Je vám horúco? Príďte sa schladiť do niektorej z našich jaskýň

Je vám horúco? Príďte sa schladiť do niektorej z našich jaskýň

06.07.2022 | Jaskyne na Slovensku | Milan Cigánik

O tom, že Slovensko je bohaté na prírodné krásy, niet pochýb. Jednými z útvarov, ktoré matka príroda formovala niekoľko miliónov rokov, sú jaskyne. Na našom území sa ich zachovalo hneď niekoľko a predstavujú ozajstné klenoty nielen na národnej, ale i medzinárodnej úrovni.

Z pätnástich klasicky či turisticky sprístupnených jaskýň na Slovensku (nevnímajúc Bojnickú hradnú jaskyňu ako súčasť prehliadky tamojšieho zámku) je až šesť z nich súčasťou svetového prírodného dedičstva (Dobšinská ľadová jaskyňaDomicaGombasecká jaskyňaJasovská jaskyňaKrásnohorská jaskyňa a Ochtinská aragonitová jaskyňa). Prepojenie priamo na stránku UNESCO: http://whc.unesco.org/en/list/725.

Ktoré navštevujeme najradšej?

Demänovská jaskyňa slobody

...bola pred pandémiou najnavštevovanejšou sprístupnenou slovenskou jaskyňou. Je súčasťou Demänovského jaskynného systému, ktorý je najdlhší na Slovensku s celkovou dĺžkou takmer 43 kilometrov. Nachádza sa na pravej strane Demänovskej doliny a na severnej strane Nízkych Tatier, asi 13 kilometrov od Liptovského Mikuláša. Pozostáva z množstva rozšírených priestorov - dómov, siení a chodieb, vytvorených v šiestich úrovniach. Priemerná teplota je od 6,1 do 7°C. Dominuje tu bohatá sintrová výplň rôznych farieb, tok podzemnej rieky Demänovka či krasové jazierka. Steny, pukliny a stropy sú vo vyšších úrovniach zdobené bohatou kvapľovou výzdobou. Vďaka vysokej vlhkosti vzduchu je vhodná i na speleoterapiu, liečia sa tu choroby dýchacích ciest či alergie. Tradičný okruh má dĺžku 1 150 metrov, s dĺžkou trvania prehliadky asi 60 minút. Dlhý okruh má dĺžku 2150 metrov a trvá približne 100 minút. Druhého augusta tohto roku oslávila 100. výročie od svojho objavenia. Pri tejto príležitosti pri nej slávnostne otvorili náučný chodník. V súčasnosti si prvenstvo najviac navštevovanej jaskyne drží Belianska jaskyňa v Tatrách.

Dobšinská ľadová jaskyňa

...patrí svojou dĺžkou a hĺbkou k najväčším ľadovým jaskyniam v Európe. Nájdete ju v Slovenskom raji. Od roku 2000 je vďaka svojmu významu a unikátnej výzdobe zaradená do svetového prírodného dedičstva. Má niekoľko úchvatných častí, medzi ktoré patria zaľadnená Veľká a Malá sieň, Ruffínyho koridor a Zrútený dóm. Tie nezaľadnené sú Kvapľova a Biela sieň, Suchý dom, Kvapľova pivnica a Peklo. V roku 1887 sa stala prvou jaskyňou v Európe s elektrickým osvetlením. Zaujímavosťou je, že do roku 1946 v nej bolo počas celého roka povolené korčuľovanie pre verejnosť. Celkový objem ľadu v nej sa odhaduje až na 110-tisíc m³, čo predstavuje približne dva milióny plne natankovaných nádrží osobného auta priemernej veľkosti. Dĺžka prehliadkovej trasy je 515 metrov a absolvujete ju približne za 30 minút. Priemerná teplota v zaľadnených častiach je od -3,9 až -0,2°C, pričom v nezaľadnených úsekoch je to rozpätie od 0,8 až 3,5°C. Okrem iného sa preslávila aj tým, že sa tu natáčala slovenská rozprávka Popolvár najväčší na svete.  

Domica

... pre verejnosť je ako jediná prístupná až jedenásť mesiacov. V prevádzke je teda od februára do decembra. Nájdete ju na juhozápadnom okraji Silickej planiny v Národnom parku Slovenský kras, v blízkosti štátnych hraníc s Maďarskom. Vchádza sa do nej na južnom úpätí kopca s rovnomenným názvom v nadmorskej výške 339 metrov nad morom. Vyskytujú sa tu sintrové štíty a bubny, kaskádové jazierka, cibuľovité stalaktity a pagodovité stalagmity. Teplota je od 10,2 do 11,4°C a v ponuke sú krátky okruh o dĺžke 45 minút, prípadne dlhý v dĺžke jednej hodiny. Spolu s maďarskou jaskyňou Baradla Domica vytvára unikátny jaskynný komplex na území dvoch štátov. Dlhý okruh láka návštevníkov najmä vďaka atraktívnej plavbe po riečke Styx, počas ktorej môžete obdivovať množstvo sintrových útvarov. Najvýraznejšie a pozornosť pútajúce sú Rímske kúpele v Majkovom dóme. Svoj domov v nej našlo až 16 druhov netopierov. Známa je aj tým, že sa tu nakrúcala známa filmová verzia rozprávky Pavla Dobšinského Soľ nad zlato.

Gombasecká jaskyňa

... patrí medzi najvýznamnejšie jaskyne Národného parku Slovenský kras. Nájdete ju na západnom úpätí Silickej planiny asi 10 kilometrov južne od Rožňavy. Vyskytujú sa tu zaujímavé tenké duté sintrové brčká. Ide o trubicové stalaktitové útvary, ktoré visia zo stropu a dosahujú dĺžku až tri metre. Tie sa vytvorili a zachovali v takom rozsahu ako v žiadnej inej jaskyni na Slovensku. Európskou raritou sú snehobiele sklovité brčká, hrubé 2 až 3 milimetre a dlhé 3 metre. Teplota vzduchu dosahuje 9,0 až 9,4 °C, dĺžka sprístupnenej časti je 285 metrov. Posledné roky sa vyskytujú v jej vstupnej chodbe od jesene do jari salamandry škvrnité, ktoré môžete spozorovať. Najpôsobivejšími priestormi sú Mramorová sieň so studňou s hĺbkou osem metrov alebo sieň Hirošima, v ktorej dominuje stalagnát pripomínajúci atómový hríb. Od roku 1968 sa ako prvá jaskyňa na Slovensku využívala 10 rokov na speleoterapiu, ktorou sa liečia chronické i alergické choroby dýchacích ciest.

Jasovská jaskyňa

... je najstaršie sprístupnenou slovenskou jaskyňou. Nachádza sa na západnom okraji obce Jasov v najvýchodnejšom výbežku Slovenského krasu, v Medzevskej pahorkatine. Vyskytuje sa tu bohatá sintrová výplň, pozornosť návštevníkov najviac priťahujú kamenné vodopády, bubny, brčká a iné formy. Zimuje v nej až 19 druhov netopierov. Ako jedna z troch jaskýň krajiny slúži na liečbu chorôb dýchacích ciest. Zároveň je jedným z najvýznamnejších zimovísk netopiera podkovára veľkého na Slovensku. V dôsledku odlamovania sa skál tu vznikli rozsiahlejšie dómy ako Starý dóm, Dóm netopierov a Bludisko. Popri nej vedie z obce Jasov Náučný chodník Jasovská skala. Prehliadkový okruh má dĺžku 720 metrov a samotná prehliadka trvá asi 45 minút. Teplota vzduchu sa pohybuje od 8,8 do 9,4°C.

Ochtinská aragonitová jaskyňa

... sa nachádza v Revúckej vrchovine medzi Jelšavou a Štítnikom. Prístupová štôlňa vyúsťuje do jaskyne v nadmorskej výške 642 metrov nad morom. Strop je tvorený aragonitovou výzdobou, ktorá je jediná svojho druhu v strednej Európe a unikátna v celosvetovom meradle. Najznámejší je útvar Srdce hrádku. Je jednou z troch sprístupnených aragonitových jaskýň na svete, pričom zvyšné dve sa nachádzajú v Argentíne a Mexiku. Aragonit je minerál uhličitan vápenatý, ktorý môže nadobúdať rôzne tvary. Najvzácnejší pripomína koral a nazýva sa železný kvet. Za jej najkrajšie miesto sa považuje Sieň Mliečnej dráhy. Biele aragonitové strapce v stropnej pukline vytvárajú vo svetle lámp dojem hviezd našej galaxie. Prehliadkový okruh trvá 30 minút a trasa je dlhá 300 metrov. Teplota vzduchu sa tu pohybuje od 7,2° do 7,8 °C.

 

Ďalšie zaujímavé a podrobnejšie informácie nájdete na webovej stránke Správy slovenských jaskýň: http://www.ssj.sk/

Použité fotografie sú ilustračné