Pozývame vás na návštevu pohlcujúcej multisenzorickej výstavy Van Gogh Alive u našich susedov

Pozývame vás na návštevu pohlcujúcej multisenzorickej výstavy Van Gogh Alive u našich susedov

22.02.2022 | Vincent Van Gogh | Milan Cigánik

Ste milovníkom maliarskeho umenia? V tom prípade si nenechajte ujsť putovnú výstavu diel svetoznámeho maliara Vincenta Van Gogha, ktorá bola otvorená vo Viedni 13. decembra 2021 a potrvá do 8. marca 2022.

Nejde len o takú obyčajnú výstavu, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Napokon, posúďte sami.

Vnímanie všetkými zmyslami

Pozvoľné prechádzanie sa galériou a tiché rozjímanie pri prezeraní obrazov je nateraz pasé. Počas tejto výstavy budete s umením v tak intenzívnej interakcii, akú ste si doteraz ani nedokázali predstaviť. Projekt Van Gogh Alive, ktorý vytvorila spoločnosť Grande Experiences, je digitálnym umeleckým zážitkom. Ponúka jedinečnú príležitosť vstúpiť do sveta tohto geniálneho maliara a obdivovať jeho umenie.

Počas prehliadky budete obklopení súhrou svetla, farieb, zvuku a vôní. Vizuálne predstavenie využíva stropnú digitálnu projekciu, v priebehu ktorej sa predstaví viac než 3000 Van Goghových obrazov. Tie sú premietané na veľké obrazovky, steny, panely a dokonca aj na podlahu. Projekciu Van Goghových diel sprevádza klasická hudba svetoznámych hudobných skladateľov. Celý priestor je nasýtený vôňou a vám sa bude zdať, že cítite vôňu slnečníc. Nadobudnete pocit, že jeho diela pred vami doslova ožívajú a vy ich vnímate všetkými svojimi zmyslami. Nepriamo tak môžete vstúpiť do obrazov, vytvorených počas jeho francúzskeho obdobia, a to prostredníctvom inštalácií v nadživotnej veľkosti.

Kto bol Vincent Van Gogh?

Holandský maliar Vincent Van Gogh je považovaný za jedného z najvplyvnejších umelcov, ktorí pomohli položiť základy moderného umenia. Najznámejšie diela vytvoril v posledných dvoch rokoch svojho života. Pre jeho maliarske začiatky boli charakteristické tmavé a temné farby, a až keď sa presťahoval do južného Francúzska, začal používať svetlejšie a jasnejšie odtiene. Experimentoval s rôznymi maliarskymi technikami. Inšpiráciu nachádzal u holandských impresionistov, postupne si však vytvoril vlastný štýl. Často maľoval svoje autoportréty, ktoré odrážali jeho fyzický a duševný stav. Napriek tomu, že počas života predal len jeden jediný svoj autoportrét, dnes patria jeho obrazy k najdrahším umeleckým dielam na svete a na aukciách sa predávajú za milióny eur.

Vincent Van Gogh trpel vážnym psychickým ochorením a jeho stav sa postupne zhoršoval. Známy je incident, keď si po hádke so svojím priateľom Gauginom, zrejme v záchvate úzkosti, odrezal časť ľavého ucha. Odrezané ucho umyl, zabalil do látky a daroval ho prostitútke, ktorá pracovala v miestnom verejnom dome.

Bizarná bola aj jeho smrť - zomrel pravdepodobne na následky pokusu o samovraždu. Stalo sa to v júli 1890. V blízkosti malej francúzskej dedinky Auvers-sur-Oise, kam odišiel maľovať, sa postrelil do hrudníka. Poranený sa vrátil do hostinca, tam prenocoval a celý nasledujúci deň presedel na posteli a fajčil. O dva dni neskôr, 29. júla 1890, zomrel v náručí svojho brata. Mal iba 37 rokov. Okolnosti jeho smrti sa nepodarilo objasniť.

Zaujímavosti zo života slávneho maliara:

* Vincent Van Gogh bol až druhorodený syn Theodora van Gogha. Jeho prvý syn sa volal Vincent, ale narodil sa mŕtvy. Preto mu rodičia dali rovnaké meno a mama ho nútila pravidelne navštevovať bratov hrob, čo ho privádzalo k šialenstvu. Neustále mal pocit, že je v rodine iba jeho náhradníkom.

* Mal veľmi blízky vzťah k svojmu bratovi Theovi. Ten ho finančne podporoval a často si spolu aj písali. Ich súkromná korešpondencia obsahovala okolo 652 listov a neskôr vyšla i knižne.

* Celý život trpel duševnou chorobou, ktorá sa prejavovala halucináciami, depresiami a záchvatmi. Susedia ho prezývali „ryšavý šialenec“ a vystrašení jeho správaním spísali petíciu, aby ho vysťahovali z domu. Mal sa vrátiť do nemocnice, kde sa už predtým liečil.

* Svoj dospelý život prežil zväčša v chudobe. Jeho celodenná strava pozostávala z najlacnejších potravín, teda chleba a kávy. Okrem toho fajčil a nadmerne pil alkohol.

* Hoci ho brat Theo finančne podporoval, bol tak posadnutý maľovaním, že všetky peniaze utrácal na maliarske potreby.

* Za necelých desať rokov života, od roku 1881 do 1890 namaľoval približne 900 obrazov a 1 100 kresieb.

* V roku 1987 sa jeho obraz Slnečnice predal za neuveriteľných 22,5 miliónov libier.

* Jeho najdrahší obraz, Portrét doktora Gacheta, sa v roku 1990 predal za 148,6 milióna dolárov.

* Ako predlohu pre svoje maľby používal najmä motívy roľníkov a farmárov. Inšpiráciu nachádzal aj v prírode, maľoval krajinky a často aj seba samého. Bol totiž príliš chudobný na to, aby si mohol zaplatiť modelov na pózovanie.

* Jeho najslávnejšie dielo je pravdepodobne olejomaľba Hviezdna noc, ktorá bola namaľovaná v azylovom dome v Saint-Remy-de-Provence vo Francúzsku.

Viac informácií o samotnej výstave sa dozviete TU