Mesto Prešov chystá veľký projekt! Súčasťou je zbierka na pomoc zdravotníkom

Mesto Prešov chystá veľký projekt! Súčasťou je zbierka na pomoc zdravotníkom

04.03.2021 | Rekonštrukcia knižnice | Iveta Hricková

Obyvatelia Prešova sa dočkajú novej zrekonštruovanej knižnice. Doteraz bola táto inštitúcia spolu s archívom situovaná do troch budov, ktoré sa rozhodli centralizovať.

Výrazne sa tak uľahčí vypožičiavanie literatúry a navyše popri tom vznikne aj nové zaujímavé kultúrne centrum.

Dokončená bude do dvoch rokov

Knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove patrí pod správu Prešovskej župy. Jej poslanci na prvej tohtoročnej schôdzi odsúhlasili plán kompletnej rekonštrukcie a presunu jednotlivých pobočiek do jednej budovy v centre mesta. „V súčasnosti sú priestory krajskej knižnice, jej dvoch pobočiek a archívu na Jesennej ulici nepostačujúce. Navyše, detské oddelenie na Hlavnej ulici je už v nevyhovujúcom stave, keďže posledná rekonštrukcia tu bola pred takmer 30 rokmi. Naším cieľom je, aby čitatelia už nemuseli migrovať po celom Prešove za rôznymi druhmi knižných titulov a vzdelávacími aktivitami, ale aby mali všetko po ruke na jednom mieste,“ prezradil predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský. Nové sídlo sa bude nachádzať v zrekonštruovaných meštianskych domoch na Slovenskej ulici v Prešove. S výstavbou plánujú začať v treťom kvartáli tohto roka a posledné práce by mali dokončiť v roku 2023.

Vznikne centrum na prepájanie generácií

Nové priestory prešovskej knižnice vzniknú vďaka investícii 4,9 milióna eur, ktorú budú čiastočne financovať aj z úveru Európskej investičnej banky. Meštianske domy sa nachádzajú pri SOŠ dopravnom, s ktorým majú spoločný dvor. Na tomto mieste chcú vybudovať podzemné parkoviská, ktoré umožnia pohodlné vyzdvihnutie kníh pre všetkých obyvateľov. Okrem samotnej knižnice a archívu tam vzniknú i nové administratívne budovy pre zamestnancov centra. Tieto priestory chcú zároveň premeniť aj na inštitúciu, ktorá pomôže prepojiť viaceré generácie. Nebudú chýbať ani miestnosti vyhradené na vzdelávanie seniorov, znevýhodnených ľudí a detí. Bude sa tam nachádzať tiež 3D tlačiareň.

Chod knižnice to neovplyvní

I keď do otvorenia nových priestorov knižnice P. O. Hviezdoslava zostáva ešte veľa času, už teraz predstavitelia župy plánujú aj praktické záležitosti prechodu troch pobočiek do nového centra na Slovenskej ulici. „Fungovanie knižnice a jej pobočiek by rekonštrukcia nemala nijako ovplyvniť, keďže sídlia v iných budovách. Sťahovanie sa budeme snažiť zabezpečiť tak, aby sme nenarušili chod knižnice,“ povedala nám Lea Heilová z Oddelenia komunikácie a propagácie Prešovského samosprávneho kraja. Čitatelia z celého regiónu tak neprídu o možnosť požičiavať si literatúru aj v tomto období.

Zapojili sa do Týždňa slovenských knižníc

Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove sa zapojila aj do aktuálneho Týždňa slovenských knižníc, ktorý podporia viacerými aktivitami. Jednou z hlavných udalostí je vyhlásenie 4. ročníka regionálnej súťaže Kniha roka PSK 2020, v ktorej budú hľadať najlepšie knihy, ktoré vznikli počas ostatných mesiacov v tomto kraji.

Ľudia taktiež môžu prispieť do veľkej knižnej zbierky, ktorú následne venujú zdravotníkom z Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove.