Rozhovor so Slovákom vo Švédsku: "Nečakal som, že rozdiely vo výučbe budem pociťovať tak výrazne.“

Rozhovor so Slovákom vo Švédsku: "Nečakal som, že rozdiely vo výučbe budem pociťovať tak výrazne.“

18.02.2022 | Slovák vo Švédsku | Karin Dugasová / Naďa Trenčanská

Oskar Lukáč je študent, ktorý sa podobne ako mnohí mladí Slováci, rozhodol vyskúšať štúdium v zahraničí. Naoko nám podobné Švédsko, ho však výrazne prekvapilo.

Täljegymnasiet, škola v meste Södertälje je plná zahraničných študentov, ktorí študujú vybrané predmety v anglickom jazyku.

Prečo si sa rozhodol študovať v zahraničí?

O štúdiu v zahraničí som vždy sníval. Síce som si nemyslel, že takúto skúsenosť získam práve na strednej škole, no keď som sa dozvedel o tejto príležitosti, rozhodol som sa, že ju využijem.

Je Švédsko krajina, kam si chcel ísť študovať?

Nemal som jasnú predstavu o tom, kde v zahraničí chcem študovať. Jedna z možností bola Amerika, no úprimne, štúdium v Spojených štátoch ma veľmi nelákalo. Agentúra, ktorá mi ponúkla tento výmenný pobyt prišla s návrhom - Švédsko, a ja som ani sekundu neváhal.

Švédska stredná škola Södertäjle, na ktorej sa rozhodlo študovat veľa zahraničných študentov. Škola sa nachádza hneď pri základnej škole.

Ako vnímajú domáci obyvatelia zahraničných študentov a prisťahovalcov? Správajú sa k tebe, ako k cudzincovi inak?

Keď som sem prišiel, mal som strach. Obával som negatívnych reakcií, keď budem niečo potrebovať, alebo sa chcieť s niekým poradiť. Myslím, že na Slovensku vidíme často takéto neúctivé vystupovanie voči cudzincom a zahraničným turistom, či už zo strany kolegov – spolupracovníkov, ale aj bežných ľudí. Preto som počítal s podobným správaním aj tu. Bol som však naozaj milo prekvapený. Nielen k cudzincom, ale ku všetkým je prístup úplne úžasný. Potvrdzuje to i moja osobná skúsenosť, keď som sa musel jedným autobusom dostať na druhý, no zablúdil som a nestihol ten prvý. Vodič autobusu ma videl utekať na zastávku, vrátil sa po mňa a zavolal vodičovi druhého autobusu, aby na mňa počkali na zastávke. Nechcelo sa mi veriť, že ten druhý vodič na mňa naozaj ochotne počkal. Tento príbeh je však iba jeden z mála, ktorý ma presvedčil o ochote a dobrosrdečnosti Švédov. Myslím si, že sa naozaj snažia prezentovať cudzincom Švédsko v čo najlepšom svetle. To sa im aj darí.

„Napriek tomu, že je nám Švédsko veľmi podobné, cítim sa tu ako v úplne inom svete.

Ako vychádzaš s ostatnými zahraničnými študentami z rôznych kútov sveta?

S nikým tu nemám problém a myslím si, že sme si všetci naozaj sadli. V našej triede prevažuje najmä arabská a nemecká menšina, no nemám, ani som nemal pocit, že by niekto z nás pozeral na národnosť.

Mal si možnosť, popri štúdiu vo Švédsku, vyraziť aj niekam na výlet? Ak áno, kam?

S organizáciou, ktorá mi vybavila tento pobyt, sme mali možnosť ísť na výlet do mesta Lůlea. Cesta vlakom trvala 12 hodín, no stálo to za to. Lůlea leží na severe Švédska, kde teploty dosahujú cez deň až -20oC. Aj keď sme boli všetci poriadne naobliekaní, bola nám hrozná zima. Napriek tomu považujem tento výlet za jeden z mojich najkrajších zážitkov v živote.

Švédske mésto Lůlea. V zime tu miestnych obyvateľov trápia teploty, ktoré klesajú až do -20 stupňov celzia.

Presvedčil ťa tento pobyt o tom, že v zahraničí ťa čaká lepší život?

Pred absolvovaní tohto pobytu, som nebol úplne rozhodnutý, či chcem zostať študovať na vysokej škole na Slovensku alebo v zahraničí. Teraz som si  viac než istý, že sa do Švédska presťahujem natrvalo. Keď s mojou priateľkou skončíme strednú školu, plánujeme tu zakotviť.

Vnímaš po tejto skúsenosti inak prisťahovalcov a cudzincov na Slovensku?

Áno. Po tom, čo som si to na vlastnej koži vyskúšal, sa do nich viem vcítiť. Chápem, aká ťažká môže byť adaptácia v novej krajine s ohľadom na inú kultúru a spôsoby života. Aj preto si myslím, že by sme k cudzincom u nás mali byť trpezliví a ochotne im pomáhať.

Čo by si odkázal ľuďom, ktorí sa na cudzincov u nás študujúcich alebo pracujúcich pozerajú cez prsty?

Nikdy neviete, čím si daný človek prechádza, preto cudzincov nesúďte, no snažte sa im pobyt na Slovensku spríjemniť. Samozrejme, aj vo Švédsku sa mi stalo, že sa na mňa ľudia zvláštne pozerali, keď som blúdil v obchode či na zastávke. Nečudujem sa im, moje správanie mohlo pôsobiť podozrivo. Asi som vyvolával dojem, že kradnem, pretože ako cudzinec nevyzerám a pritom som sa naozaj snažil iba pochopiť ich systém. Takže, ak uvidíte cudzinca trápiť sa v obchode pri pokladni a vy kvôli nemu musíte chvíľku čakať, neodsudzujte ho a radšej mu pomôžte. Ten človek je sám v cudzej krajine, kde to chodí úplne inak. Myslím si, že takáto situácia by sa mohla prihodiť každému z nás pri pobyte v zahraničí. Koniec koncov rovnako, ako sa stala aj mne. :-)