Najkrajší zážitok tejto jari na vás čaká v NP Muránska platina. Aký "poklad" tu môžete vidieť?

Najkrajší zážitok tejto jari na vás čaká v NP Muránska platina. Aký "poklad" tu môžete vidieť?

23.04.2022 | Sysľovisko Muránska planina | Redakcia

Pracovníci občianskeho združenia Živá planina tvrdia, že tučný syslík, rovná sa zdravý syslík. :-) Tieto roztomilé hlodavce dosahujú zvyčajne hmotnosť okolo 500 g, na jar však mnohé z nich vážia iba 200 g.

Ak vidíte počas tohto obdobia chudého syslíka, zrejme ho vidíte posledný raz.

Syseľ pasienkový žije v strednej a východnej Európe. Na Slovensku ho nájdeme iba v niektorých lokalitách, a to najmä v Nízkych Tatrách, v nadmorskej výške od 100 do 1020 m n.m., kde sú pasienky s nízkou vegetáciou. Jedno z najznámejších sysľovísk na Slovensku sa nachádza v Národnom parku Muránska planina, pri obci Muráň. Z obce sa k nemu dostanete autom, alebo po modro značenej cyklotrase. Kto dáva prednosť pohybu, môže celú trasu prejsť aj pešo. Príjemnú prechádzku po lúkach, tiahnucich sa od Muráňa až k sysľovisku zvládnu i rodiny s deťmi.

Ukážu sa iba počas dňa

Sysle sú zimní spáči, väčšinu roka prespia vo svojich norách, hlboko pod zemou. Von vyliezajú v marci a ich sezóna trvá do konca septembra. Sú to denné živočíchy, preto je možné pozorovať ich iba cez deň a najlepšie, keď svieti slnko. Ukážu sa aj počas polooblačných a mierne zamračených dní, ale pri zlom počasí z nory zvyčajne nevyliezajú.

Ak sa chystáte navštíviť sysliu lokalitu, odporúčame vám nechať svojho štvornohého miláčika doma. Syslíky sú plaché tvory a pred vaším psíkom sa ukryjú, takže nielen vy, ale ani ostatní návštevníci žiadnych sysľov neuvidíte.

Na čom si pochutnajú

Tieto maličké stvorenia sú prirodzene veľmi plaché, ale v tejto časti sysľoviska si už zvykli na prítomnosť človeka, takže je celkom bežné, že prídu až do jeho tesnej blízkosti. Mnohí z nich nemajú problém zobrať si nejakú maškrtu priamo z ruky.

Kŕmenie sysľov je povolené a ak si dáte pozor na to, čo im ponúkate, je dokonca vítané. Najviac si pochutia na semienkach slnečnice, domácich jabĺčkach, mrkve, cvikli, jačmeni a vlašských orechoch. Aj piškóty a suchý chlieb syslíkom chutia a neublížia im, no nie je to ich prirodzená potrava, preto je lepšie uprednostniť zdravšie semienka a oriešky. Semienka slnečnice si turisti môžu kúpiť v informačnom stredisku Muráň, v penzióne Predná Hora alebo priamo na parkovisku pri lúke.

Čo by ste však nikdy nemali sysľom ponúkať je čerstvý chlieb, pšenica, raž a iná potrava, určená pre ľudí, ako sú rôzne chrumky, tyčinky, čokoláda, slané oriešky a podobne. Tieto veci im jednoznačne škodia.

Potravu nasypte alebo ju položte voľne na zem v blízkosti ich dier. Sysle si ju nájdu a prídu si pre ňu až k vám. Ak by ste ju vložili priamo do diery, sysle si ju neustálym pobehovaním znečistia a o takú potravu už nemajú záujem. Ostane im v diere ležať a čoskoro sa začne kaziť a zapáchať. 

Najmä deti radi skúšajú kŕmiť sysľov priamo z ruky. Odporúčame nikdy sa s nimi o potravu nepreťahovať. V snahe získať ju by ich mohli pohrýzť. Stačí si semienka slnečnice nasypať na ruku a nechať sysle, aby si ju v kľude poodnášali.

Sysľov nechytajte

Aj keď sú sysle veľmi milé zvieratká, nikdy by ste ich nemali chytať do rúk. Sú to chránené živočíchy, spoločenská hodnota jedného exempláru bola vyčíslená na takmer 500,-€. Navyše, je to divo žijúci tvor, ak sa cíti byť ohrozený, mohol by sa brániť. Ako každý hlodavec, aj syseľ má silné predné zuby a jeho uhryznutie je nielen bolestivé, ale môže byť tiež príčinou ochorenia besnotou, ktorú sysle, ako teplokrvné živočíchy, prenášajú.

Vhodná lokalita pre sysliu kolóniu

Kolónia sysľov žije v Národnom parku Muránska planina od roku 2000. V tom čase sa na lúke pri Muráni pásli kravy – dojnice z miestnej mliekarne. Vďaka nim tu bol pre sysľov vhodný biotop a oni sa úspešne rozmnožovali. Po zrušení mliekarne v Revúcej v roku 2003 však nastali problémy. Na jar v roku 2004 žilo v oblasti niečo vyše 500 sysľov, ale už na konci leta ich počet klesol na 50 kusov. Ako hovorí aj ich názov, sysle pasienkové potrebujú pre život lúky, na ktorých sa pasú hospodárske zvieratá. Preto sa členovia občianskeho združenia Živá planina rozhodli, že na sysľovisku budú pásť somárikov. Skvelý nápad priniesol nečakané výsledky. Syslia kolónia sa úspešne rozrastala a dnes sysľov na Muráni žije takmer 5000.

„S deťmi sme sem začali chodiť ešte pred siedmimi – šiestimi rokmi a boli sme tu sami. Pomaličky a potichu sme čakali na to, aby jeden-dva sysle prišli k nám a oni často neprišli. A teraz je to atrakcia,“ hovorí dlhoročná návštevníčka sysľoviska. „Je to tu nádherné. Darí sa im tu a je vidno, že sú tu spokojné,“ dodáva ďalšia.

Na začiatku návštevníci prichádzali do Národného parku Muránska planina, aby videli somárikov, ktoré sa stali vernými spoločníkmi sysľov. Členovia združenia začali sysľov cielene prikrmovať a tie postupne strácali plachosť a nebáli sa zobrať si potravu priamo z ruky. Zoológ z Občianskeho združenia Ervín Hapl tvrdí, že prikrmovanie zatiaľ nemalo na sysle žiadny negatívny dosah. Naopak, pomáha im najmä v jarných mesiacoch dostať sa opätovne do kondície po dlhšom zimnom spánku.

Občianske združenie Živá planina pomáha zachraňovať

Občianske združenie využíva sysľovisko v Národnom parku Muránská planina na to, aby oboznamovalo ľudí s významom týchto zvierat v prírode. „Vďaka skúsenostiam, ktoré sme tu získali, sa v roku 2019 začal pripravovať projekt na ochranu sysľa pasienkového a v septembri minulého roka sa začal celoslovenský projekt na ochranu sysľa, ktorý je cezhraničný – zapájajú sa doňho aj českí a poľskí zoológovia,“ uzavrel Ervín Hapl.