si svoju prácu a 1. marca padla v tatranskom Hoteli Hubert za prísnych hygienických opatrení prvá klapka novej romantickej komédie Láska hory prenáša.
Anglicko sa môže pochváliť prvým autobusom, ktorý jazdí na nezvyčajné ekologické palivo.
V posledných rokoch sa pozornosť verejnosti výraznejšie upriamuje na problémy znečisťovania životného prostredia a hľadajú sa riešenia, ako eliminovať jeho negatívne dopady na spoločnosť.
...tvrdí Ján Gordulič, s ktorým sme sa tentoraz porozprávali o tom, aký je, ako sa mu darí zladiť pracovný i súkromný život, ale reč bola aj o jeho nových projektoch či (ne)splnených snoch.
Málokto by sa pri premýšľaní nad významom vedných disciplín tribológia či tribotechnika trafil do čierneho. Ak ste si tieto názvy spájali s históriou alebo inými odbormi, ste na omyle.
Ak vlastníte aplikáciu SuperVPN na svojom smarfóne so systémom Android, vymažte ju.
Majitelia sociálnych sietí by sa mali mať na pozore. Odborníci varujú, že sa budú musieť v blízkej budúcnosti zamerať na väčšiu kontrolu pridávaných statusov.
Počas prvej vlny pandémie koronavírusu sa rôzne kultúrne inštitúcie po celom svete museli na istý čas pre svojich návštevníkov uzatvoriť.
Už to bude takmer rok, čo nielen na Slovensku, ale i na celom svete, žijeme pod tlakom opatrení proti šíriacej sa pandémii koronavírusu.
Prostredníctvom svojich webových stránok vesmírna agentúra NASA vyzvala výrobcov potravín, aby hľadali nové technológie výroby potravín pre astronautov.
Od vypuknutia pandémie koronavírusu umelci nemajú mnoho príležitostí verejne prezentovať svoje umenie.
Záujem o kryptomeny začal najmä po príchode pandémie rásť, hodnota bitcoinu v marci minulého roka dosiahla hodnotu nižšiu ako 5000 dolárov. Koncom roka nasledoval prudký rast a bitcoin dokázal zvýšiť svoju hodnotu až o 270%.
Slovensko podľa meteorológov čaká do konca zimy ešte niekoľko arktických nocí. Teplota vo viacerých regiónoch klesne pod dvadsať stupňov a vtedy dostávajú zabrať i naše autá.
Našim vedcom - mineralógom, sa podaril opäť veľký úspech. Do oficiálneho zoznamu minerálov pribudol nový druh, ktorý pochádza práve z našich končín.
Dokazuje prítomnosť starých foriem života? Americkí astronómovia nedávno učinili vskutku výnimočný objav.
Týmto spôsobom získa materský Facebook obrovské množstvo údajov o užívateľoch chatovacej aplikácie s možnosťou ich využitia na účely cielenej reklamy.
Už to bude rok, čo celý svet zápasí s pandémiou koronavírusu. Kvôli nákazlivému ochoreniu sa výrazne zmenili naše životy a zrazu sme si museli zvyknúť na to, že viac času trávime doma.
Krása umenia spočíva v tom, že nám neustále odhaľuje svoje doposiaľ skryté možnosti. Ľuba Suchalová Harichová sa prioritne venovala ilustráciám do kníh. No potom jej učaroval svet textilného výtvarníctva.
Mesto, ktoré je vytesané do ľadu a snehu vás pohltí.
V posledných dňoch sa predovšetkým na sociálnych sieťach rozšírili statusy mnohých lekárov a veterinárov upozorňujúcich na liek, ktorý má mať pri liečbe Covid-19 neodškriepiteľné výsledky.
Naše novoročné predsavzatia sa obvykle týkajú vecí, ktoré by sme na sebe chceli zmeniť. Lenže popri tom nezabúdajme ani na osobný rozvoj.
V dnešnej dobe je zoznamovanie cez internet alebo mobilné aplikácie veľmi obľúbený.
Spoločnosť SpaceX je zameraná na vývoj vesmírnych letov pre obyčajných smrteľníkov.
Voda je vzácna komodita, ktorej hodnotu si u nás stále naplno neuvedomujeme. Zásoby sa v celom svete míňajú a čoskoro aj v Európe môžeme pocítiť jej výrazný nedostatok.
Talianske dizajnové štúdio Lazzarini Design predstavilo nový dizajn jachty Prodigium. Tá bude svojím tvarom pripomínať žraloka. 153 metrov dlhá megajachta je vybavená napríklad vlastným prístavom.
V hudobnom svete patria rebríčky spoločnosti Spotify k tým najočakávanejším. Šancu na úspech tam popri veľkých menách majú aj mnohé začínajúce kapely či interpreti.
Všetci dobrodružstva-chtiví nadšenci histórie najslávnejšieho zaoceánskeho parníka sveta Titanic, ktorý navždy zmizol na dne Atlantiku v roku 1912, si od budúceho roka prídu na svoje.
Hotely predstavujú malý a osobitý svet, ktorý sa riadi vlastnými pravidlami. Prvý dojem si môžete urobiť ihneď vo vstupnej hale či na recepcii.
Znečistenie ovzdušia je veľkým problémom najmä v centrách veľkých miest. Výpary z výfukov, ťažké kovy a smog nepriaznivo vplývajú aj na naše zdravie. Preto automobilky prišli s nápadom posilniť výrobu elektrických automobilov.
Prof. Koller je expertom vo svojom odbore, o čom svedčia výsledky jeho práce. V Bratislave založil pracovisko, ktoré je dnes porovnateľné svojou úrovňou s európskymi a svetovými centrami a zároveň založil 1. oficiálnu tkanivovú banku na Slovensku.
Profesor Pavol Horňák: expert na svetelnú techniku, pedagóg a človek, ktorého cestu profesijným životom sprevádzajú konkrétne riešenia osvetľovacích sústav. Osvetlil množstvo tunelov aj budov a okrem Slovenska projektoval osvetlenie aj v zahraničí.
Prof. Ruzena Bajcsy - americká vedkyňa so slovenskými koreňmi, žijúca legenda robotiky. V súčasnosti stále pôsobí na univerzite v Berkeley. Mladých slovenských vedcov poháňa vpred slovami: "Nepoužívajte ospravedlnenie, že ste z malej krajiny."
Mladá talentovaná slovenská dizajnérka Zuzana Gombošová sa odhodlala na svoj dlhoročný výskum správania sa bakteriálnej celulózy. Vyvíja nový rastúci materiál MALAI, ktorý má obrovský potenciál pre budúce generácie aj v rámci ekologického hľadiska.